RUČNÍ PRÁCE

" ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ "

26. června 2016 v 21:48
Červen - 26. 6. 2016

Dlouho jsem váhala účastnit se zájezdu na celorepublikovou výstavu "Šikovné ruce seniorů" do Lysé nad Labem. Nakonec zvítězila zvědavost a také přidaný výlet do Prahy. Všude dobře, doma nejlépe pomyslela jsem si při zpáteční cestě domů. To si nakonec říkám vždy, když se poslední dobou vracím domů. Nejraději mám výlety se svým mužem, kdy ráno vyjedeme a vracíme se nejpozději v odpoledních hodinách. Ne, neříkejte, že stárnu, spíš to berte tak, že mám ráda své pohodlí. Spát v pěti lidech na pokoji není žádný med, ale dá se to s jistou dávkou tolerance přežít a za to tento výlet stál.
Dost už polemizování, nabízím k nahlédnutí pár snímečků prací seniorů z celé republiky.
Málem bych zapomněla, že se na výstavě sešli také práce seniorů z Německa a Slovenska, takže výstava byla se zahraniční účastí.
Začnu mými oblíbenými klobouky, určitě mě prominou jejich autorky, že je nebudu jmenovat ...
Možná jsou to zrovna tyto úžasné manekýnky ...

Co tak sestavit puzzle ...
Copak máme dál, věnečky z různých potravin - rýže, kávy, čočky ...

No není to úžasné? Mě se líbil ten nápad a co teprve " šiškáci".
Šaty pro nevěstu z papírových tácků, žlutá cedulka znamená ocenění!

Chodila jsem a fotila, pak znova oči pokochala a už byl čas na kulturní program, kde jsem "konečně" opět seděla.
Zde opět věnečky a klobouky a taky nádherní ježci ...
A poslední foto, které není poslední ...
Fotografií a zážitků mám mnoho, tak snad mě to ještě v červnu vyjde časově. Zítra mě čeká další akce se seniory, vám všem přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ "

11. března 2016 v 16:23
Březen - pátek 11. 3. 2016

Dlouho jsem se doslova a do písmene dokopávala k ruční práci. Mé plány s korálky, papírem anebo dokončení vyšívání vzaly vždy za své, až ve středu při pohledu na klubový plán činnosti - "velikonoční tvoření" jsem se konečně dala do díla.
Zvolila jsem jednoduchou techniku - decoupage - dekupáž: hezky česky ubrouskovou techniku - koláž.
Je to velmi jednoduché, zvláště vhodné pro ty, kteří nemají až tak hbