VAŘENÍ PEČENÍ NEMUSÍ BÝT TRÁPENÍ

" VAŘENÁ BUCHTA TROCHU JINAK "

11. února 2018 v 16:43
ÚNOR 2018

Poslední kousek koláče a pár drobečků na talíři, ne dnes je to ještě lepší než včera. Prohlásila jsem u odpolední kávy s kouskem koláče, to musím vyfotit a dát na blog.
Nečekejte žádný zázrak, je to jen "Vařená buchta trochu jinak". Místo 3 lžic kakaa, ¼ kávové lžičky skořice, navíc přidána citrónová kůra, dvě strouhaná jablíčka a vanilkový cukr a není na škodu cvrknout trochu rumu.
Něco rychlého upéct honilo se mě hlavou mezi včerejším vařením a praním. Je pravda, že pračka pere sama, tam stačí vložit prádlo spolu s práškem na praní, zvolit program a máme vystaráno. Oproti našim babičkám a maminkám máme možnost si zvolit další činnost. Ta má bylo strčit maso do trouby a následně sednout do křesla a věnovat se čtení. No jo, ale odpoledne ke kafíčku není nic, zbytek koláče z mrazničky jsem vytáhla onehdy při návštěvě dcery. Má dcera je totiž expert na jídlo. Jídlo, to co jí všichni kolem ní nejí, z toho normálního pouze koláče. Jako dítě jedla vše, po osamostatnění hrůza, jestli se ptáte co jí vnuci, tak hned napíšu, že jí "normálně" to, co jí všichni kolem, připravuje jim to dcera. Já vím, postavené na hlavu, ale právě proto mám vždy v mrazničce pro dceru kousek koláče. Pokud dcera zabrousí sem na můj blog, chytne se za hlavu a bude volat, mami co to má znamenat, já jím přece normálně…
Ale dost, vrátím se k "Vařené buchtě trochu jinak - k mému koláči". Co bude potřeba: 1 heru, (kdo nemá rád heru, dá máslo) sklenice vody, 2 sklenice cukru krupice a ¼ lžičky skořice - přivedeme k varu a 3 minuty povaříme - tuto směs necháme vychladnout. Mezi tím si vyložíme plech pečícím papírem, nastrouháme dvě jablíčka. V míse ušleháme 4 vejce se špetkou soli a přidáme vychladlou směs, když máme doma rum, tak jej tam cvrkneme, 3 sklenky polohrubé mouky s 1 práškem do pečiva. Polovinu těsta vlijeme na plech, na ní rozložíme postrouhaná jablka, která posypeme vanilkovým cukrem. Druhou půlku těsta navršíme na jablíčka. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C. Vůně skořice a jablíček nám provoní celý byt. Pak už jen zbývá uvařit si dobré odpolední kafíčko, vychladlý koláč rozdělit za a.) do mrazničky, b.) ke kafíčku dnes a na zítra. Koláč je druhý den nejlepší, je vláčný a voňavý. Pohodový den vám všem přeje Fukčarinka

" CO SE DOMA UPEČE, MÁ SE DOMA NÍST "

28. ledna 2018 v 21:02
LEDEN 2017

Tak jsme si "uvařili a také napekli". Naše babi by řekla: " co se doma uvaří a upeče, má se doma sníst." Myšleno, nemá se s tím chodit na veřejnost. Často si říkám, že by některým lidem neuškodilo držet se tohoto přísloví. Ne, není to myšleno na nikoho z vás, spíše všeobecně, na nedávnou situaci, kdy se občas přepíralo " hodně špinavé prádlo".
Já dnes však na veřejnost jdu a to hned dvakrát.

Dokonce i s fotografií, sliby se mají plnit. To jsem měla na mysli při přípravě - tilápie - okounovce nilského. Což je sladkovodní ryba. Ač mnozí z vás určitě namítnou, že tilápie, není až tak zdravá ryba, záleží na jejím chovu. Ovšem, co vše je dnes zdravé a nezdravé. Nám vyhovuje, občas si tilápii připravíme.
Ryba se dostane koupit jak chlazená, tak mražená. Velkou výhodou je, že nemá kosti. Tilápii potřu česnekem, osolím, z jedné strany lehoučce potřu hořčicí a obalím v předem připravené směsi z hladké mouky smíchané s rozmarýnem a špetkou kari koření. Opeču na oleji a dám na ubrousek odsát. Porci tilápie doporučuji zakápnout na talíři citrónovou šťávou. Jako přílohu máme rádi rýžové nudle, nebo brambory s jogurtovým dipem.
To by bylo vaření a nyní pečení a světe div se, ani zde jsem na fotografii nezapomněla.
V předvánočním období obvykle peču voňavý vánoční koláč. Manžel šel dopoledne na hůlky, tak jsem udělala domácí inventuru surovin potřebných na koláč a dala se do díla.
Vejce, cukr krupici, vanilkový, polohrubou mouku, olej, prášek do pečiva, citrónovou kůru, rum, čokoládu na vaření, mléko a kokos. Pak už jen stačilo zapnout troubu, vše odměřit na hrníčky, promíchat a část těsta vlít do připravené formy vyložené pečícím papírem. Do zbylého těsta jsem nastrouhala dvě žebra čokolády a promíchala ve formě se zbylým těstem. Než se koláč upekl, připravila jsem polevu - čokoládovo - rumovou- s přidáním pomerančové šťávy. Koláč ještě teplý jsem vyklopila, propíchala na několika místech hustě špejlí, polila polevou, která místy vtekla do koláče. Bylo ji dost a tak na povrchu vyniklo vlnkovité zdobení.
Vůně, kterou manžel při návratu nasál, hned prozradila, že bude ke kafíčku cos sladkého. Občas se sice opozdím, ale své sliby plním. Zdravím všechny s tipem na dobrou českou detektivku vaše Fukčarinka

"ČERVENÁ ŘEPA"

12. listopadu 2017 v 18:34
LISTOPAD 2017
Včerejší kachnička na místo Svatomartinské husičky byla náramná mňamka. Jak už jsem psala klasika zelíčko, sice jen kysané a knedlík kynutý houskový, namísto obvyklých dvou druhů zelí a knedlíků. Vůně náramná, fotka žádná, neb jsem si na focení vzpomněla, až byl talíř skoro prázdný. Ovšem dnes jsem fotila, kachničku a k tomu pro změnu brambor, ten má manžel ke kachničce raději a já dušenou červenou řepu s jablíčkem a červeným vínem. No mana nebeská …
Kachnička byla pečená s jablíčkem uvnitř pěkně pozvolna do měkka. Červená řepa nastrouhaná nahrubo, vložená na osmahnutou červenou cibuli nakrájenou na měsíčky, zvolna dušenou s nakrájeným jablíčkem, to vše podlité červeným vínem. Okořeněné špetkou tymiánu, bobkovým listem, mletým pepřem a ždibíkem skořice. Na sůl jsem nezapomněla, pokud si někdo z vás myslí, ale jen trošičku, neboť na talíři jsem mísila tuto dobrotu s výpekem z kachničky. Já vím, že se opakuji, ale mana nebeská.
Jak by naše babi řekla: "Včera měla držka hody, dneska stačí doušek vody", držela jsem se toho přísloví a při jednom stání u plotny uvařila jsem na zítřek k obědu polévku z červené řepy. No musí se jíst zdravě a hody nemohou být stále.
Cibulku, pro změnu klasiku osmahla jsem na výpeku z kachničky, přidala nahrubo postrouhanou řepu a červenou mletou papriku, podlila vodou, vhodila nové koření, bobkový list, majoránku, mletý pepř. To už se začala polévka vařit, přidala jsem brambory a pod dohledem manžela také dobrou klobásu. Já ji prý pokud chci držet "tajli" nemusím, rád si ji z mého talíře vyloví. A tak zítra budeme mít k obědu polévku z červené řepy, kterou máme moc a moc rádi s pečivem. Už se na ni těším, až se vrátím z pedikúry, zítra se má ochladit, tak teplá polévka přijde vhod.
Nemyslete si, že nejíme zdravě, takový talíř plný zeleniny v kombinaci sýru je také mana nebeská.
Vám všem přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

"NA SVATÉHO MARTINA "

11. listopadu 2017 v 21:27
LISTOPAD

Jako malé dítě jsem si přála ochutnat husu, nebo pečenou kachnu. Obklopena spolužáky, kteří tuto pochoutku mívali na talíři aspoň dvakrát do roka, jsem jim tiše záviděla. Ne, že bychom nemívali maso, ale z domácího chovu pouze králíky, slepice, pak vepřové a kupované hovězí upravované na různé způsoby.
Vždy jsem si říkala, až budu mít svou domácnost, husu a kachničku mít budeme. I tak se stalo, ale než jsem se dopracovala k tradici na Martina husu, uteklo hodně vody.Husičku na fotografii jsem si vypůjčila ze zdroje, neboť mě mé chuťové buňky a vůně z talíře natolik omámily, že jsem si na focení vzpoměla až byl talíř prázdný.
Musím se přiznat, že poslední dobou však dáváme i na Martina přednost kachničce k tomu zelí, občas dokonce červené i bílé. Bílé vždy kyselé, červené hlávkové doplněné jablíčkem a červeným vínem. Není špatná ani kombinace kachničky s dušenou červenou řepou na způsob červeného zelí s jablíčkem dušené na víně. Vše doplní knedlík houskový kynutý a pak také bramborový. Svatomartinské víno nesmí chybět. Tak i letos u nás byla na Martina kachnička se zelím bílým a knedlíkem. Samozřejmě k tomu vínečko. Jak je to u vás se Svatomartinskou husou a vínem, dodržujete tradici?
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" OVOCNÉ KNEDLÍKY "

25. srpna 2017 v 22:55
SRPEN 2017
V předchozím příspěvku do rubriky "Vaření a pečení, nemusí být trápení" jsem si postěžovala, že můj muž moc nemusí dušenou kapustu. Nemusí, ale nakonec ji s chutí sní, aby bylo vše v pořádku, jak naše babi často přirovnávala "jako brambory v řádku", uvařím před tím vždy oblíbené jídlo mého muže. Nyní to byly švestkové knedlíky s tvarohového těsta.
Na přípravu těsta potřebujeme:
250 g měkkého tvarohu
300 g polohrubé mouky + trochu na podsypání
1 lžíce másla
1 vejce
100 ml mléka
špetka soli
Na posypku - cukr, strouhaný perník a máslo na polití.
Utřeme tvaroh s tukem, vejcem a špetkou soli. Přidáme mouku, mléko a vypracujeme těsto. Utvoříme dva válečky, které rozkrájíme na dílky - dle velikosti ovoce a oblíbenosti tloušťce těsta na ovoci. Mě to vyšlo na 12 knedlíků - máme rádi větší vrstvu těsta. Knedlíky vkládáme do vroucí vody a vaříme přibližně pozvolna 12 minut - až vyplavou na povrch, jeden zkusíme rozkrojit.
Sypeme cukrem a strouhaným perníkem, polejeme máslem.

Dalším oblíbeným jídlem mého muže a daným slibem, v "Kapustový den" byla Koprová omáčka. To bylo radostí a stále je, bohužel manžel nelenil a kopr zakoupil. Takže koprová omáčka bude, k tomu vařené hovězí maso z polévky a brambor. Pokud jsem někomu udělala chutě na ovocné knedlíky, mohu vřele doporučit výše uvedený recept. Nebudete litovat, pochutnáte si a co, víc s těstem se velmi dobře pracuje. Přeji vám pohodové dny vaše Fukčarinka

" KÉL - KAPUSTA "

23. srpna 2017 v 23:46
SRPEN 2017
"Kél, dobré bel a ještě nám zbel", přesně tak dopadlo dnešní vaření kélu - kapusty u nás. Kapusta obsahuje velké množství minerálů, vitamínů, antioxidantů a vody.

Dušenou kapustu mám moc ráda, bohužel, často ji nevařím. Manžel jak slyší, kapusta ihned připomíná, že on nebude, nemá ji rád. A důvod, kapustu musel jíst v dětství a vůbec mu nechutnala.
Nedala jsem na manželovi řeči, vždy se to opakuje, jíst nebude a pak vše slupne. Dnešní den byl u nás tedy kapustový.
Na cibuli, česneku a kmínu s troškou pepře dala jsem nejdříve upéct na kostky nakrájenou vepřovou kýtu, kterou jsem promíchala s pár kostkami libového bůčku a podlila vodou. Tuto směs jsem pekla přikrytou do změknutí a pouze doplňovala vodu dle potřeby a podlévala maso.
Menší hlávku kapusty jsem nakrájela na nudličky - vrchní, krásně zelené listy oprala zvlášť a vykrojila tuhá žebra. Vložila do kastrolu, nebo hrnce? Stále si pletu tyto pojmy, ale byl to ten s nižším okrajem. Podlila vodou, osolila, opepřila a dusila. Zde však milé hospodyňky pozor!!! Kapustu "dusím" bez pokličky, jinak mě nechutná. Ona totiž dušená pod pokličkou smrdí. Ke kapustě jsem přidala česnek nakrájený na úplně jemňoučko, vývar jsem po ruce neměla, tak jsem použila mnohými zatracovaný masox. V naší rodině se přidávají ke kapustě brambory, takže jsem oloupala čtyři střední brambory, nakrájela na menší kostičky a šoupla ke kapustě. Po patnácti minutách bylo vidno, že bude čas na trošku jíšky, to aby se vše krásně spojilo. Než jsem jíšku přidala, kapustu s brambory prohnala šťouchadlem na brambory. Tak to dělávala naše babi a bez tohoto zásahu by nebyla dušená kapusta to pravé ořechové. Jako malé dítě jsem vždy poznala, že už "mana nebeská" bude brzo hotová. Následovala jíška, kterou jsem ještě dvacet minut v kapustě povařila. Nesmí se zapomínat míchat.
A pak, pak už jen dát na talíř kapustu, pár kostek masíčka a vše polít šťávou z pod masa. Jako přílohu máme rádi chléb. Píšu "máme rádi", neboť se ke mně bez remcání připojil můj muž a ptal se, zda zůstane kapusta i na zítra. Ano zůstane, neboť - "kél, jako vždy dobré bel a ještě nám zbel."
Kapusta je dobrá nejen s pečeným masíčkem, ale chutná i s opečenou klobásou. Mnozí mě jistě dáte za pravdu, že dříve, kdy bylo v konzervách opravdu maso, stačilo do hotové kapusty vyklopit v závěru konzervu masa a to buď hovězí anebo vepřové.
Vám všem přeji pohodové dny prožité ve zdraví vaše Fukčarinka

" VAŘENÍ, NENÍ ŽÁDNÉ TRÁPENÍ "

19. listopadu 2016 v 14:59
Listopad

Pokud máte rádi těstoviny, cibuli, česnek a to vše se směsí rajčat, papriky a nezbytného koření. Pak jste na mých stránkách dobře a můžete se dát hned do díla. Nejdříve však bude dobré kouknout do zásob, tak jsem to udělala i já a zjistila co vše je doma: 1 konzerva rajčat - celých a krabička rajčat čerstvých. Na malou chvilku dilema, ale zvítězila konzervovaná, čerstvá chutnají nám i vnukům na chlebíčku s máslem. Cibule, česnek, již zmíněná konzerva rajčat, olej, sůl, pepř, tymián a bazalka - sice sušená, ale i tak dobrá, třtinový cukr a hlavně taky špagety. Ty se sice mohou nahradit jinými těstovinami, ale není to již to pravé ořechové. To, že je doma červené víno, v mém případě Merlot polosuchý je zjištění chvályhodné, k tomu objev dvě zelené papriky, na které bych málem zapomněla, vynikající. Pouštím se do vaření. Nejdříve cibulka a česnek - oloupat, nakrájet na co nejmenší kousky, což mě jde u cibulky dosti ztěžka, ale již je v hrnci a pozvolna se pění na oleji. Přidávám česnek současně s tymiánem a bazalkou, přidám pepř přímo z mlýnku a míchám. V momentě vše zaleji rajčaty, které nechám chvilku pro smahnout, to aby se aspoň trochu zbavily kyselosti. Papriky zbavené jader, nakrájené na proužky v míchám do směsi a chvilku dusím, přileji trochu vody, mírně osolím a pokračuji v dušení.
Nezapomenu zkontrolovat, zda se mě již vaří voda na těstoviny, kterou osolím a přidám do ní před vložením těstovin lžičku oleje. Zkontroluji, zda je doma sýr, máme jej na tuto směs rádi, ale je dobrá i bez sýru. Sýr je doma, než jej budu strouhat, zkontroluji stav směsi, kterou jsem občas promíchala a tak zabránila přichytnutí. Vše Ok, směs vypínám a ochutnávám, je potřeba přidat špetku třtinového cukru - zamíchat a přikrýt pokličkou. Zbývá už jen scedit špagety, dát na talíř a navrch směs, kdo chce, dá si sýr. Já z počátku mám směs na talíři bez sýru, u stolu si přece jen sýr přidávám. Spokojeně si pochutnáváme, zapíjíme sklenkou Merlotu, tato kombinace je vynikající. Opět jsem se přesvědčila, že vaření, není trápení.
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" RYCHLÉ A ZDRAVÉ VAŘENÍ "

17. srpna 2016 v 20:34
Srpen - středa

Dnešní článek bude o rychlém vaření, kterému dáváme přednost zvláště v horkých letních dnech. Základními surovinami jsou zelenina a jogurt, doplněné těstovinou, nebo grahamem, či opečeným toustovým chlebem.
Nevím, zda se někdo nepohorší nad více procentním jogurtem, který jsme si oblíbili. Přes léto kupujeme toto větší balení, které využíváme, kde se dá.
Suroviny: olivový olej, cibule, česnek, tymián, pepř, sůl, mladé cukety, těstoviny a řecký jogurt.
Na oleji zpěním cibuli, přidám tymián, pepř, česnek pokrájený na jemné plátky - promíchám a hned vložím mladou cuketu, kterou si škrabkou na zeleninu předem připravím na proužky. Vše promíchám a opeču. Uvařené těstoviny vsypu do této směsi a smíchám s jogurtem. Je to náramná a rychlá dobrota,je vynikající i za studena. Pokud máte více cuket, můžete základní směs - bez těstovin a jogurtu použít na opečený toust, nebo jen tak přikusovat s jakýmkoliv pečivem. Přiznám se, že jsem si směs namíchala s jogurtem a měla vynikající večeři.
Další variantou je ryze zeleninový salát - vše co najdu doma - papriku občas dokonce tří barev, červenou cibuli, rajčata - nyní oranžová bio z balkonu, ledový salát, okurku, vše nakrájím, ledový salát "natrhám" - osolím, opepřím, zakápnu citónem a promíchám s
přidáním jogurtu. Pokud k dochucení použiji na talíř balkánský sýr, sůl vynechám.
Obměnou je přidat do této směsi opět těstoviny a máme obdobu "bramborového salátu" - letní varianta, která je opět velmi chutná a v kombinaci s kouskem anebo "flákem" masa - pečeného,či grilovaného naše další pochoutka.
Jogurtové lívanečky:1 - 2 žloutky, dle požadovaného množství rozkvedlám se špetkou soli, z bílků ušlehám sníh. K žloutkům přidám jogurt, mouku polohrubou se špetkou prášku do pečiva na hustší těstíčko, nakonec vmíchám sníh. Občas přidám do těsta trochu vloček. Na pánvičku kladu lžíci hromádky do tvaru lívanečků. Usmažené pokládám na papírový ubrousek za účelem odsátí přebytečné mastnoty.
Servíruji s džemem, nebo nyní třeba s borůvkami. Je to velmi rychlá dobrota ke snídani, nebo odpolední svačině.
Zdravější variantou je sice jogurt s ovocem a medem,ale občas hřešit je přece dovoleno.
S přáním zdravíčka a pohody vaše Fukčarinka

" MALÉ TEPLÉ ROHLÍČKY"

13. dubna 2016 v 0:31
Duben - 12.4 2016

Babičko, upeč prosím ty teplé malé rohlíčky. Babi malé a teplé, upečeš je? Co bych pro své vnouče neudělala a tak zatímco šel Ondra s dědou vyzvednout do opravny hodinky, zadělala jsem těsto univerzál od blogerky Jitky - http://yorga.blog.cz/0704/univerzalni-recept-na-kynute-buchty -
Zadělala jsem rovnou s kila mouky, přesně dle rozpisu. Těsta bylo požehnaně, upekla jsem nejen rohlíčky, ale také věnečky plněné kokosovou nádivkou, mé mínění, že náplň zvolím ořechovou, vzalo za své zjištěním - zásoba ořechů nulová. Každopádně se hodily mražené borůvky.
Pochutnal si každý, kdo se objevil v dosahu a zbytek putoval jak k vnoučatům, tak do mražáku. Tam jsou po ruce pro naše kávové dýchánky.
Občas je s Ondráška pomocník při vaření a pečení
Za dobroty a hlavně pro radost jsem od maminky Ondráška dostala kytičku tulipánů. Vám všem přeji pohodové dny prožité ve zdraví. Vaše Fukčarinka

" NABÍZÍM KOLÁČ "

7. března 2016 v 18:19
Březen - pondělí 7. 3. 2016
Nabízím koláč, takovou rychlovku, mnozí z vás ji možná budou znát pod názvem "Vařená buchta". Čtete dobře, "vařená", také jsem se divila, proč vařená, když se přece peče. Recept mám napsaný, ale nechce se mě jej hledat, tak tu dám odkaz ze zdroje: http://www.recepty.cz/recept/varena-buchta-9236
Ráda si recepty upravím po vyzkoušení dle svého. V mé úpravě jsem vynechala kakao, měla jsem doma větší čtvrtku čokolády na polevu - od vánoc a tak namísto kakaa, dala jsem k tuku "Stella"- Héra doma nebyla a vodě povařit rozlámané kousky čokolády. Jak ten pejsek s kočičkou, dumala jsem, co ještě změním, přidala jsem strouhané jablíčko. Chudák bylo už trochu scvrklé, ale stále chutné, spíš se samo nabízelo a nikdo se do něj ne a ne zakousnout. Výsledek byl famózní, však posuďte sami.
Musím však napsat, že tentokrát nikdo z dětí ani z vnuků nepřišel a tak po vychladnutí a našem ochutnání velká část koláče putovala do mrazničky a vždy pokud máme chuť, vytáhneme si jeden kousek ke kávě. Dnes byl po čtrnácti dnech v mrazničce přímo famózní. Zastáncům hesla -" nic nemrazit" - fujky, to není ono, nenabízím, ostatní si pochutnejte, je skvělý! Mějte pohodové dny vaše Fukčarinka Ještě budu za chlubilku

" OBDOBÍ MASOPUSTU "

8. února 2016 v 16:04
Únor - pondělí 8.2 2016

V Kavárně u Ruženky jsme vzpomínali "masopust" - něco málo ze zdroje: http://www.ireceptar.cz/zajimavosti/tipy-na-vylet/jak-se-slavi-masopust/. Hned jsem si připomněla smažené sladké dobroty, jako jsou křehotinky a koblihy. Jsem sice více masová, ale občas si smlsnu, bylo rozhodnuto, k nedělnímu obědu budou koblihy.
Recept jsem si našla na u Hanky na jejich Sladkých stránkách: http://www.sladkosti.net/index.php/jidla/koblihy-buchticky-vdolky/738-koblihy-s-malinovym-dzemem.

Váhala jsem, zda mám její recept vyzkoušet, původně bylo rozhodnuto, že upeču koblihy v troubě - foto níže z roku 2013 kdy jsem recept vyzkoušela. Tehdy jsme se také podělili, nelze sníst vše, pokud nezvolíte menší dávku.
V receptu u Hanky mě zaujal návod jak vykrajovat rychle a úsporně koblihy - vyválet těsto - na polovině vykrájet tvar, naplnit džemem, druhou polovinou překrýt a pokračovat v dokončení koblížků. S těstem se velmi dobře pracovalo, byla jsem tak rozjetá, že jsem na tuto vychytávku úplně zapomněla, nevadí, budu pamatovat příště.
Další vychytávkou, která se odsvědčila, bylo podložení pracovní plochy vlhkou utěrkou. Plocha mě necestovala, tak jako předtím po kuchyňské lince. Tuto vychytávku jsem viděla při sledování jednoho dílu "Prostřeno".
Koblížky mohu doporučit, pokud namítnete, že je to kalorická bomba, dám vám doporučení - rozdělte se o ně, my to tak udělali, pochutnali jsme si na nich s našimi vnuky a dcerou.
Pro ty z vás, kteří sladké nemusí, nabídnu naše oblíbené jídlo, které nám moc chutná v jedné restauraci a tou je kachní prsíčko podávané s grilovanou zeleninou. Je to moc velká dobrota.
Jejda, až tak jsem si dnešní "Vaření a pečení, co není, pro mě žádné trápení" nepředstavovala. Přiznám se, že dnes byl u nás oběd bezmasí - zeleninové rizoto, a tak pohled na foto s kachními prsíčky není zrovna nyní to pravé ořechové. Takže honem ke kytičkám, které mě stále kvetou.

Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" ČÍM TO ASI BUDE ?"

18. listopadu 2015 v 18:59
Listopad - středa - 18. 11. 2015
Stále přemítám proč k nám vnuci tak rádi chodí? Například vnuk Kuba, posuďte sami ten spokojený výraz na fotografii, čím pak to asi může být?

Ne, ne, dělám si legraci, vím, že nás vnuci mají s dědou rádi a je nám spolu moc dobře. Ráda vařím nejen já, ale také i můj muž a tak vždy něco dobrého připravíme. Včera to byla polévka zelňačka, rohlíčky a uzlíky z tvarohového těsta. Náplň rohlíčků byl vídeňský párek, uzlíků mix sýru niva spolu s uzeným sýrem.
Suroviny potřebné na tvarohové těsto:
250g tvarohu, 6 lžic mléka, 2 žloutky, 6 lžic oleje, 350g hladké mouky, 1 ½ balíčku prášku do pečiva, ¾ lžičky soli.
Na potření rohlíčků či uzlíků bílek, na posypání kmín.


Náplň můžeme zvolit libovolnou dle naší chuti: mix sýru - můžeme doplnit šunkou, brokolicí, nebo zvolíme uzeninu. Nejsou špatné plněné ochuceným špenátem. Opravdu záleží na chuti každého jednotlivce, a příležitosti, ke které pohoštění připravujeme.

V míse ušleháme tvaroh společně se žloutky, solí a olejem. Postupně přidáme mouku s kypřícím práškem a mlékem - v této fázi již nešleháme, ale vmícháme vařečkou. Pokud nás čas nehoní, necháme těsto v ledničce ½ hodinky odpočinout. V tomto čase, si můžeme připravit náplň, pokud jsme se nerozhodli např. pro brokolicovou, či špenátovou. Ta by byla potřeba vychladit.

Těsto si rozdělíme na polovinu, a z každé části vyválíme placku, tu pak rozdělíme na díly, dle požadované velikosti rohlíčků. Já většinou volím rozdělit těsto na 8 dílů. Do každého zavinu náplň, dám na plech vyložený pečícím papírem, potřu bílkem a posypu kmínem. Peču ve vyhřáté troubě na 170°C.


S vnukem Kubou jsme si říkali, že by nebylo špatné využít těsto při přípravě domácí pizzy.
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka
" VOŇAVÝ KOLÁČ "

14. listopadu 2015 v 20:15

Listopad - sobota 14. 11. 2015

Ukončení jakékoliv mého onemocnění signalizuji chuť na kafíčko. Pár dní si se mnou chuť laškuje, mé já se raduje, až konečně zavelí " jó holka dej si kafíčko". To už přesně vím, že nastane obrat mé zdravotní stránky.
Včera v pátek "13" jsem si dala první své " kafíčko" po týdenní odmlce. Dnes upekla ke "kafíčku" moc dobrý předvánoční " Voňavý koláč. Inspirovala jsem se v jedné z mnoha mých kuchařek, kterou si vždy v předvánočním období listuji.
Recept na " Ovocný koláč s rumem" jsem trošku přizpůsobila ingrediencím, které jsem měla v dosahu a vznikl tak můj "Voňavý koláč".

Hrst rozinek, 4 osamělé sušené švestky vše jsem opláchla. Švestky nakrájela na menší kousky a společně s rozinkami namočila do rumu.
V míse jsem utřela 200g másla s jedním vanilkovým cukrem a 140g moučkového cukru, strouhanou kůru z ½ citrónu a pomeranče. Následně přidala 4 vejce, půl čajové lžičky skořice, šťávu z pomeranče a ½ citrónu, rum ve kterém byly namočené rozinky ze švestkami. Přimíchala jsem 250 g polohrubé mouky promíchanou s ½ balíčkem vanilkového pudinku. Na závěr lehce vmíchala ovoce. Tuto směs vložila do čtvercové formy vyložené pečícím papírem a pekla ve vyhřáté troubě na 180°C pět minut dál pak při 170°C zhruba dalších 15 minut.
Po upečení jsem zpola vychladlý koláč pokapala rumem a nakonec posypala cukrem.
Ještě tak mít po ruce dobrovolníka, který by vyloupal ořechy, byl by koláč ještě voňavější, ale co není, může příště být. Všem vám přeji pohodový víkend a hlavně zdravíčko vaše Fukčarinka

" MERUŇKOVÝ KOLÁČ""

25. srpna 2015 v 16:03
Srpen - úterý 25. 8. 2015

Je už to několik týdnů co jsem navštívila blog Růženky, kde mě zaujal recept na meruňkový koláč. Autorka blogu - paní Růženka bydlí v Itálii a už sám název blogu prozradí, že stránky blogu neobsahují pouze háčkování : http://nejenhackovani.blog.cz/ Mimo jiné jsou tam právě moc dobré recepty na přípravu pochoutek. Jak jsem již psala, zaujal mě recept na koláč, namísto meruněk vyzkoušela jsem tento koláč s jablíčky a mohu vřele doporučit všem.
Na těsto potřebujete - 250g hladké mouky, 120g tuku, 80g cukru, 1 vejce, špetku soli, ½ prášku do pečiva, strouhanou citrónovou kůru. Dle rad paní Růženky dodržela jsem postup a smíchala v míse mouku s práškem do pečiva, špetkou soli, citrónovou kůrou, do toho rozsekala tuk a dobře prohnětla, až vznikla drobenka. Pak teprve přidala cukr, opět promíchala, nakonec jsem vlila rozkvedlané vejce a spojila v těsto. Těsto putovalo na hodinku do lednice a já si připravila náplň. 10 menších jablíček - byla sladká, tak pouze 1 lžíci třtinového cukru, mletou skořici, 1 lžíci másla. Omyté a oloupané ovoce jsem nakrájela na menší kousky a dala na pánev spolu s máslem a cukrem, občas promíchala a asi tak po 6 minutách přidala skořici. Těsto jsem rozdělila na dva díly o velikosti ¾ a ¼ . Dle rady paní Růženky jsem větší díl těsta vyválela mezi dvěma pečícími papíry, spodní pak přenesla do formy 24cm x24cm. Vytvarovala vyšší okraj, vložila náplň a na ní druhou část těsta natrhala na menší kousky. Pekla jsem při 180°C asi tak 15 minut.
Moc dobrá kombinace koláče je s vanilkovou zmrzlinou. S přáním pohodových dnů vaše Fukčarinka

" NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ"

22. srpna 2015 v 17:34
Srpen - sobota 22. 8. 2015
Jen co pominuly vedra, kdy jsme si zařazovali do našeho jídelníčku méně kalorická jídla, vyžádal si manžel své "nejlepší jídlo na celém světě".

Měla bych hned v úvodu objasnit, že těch "nej" jídel má manžel v oblibě několik, ale "Kedlubny na smetaně", k tomu pečený krček a brambor politý šťávou z pečeně nikdy neodmítne.
Vzpomínám si, když jsme kdysi dávno zdolávali přechod Beskyd s batůžky na zádech a přenocovali na horských chatách, tak se zrovna na horské chatě Kamenitý pan chatař trefil manželovi do chutě. Připravil výbornou "Kedlubnovku" s pečeným krčkem a bramborami. Jak zjistil, že manželovi opravdu moc chutná, hned stál u stolu s hrncem omáčky na přidání.
Vám, kteří jste "Dušené kedlubny na smetaně " ještě nezkusili, vřele doporučuji. Suroviny: kedlubny s mladými listy, sůl pepř, máslo, hladká mouka, smetanu 12%, trochu cukru, citrónová šťáva.
Oprané a posekané mladé listy kedluben dáme povařit do menšího množství vody asi tak 1,5dcl. Oloupané kedlubny postrouháme na hrubém struhadle, na másle zpěníme a zalejeme vývarem včetně listů kedluben. Mírně osolíme, opepříme a dusíme, přidáme jíšku z másla a hladké mouky, za stálého míchání přiléváme smetanu. Povaříme, na závěr dochutíme šťávou z citrónu s přidáním cukru.
Všem vám přeji dobrou chuť a pohodové dny vaše Fukčarinka

" MÁTE RÁDI GULÁŠ ? "

8. srpna 2015 v 9:52
Srpen - sobota 8. 8. 2015

Máte rádi guláš? Vepřový, hovězí a třeba bramborový, známý pod pojmem "buřtguláš" jednou za čas proč ne, což si tak udělat malou změnu.
Mailem mě přišel recept od paní Zdeničky, jedné mé návštěvnice blogu jako ozva na můj recept dušená červená řepa. Guláš z červené řepy. Řekla jsem si proč ne, a uvařila jej. Mnozí z vás už jistě krčí nosíky a říkají si, to ne! Řepu ještě tak naloženou, prostě klasika, mnozí se otřepou. Zde nutno podotknout, že se můj muž také zpěčoval, což u něj nebývá zvykem, ale guláš z červené řepy nechtěl vzít na vědomí. Nevadí, uvařím pouze pro sebe, ujistila jsem jej a dala se do díla.
Na oleji jsem zpěnila cibuli a česnek, doporučené mě bylo také přidat anglickou slaninu - tu jsem neměla. Přidala jsem kousek uzeného špeku, pak na kostičky nakrájenou červenou řepu, půl kávové lžičky mleté červené papriky a vše jsem podlila vodou. Osolila, opepřila, přidala majoránku a po chvilce na kostky nakrájené brambory. Nakonec nakrájenou klobásku a než se guláš dovařil, tak trochu jíšky na zahuštění. To již vonělo celým bytem a můj mlsný muž prohlásil, že bude chtít taky trošku ochutnat. Nakonec si přidal a prohlásil, že ten guláš z červené řepy je vynikající, ovšem pouze pro znalce!!!

Všem vám, kteří jste našli odvahu tento recept vyzkoušet přeji dobrou chuť a vám, kteří stále říkají červené řepě STOP - nevíte o jakou dobrotu přicházíte. Pak už jen malá rada, kupujte pouze malé, velké nejsou tak šťavnaté. Mějte pohodové dny vaše Fukčarinka

" ZAPEČENÁ CUKETA"

26. července 2015 v 18:58
Červenec - neděle 26.7. 2015


Na spřáteleném blogu u Jitky jsem narazila při jedné mé návštěvě na recept - "Zapečená cuketa "

Zapečená cuketa nemá chybu, mohu vřele doporučit.


Původní recept od Jitky jsem si trochu upravila. Vynechala jsem zakysanou smetanu a máslo - použila jsem zapékací papír a na místo tvrdého salámu - šunku.
Potřebné suroviny : 2 menší cukety, 10 dkg tvrdého sýru, 10 dkg šunky, 2 vejce, 2 - 3 lžíce strouhanky, česnek, sůl, pepř dle chuťi každého z vás.
Cuketu jsem nastrouhala do mísy, mírně osolila. Pozor, sýr i šunka je slaná, po chvilce vodu s cukety odstranila - cuketu jsem jednoduše v rukou trochu vymačkala. Přidala nastrouhaný sýr, na proužky nakrájenou šunku, vejce, česnek pepř - zamíchala a dle potřeby přidala strouhanku.
Směs jsem dala do formy vyložené pečícím papírem a zapekla. Zapečenou cuketu jsem podávala s vařenými brambory a salátem z rajčat.

Všem vám přeji dobrou chuť a pohodové následující dny vaše Fukčarinka ...

"ČERVENÁ ŘEPA"

15. července 2015 v 20:08
Červenec - středa 15. 7. 2015

Červenou řepu mohu na všechny způsoby, nejen vařenou, pečenou, Není to tak dávno, co jsem červenou řepu připravila dušenou.

Vřele mohu doporučit jako přílohu k masu, nebo lehkou večeři doplněnou pečivem. Mě osobně chutná takto připravená řepa s grahamem, doplněná kopečkem bílého jogurtu.Co jsem použila za ingredience? To co jsem zrovna měla doma po ruce, ano tento recept je můj vlastní. Množství nebudu uvádět, uvedu pouze suroviny. Vařila jsem způsobem - přiměřeně.
Červená řepa, mrkev, jablíčko, červená cibule, česnek, máslo. Co jsem nepřeháněla a pouze přidávala s citem, byl hřebíček, jalovec, nové koření, pepř, sůl a kari, tymián, bobkový list. Nejdříve jsem na másle zpěnila na měsíčky pokrájenou cibuli česnek, přidala mrkev, koření a na plátky postrouhanou řepu.
Promíchala, podlila troškou vody a dusila mírně do měkka. Mám ráda zeleninku ještě tak trochu křupavou.
Řepa na tento způsob je chutná jak teplá, tak za studena.
Tomu z vás kdo se rozhodne si takto řepu připravit, přeji dobrou chuť. Všem pohodové dny vaše Fukčarinka.

" NÁRAMNÁ DOBROTA OD BLOGAŘEK"

1. června 2015 v 15:45
Červen - pondělí 1. 6. 2015


Vaření a pečení, není pro mě opravdu žádné trápení. Vařím a peču ráda, mám velkou radost, když mé rodině chutná. Na blogu u paní Jitky jsem objevila recept -http://yorga.blog.cz/1505/rakouske-rezy-po-repessku.
Paní Jitka tam píše, že tento recept četla na blogu u paní Ivanky - http://ivanyazdenka.blog.cz/1505/rakouske-rezy.
Má pouť od Jitky k Ivance trvala pouze pár minut a už jsem zkoumala, zda mám doma potřebné ingredience :


4 vejce
1 kelímek cukru
1 kelímek granka - granko není, zjistila jsem Překvapený
1 kelímek hladké mouky
1 kelímek zakysané smetany
půl kelímku oleje
půl kelímku mletých ořechů - a ořechy, zjistila jsem, že také nejsou Nerozhodnývzpoměla jsem si na paní Jitku, ta také imprivizovala. Tož budu i jáMrkající
půl kelímku kokosu
1 prášek do pečiva
Všechny suroviny se zamíchají dohromady a upečou. Po vychladnutí polejeme čokoládou.
U paní Jitky došlo k improvizaci v obsahu ořechů, žádné doma neměla, nahradila je celým kelímkem kokosu. Tuším, že i granko nahradila kakaem a dobrota jak sama píše na svém blogu byla na světě.
Nevím jak u vás doma, ale já jak jdu do kuchyně něco kutit, v ty paty je tam i můj muž s otázkou - co budeš dělat? Dobrotu, ale nedávej tam kakao, upeč raděj světlou, jo a nedávej tam prosím kokos. No tak to nemusíš jíst, kokosu jsem tam chtěla dát jeden celý kelímek jak paní Jitka. Ach jo, kokos, né, kakao né, tak co nyní, budu i já improvizovat už v improvizovaném receptu?
Zdařilo se vše na výtečnou, spokojenost oboustranná. Jen se omlouvám, fotila jsem narychlo a porcovala také. Nečekaná návštěva již zvonila u dveří ... polevu jsem nestíhala řádně na boku rozetřít. Manžel vařil kafíčko a návštěva prohlásila, že si polevu s talíře zeškrábá. No a o tom to je, improvizovalo nás tak více ...


Návštěva i my jsme si pochutnali, dokonce mám objednávku na tuto dobrotu od mého muže. Bude mít narozeniny a tak nás čeká párty s dětmi na zahradě ...
Nyní mé změny v receptu :

4 vejce - nedalo mě to, ušlehala jsem z bílků sníhMrkající
1 kelímek cukru - já dala pouze 3/4 kelímku
1 kelímek granka - ten jsem vůbec nedala, ale přidala jsem do části hotového těsta - světlého 2 lžičky kakaového pudinku - do formy na Biskupský chlebíček vlila nejdříve světlou část těsta a pak jemně doprostřed tmavší. Utvořil se takový "tunýlek"...
1 kelímek hladké mouky - té jsem do světlého těsta přidala ještě asi tak o dvě pol. lžíce více
1 kelímek zakysané smetany
půl kelímku oleje
půl kelímku mletých ořechů - jak jsem již psala ořechy jsem doma k mání neměla, nahradila jsem tuto dávku strouhaným jablíčkem. Bylo velké, tak pouze půlku, nemělo to chybu
Nezapomeňte přidat - půl kelímku kokosu
a 1 prášek do pečiva !!!

Mějte pěkné dny vaše Fukčarinka Ještě fotky z našeho balkonu .... má oblíbená barva Surfínií ...


Muškáty a pod nimi zeleninový truhlík mého muže ... mini rajčátka a pažitka ...

Právě čtu ... Snad jen dodám, že je to moc hezké čtení, no já vím, loupilo se a přepadávalo, církev, chudí, bohatí. No a není tomu nyní podobně, Neloupí se tak jak dříve, ale ...

"ZAPEČENÁ KLOBÁSA"

6. dubna 2015 v 18:28
Duben - pondělí velikonoční 6. 4. 2015

Na Velikonoce u nás nikdy nechyběla "Šoldra", vzpomínám na období Velikonoc začínající zhruba tak před 24 léty, které jsem prožila zde na Severní Moravě se svým mužem.
Šoldrou nás zásobovala manželova maminka, která není bohužel už dlouho mezi námi. V její tradici upéct Šoldru na Velikonoce jsem úspěšně uspěla a pekla ji další roky. Letošní Velikonoce se zdálo, že" Šoldra" poprvé nebude. Má paže při zátěži stále připomíná, že není fit. S mým mužem jsme se domluvili, že letos "Šoldra" bohužel nebude, ale droždí však z obchodudomů přinesl. Za chvilku zlehka cíleně mířil směr Velikonoce a ta dobrota "Šoldra". Po chvilce dodal: " Co by se stalo, kdybych se pokusil já, budeš mě navigovat? Já bych to zkusil, tak jo, ale vyhledám jiný recept a uvidíme.
Zde je výsledek manželova snažení, které dopadlo na 1*** - "Zapečená Velikonoční klobása"


Potřebné suroviny :
4 ks bílé klobásy - kdo má rád méně těsta - 5 - 6 ks ( nám vyhovoval počet 4 ks)
75 dkg polohrubé mouky
1 lžička soli
6 dkg rozpuštěné Stelly
1 žloutek
450 ml mléka
1/2 lžičky cukru
1 kostka droždí
trocha hladké mouky
1 bílek na potření

Než si připravíme těsto opečeme klobásy - v troubě, či jen tak z lehka na pánvi.

Připravíme si kvásek: menší díl vlažného mléka rozmícháme s cukrem a přidáme rozdrobené droždí - přikryjeme utěrkou. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, žloutek, rozpuštěný tuk, část mléka a kvásek. Promícháme a pokud je třeba přidáme mléko. Těsto vypracujeme ručně, nebo za pomocí hnětače. Můj muž pracoval jak se říká "růčo - fůčo". Nevěří hnětači a tak se pěkně nadřel.
Vypracované těsto, v případě mého muže mohu potvrdit "vymazlené" - nelepí se na stěny, bublinkovatí a leskne se! Poprášíme hladkou moukou, Přikryjeme utěrkou a necháme 1 hodinu kynout. Klobásu vyjmeme a zchladíme, aby nebyla do těsta příliš horká.
Vykynuté těsto rozdělíme na vále na tolik dílu, kolik máme klobás. Nezapomeneme a zapneme si troubu na 190 - 200°C. Jednotlivé díly těsta rozválíme na obdélník a zabalíme klobásu, kterou vložíme na plech vyložený pečícím papírem. Přikryté necháme kynout 15 - 20 minut, pak potřeme bílkem a pokud chceme můžeme posypat kmínem. Pečeme asi tak 15 minut, ještě horké můžeme, ale nemusíme potřít rozpuštěným tukem. V našem případě použil můj muž tajně kačení sádloUsmívající se, no dietní to nebylo! Dobré ano, to zase jóóó!
Dobrou chuť přeji všem z vás pokud se rozhodnete těsto vyzkoušet a zapéct třeba ze sýrem, uzeným masem, či s jinou kombinací. Dnes se vrátil náš vnuk Daniel z lyžování v Alpách a tak jsem využila chvilky při jeho dnešní návštěvě. Konečně mě objasnil práci s foktami v našem novém programu. Mohu se tedy pochlubit květinami, které jsem dostala od dcery a kamarádky.
Žlutá růže ve dnech sněhových přeháněk suplující sluníčko je od dcery ...
Pro radost od kamarádky kalanchoe s motýlkem ...

Všem vám přeji podové dny vaše Fukčarinka

" SNĚHOVÉ KNEDLÍKY"

29. března 2015 v 15:57
Březen - neděle 29. 3. 2015

Při poslední revizi našeho mražáku, objevila jsem poslední krabičku s borůvkama. Hned bylo jasno, co bude k obědu - knedlíky z tvarohového těsta naše oblíbené "SNĚHOVÉ".
Všední den, neděle, či svátek, vaříme na co máme chuť, nebo co je doma. Sněhové knedlíky jsou rychlovka, lze je jíst jen tak posypané cukrem a perníkem, či zvolit jinou oblíbenou posypku, nebo rozvar - švestkový, jahodový, v našem případě byl borůvkový.
Doma jsem měla 1 kostku tvarohu - v zeleném obalu - polotučného. Hned jsem si zkontrolovala zda mám po ruce ostatní potřebné suroviny - vejce, mléko, máslo, sůl, strouhanku, solamyl, polohrubou mouku, kypřící prášek do pečiva, perník, cukr. O borůvkách jsem věděla a tak začal koncert s výrobou "Sněhových knedlíků". Vždyť přece "vaření, pečení nemusí být trápení" - pro mě to platí dvojnásob.
Do mísy jsem dala tvaroh, lžíci másla, špetku soli a dva žloutky, přidávala mléko asi tak 5 polévkových lžic - vše šlehala. Pak postupně přidala přesátou strouhanku asi tak 4 pol. lžíce, 2pol. lžíce solamylu, 1 pol. lžíci krupice a polohrubé mouky s kypřícím práškem do pečiva - na špičku nože.
Těsto jsem nechala odpočinout tak 15 minut a mezitím si připravila :
1. Rozvar z borůvek - mražené borůvky jsem podlila menším množstvím vody, přidala trochu cukru třtinového a špetku skořice - povařila do odpovídající struktury. Je-li rozvar moc řídký, může se přidat lžička solamylu.
2. Máslo na polití, cukr moučku a strouhaný perník.
3. Postavila na sporák vodu na uvaření knedlíků byla tak akorát, zrovna ve chvíli, kdy jsem došlehala sníh ze dvou bílků a špetky cukru. Ten jsem jemně vmíchala do těsta a polévkovou lžící namočenou ve studené vodě vykrajovala jsem knedlíky. No spíše nočky - pro větší rychlost a také pohodlí, nechce se mě brát těsto do ruky a tvořit knedlíky. Vykrojila, vložila do " MÍRNĚ VROUCÍ VODY" - příliš vroucí voda by nám mohla zle posloužit, knedlíky se rády rozvaří, je to přece jen křehké těsto. Tento fakt nic nemění na tom, aby jste si tuto dobrotu připravili.
Jsou sněhové, nezapomenout, tedy hebké, chcete-li " NADÝCHANÉ ". Vaříme asi tak 4 - 5 minut, po vyjmutí propíchneme špejlí, či rozkrojíme nožem. Většinou u nás stojí strávnící nedočkavě ve frontě- "můj muž "Usmívající se a už si svou porci polévá rozvárkou, sype perníčkem, cukříkem a polévá máselkem, každý sám dle své chuti. Řeknu vám, je to famózní pochoutka.
Foto talíře s touto pochoutkou mám, ale bohužel zápasím s novým programem na mém PC, vnuk Daniel - můj rádce a učitel stran PC sviští na lyžích na vrcholku Alp. Ale vy i tak neváhejte a pokud jste "Sněhové knedlíky" ještě neochutnyli, není co řešit - uvařte si je! Příprava je jednoduchá, mějte pohoodvé dny vaše Fukčarinka

"DNES BUDEME MLSAT "

15. března 2015 v 14:31
Březen - neděle 15. 3. 2015

Kafíčko, čaj, mléko, nebo třeba i kakao, to jak vám vaše chuťové buňky velí je třeba si připravit u vás doma. Nyní malý závdavek v podobě skoro plného plechu " Rychlého jablkového koláče "
Je opravdu moc dobrý a rychlý, na druhý den ještě chutnější. Musím se přiznat, že se u nás pekl tento koláč již podruhé. Pekla jej dcera, já byla pouze pomocník a to jen na půl úvazku vzhledem k mé rekonvalescenci.
Co je potřeba k upečení koláče:
Do mísy rozklepneme 4 vejce, přidáme - 1/2 hrníčku oleje, 1 hrnek cukru, 1 vanilkový cukr - třeme do pěny.
Vsypeme postupně 2 hrnky pol. mouky s 1 práškem do pečiva, s míchané s 1 lžíci kakaa, skořice 1/2 lžičky čajové - jak kdo má rád! Přidáme 4 hrníčky jablek nakrájených jablek na drobné kousky, kdo chce rozinky - mohou být namočené v rumu. Kdo chce tak i ořechy - ty nadrobno nasekané. Fantazii se meze nekladou, může se přidat i trochu kokosu a namísto rozinek i třeba brusinky.
Všechny moc zdravím, venku u nás svítí sluníčko. Přeji vám pohodové dny vaše Fukčarinka.
To bych nebyla ani já, abych se nepochlubila květinami od svých dcer.


Nevím zda jsem se pochlubila předvánočním dárkem od starší dcery. Nyní mě napadlo při focení přibrat i toto papírové kvítí - miska je vyložená směsí potpourri ...

Tulipány ještě jednou ...

"ŠTRŮDL CO JE MŇAM"

23. ledna 2015 v 18:18

Leden - pátek 23. 1. 2015

U Ruženky na jejím blogu http://ruzenka.blog.cz/1501/tento-recept-na-strudl-znate jsem objevila skvělý recept na moc dobrý štrudlík! Teda dobrý, pokud máte rádi vločky. Zakoupila jsem dnes chybějící suroviny a štrudlík upekla. Sice recept si můžete najít u Ruženky, přesto jej zde uvedu a k tomu mé vychytávky.
Potřebné suroviny: vločky, voda, 2 bílé jogurty , med, větší jablko, mletá skořice
Do misky dáme 2 hrnky vloček, půl hrnku vody, bílý jogurt - já dala jeden velký, k tomu přidala 1 lžíci medu. Po promíchání zdála se měs směs příliš řídká, přidala jsem ještě hrst vloček. Občas mě při pečení, nebo vaření postihne pocit "Pejska a kočičky jak pekly dort " a začnu vymýšlet, čím bych vše vylepšila. Bylo tomu tak i dnes. Do směsi nastrouhaných dvou větších jablek přidala jsem nasekané mandle a rozinky namočené v rumu.
Na pečící papír jsem rozetřela směs z vloček na dva stejné obdélníky s korýtkem uprostřed. Do korýtka dala jablíčka s mandlemi a rozinkami, vše posypala mletou skořicí. Navrch navršila zbylou vločkovou směs a vše uhladila navlhčenýma rukama ve studené vodě. Tvary závinů byly na světě a po chvilce pečení při 200°C se bytem linula vůně, která hned přilákala mého muže. Za třicet minut byl voňavý závin upečen.

Můj muž sice snědl čtyři kousky, chutnalo, ale podotkl, že to není ten závin co má rád - kynutý, či lístkový. Mě chutnal moc a určitě si jej znovu udělám. Kdo vločky může, neváhejte, je opravdu moc dobrý. Jablíčky nešetřete já dala dvě větší, medu bych snesla klidně 2 lžíce, ale stačí hotový pocukrovat.
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" KOKOSOVÉ VĚNEČKY"

22. listopadu 2014 v 18:47
Listopad - sobota 22. 11. 2014

Recept na kokosové věnečky jsem našla na blogu u Věrky - http://rakamve.blogspot.cz/. Jsou opravdu moc dobré pro toho kdo má rád kokos. Náplň by se dala nahradit třeba i oříšky. Nám vyhovuje kokos.
Vůně manžela přilákala do kuchyně s dotazem zda už peču na vánoce. Pro vás už jen receptík a foto:

Těsto jsem udělala pouze z poloviční dávky, cukru dala méně - namísto krystalového, použila jsem moučkový:
Zaděláme si těsto, které necháme vykynout:
500 g polohrubé mouky
200 ml mléka
80 g krystalového cukru
2 špetky soli
30 g čerstvého droždí
2 vejce
50 g změklého másla
Než - li nám těsto vykyne připravíme náplň: 200 g kokosu, 150 g moučkového cukru, 60 g změklého másla, 2 vejce
Po upečení horké věnečky potřeme: 2 lžícemi rozehřátého másla smíchanými se 2 lžícemi rumu
Jak postupujeme? Bochánek těsta si rozdělíme na stejné díly - já z poloviční dávky na 11dílů. Každý dílek jsem vyválela na obdélníkovou placku - potřela náplní. Smotala do rohlíku - rovného, přitiskla konce a opět vyválela placku do tvaru obdélníku. Ten překrojila na půl a jednotlivé obdélníky nařízla podélně třikrát. Další postup byl smotání - postup jak při ručním ždímání - kroucení utěrky. Pak vytvarovat do tvaru věnečku, dobře stisknout, jinak viz foto: namísto věnečku rohlík Smějící se
Péct 10 - 15 minut při 190°C aspoň tak v mé elektrické troubě. Po upečení ještě horké potřít rozpuštěným máslem smíchaným s rumem.
Ač vypadá postup složitě a časově náročně, ve skutečnosti tomu tak není.
Jen tak letem mým světem tu dodám, že mě zklátily opět průdušky. Není ani divu při Smogu co zde máme. Co jsem pobývala v lůžku, stihla jsem si přečíst:
Moc hezké čtení byla knížka "ANEŽKA ŠULOVÁ" od Miloše Melzera - dále použiji informace ze zdroje:
Anežka Šulová Anežka Šulová (1877-1954) patří k nejvýznamnějším sběratelům tradiční lidové slovesnosti na severozápadní Moravě a svou činností získala nadregionální význam. Vedle životopisné části knihy o A. Šulové jsou její sběratelské záznamy přehledně členěny podle jednotlivých témat. Popisovány jsou kalendářní zvyky a výroční obyčeje, které se provozovaly na vesnicích, jednotlivé události v rodině od narození dítěte, svatby, pohřby až po společenské události na vesnici jako byly žně, hody, procesí, poutě, návštěvy obchodníků apod. V závěrečné kapitole je výběr pohádek, povídek, pověstí, říkadel a písní z pera A. Šulové. (obrazy ze života na vesnicích severozápadní Moravy ve druhé polovině 19. století)
Napětí jsem prožívala při čtení knihy "BODYGUARDKA II"
od Lehtolainenové Leeny


Nyní mám rozečtenou knížku "ANALFABETKA" od Jonas Jonanson. Jsem zvědavá zda budu číst tuto knížku jak se říká jedním dechem od začátku až do konce. Nebo to bude tak, jako u "Stoletého staříka" od stejného spisovatele. Z počátku náramné čtení, které mě pohánělo kupředu a ke konci ne a ne dočíst.
Všem vám přeji pohodové dny. A co tak říkáte na sluníčko, také vám už je po něm smutno?Vaše Fukčarinka

" CO MÁM MOC RÁDA"

14. října 2014 v 17:32
Říjen - úterý 14. 10. 2014

Jak už rubrika napovídá, bude zde řeč o dobrotách. Jako malá holka jsem zbožňovala mřížkový koláč. Jako velká holka po velkém mordování vytvořit mřížky a vůbec vyválet těsto na plech jsem své pokusy vzdala. Nedávno jsem u Ivy na blogu četla recept na "Štrůdlokoláč" http://babciny-recepty.blog.cz/1311/- 16. listopadu 2013 Štrůdlíky a listové těsto.
Neváhala jsem a dobrotu si upekla, báječná jak s jablky, tak s tvarohem. Tak báječná, že byla hned pryč, foto není. Kdo nahlédne k Ivě tam je jak recept, tak foto. Jen prosím zvažte tu sůl, zdá se mě jí tam moc! Jinak famózní mňamka, zvláště druhý den, pokud tedy zbude. Připomělo mě to mřížkovýkoláč, vyválet toto těsto byla hračka.

Mám ráda také avokádo. Jak jste na tom s avokádem vy? Něco málo o avokádu ze zdroje: Avokádo je ovoce (botanicky), plod hruškovce přelahodného. Zralý plod je zvenku tmavozelené až černé barvy, uvnitř měkký a světležlutý. Dužina se dobře roztírá. Ve středu plodu se nachází kulatá nejedlá pecka o průměru 3 až 5 cm, která lehce naklíčí i v květináči. Avokádo je 7 až 20 cm dlouhé. Zralé plody váží od 100 g až do 1 kg. Běžná roční sklizeň z jednoho stromu je kolem 120 avokád.
V kuchyni: Avokádo se může stát ozdobou slavnostního stolu, pokud plod rozkrojíme, odstraníme pecku a trochu dužiny, vzniklý prostor naplníme třeba hráškem nebo čočkou smíchaných s dužinou a ochucených špetkou zázvoru, pepře a soli. Půlky avokáda můžeme také naplnit šlehanou nivou s křenem, případně s bramborovou kaší nebo jinou směsí podle vlastní fantazie.
Avokádo je velice dobré když ho jíme i syrové nebo tepelně upravené, dá se z něho dělat i velice dobrá zdravá polévka či pomazánka. Stačí - voda, olej, avokádo, popřípadě sůl, přidáme koření dle vlastní fantazie.
V léčitelství: Avokádo je ovoce, není však sladké, chutí spíše připomíná ořechy, tomu odpovídá i vysoká energetická hodnota a množství tuků (100 gramů = více než 220 kcal = 920 kJ! a cca 15 g tuků (záleží na stupni zralosti)) i přesto se hodí do dietní stravy. Obsažené tuky jsou rostlinného původu, tedy velmi zdravé a velmi dobře zasytí. Avokádo se při dietě hodí obzvláště jako náhražka másla, majonézy či dresinku nebo jako chutná svačinka, je však třeba si dát pozor na množství; má příznivé účinky při chorobách kůže a sliznic, posiluje srdce, snižuje krevní tlak a pomáhá také při nemocech jater, ledvin a močových cest.

Avokádo mám moc ráda upravené jako pomazánku na chleba, či graham, housku. Pak taky jen tak zakápnuté citrónem a mírně osolené. Avokádo rozkrojím podélně, pecku vyloupnu, ochutím a lžičkou pojídám. K tomu jak už jsem psala tak chléb, či graham.
Pomazánku připravím z dužiny, pár kapek citrónu, stroužku česneku, solí a pepře .....
Pak mám ráda kousek bábovky ke kafíčku, ale poslední dobou se mě bábovka nějak nedaří. Nevíte čím to bude? Pozor nebude to zrovna nic moc pohled, ale chuťově špatná nebyla, voněla a sliny se nám sbíhaly ....
Ovšem katastrofa po rozkrojení. Poradíte kde je chyba?

Mám taky ráda barevný podzim, foto je z nedělního výletu k Žermanické přehradě.

Byl opravdu překrásný den ....
Pak mám moc ráda houby, tyto kozáčky našel manžel při výšlapu na chatu Kotař v Beskydech.
Kdysi jsme si tam vyšlápli společně každou chvilku ....
Mějte pohodu vaše Fukčarinka
 
 

Reklama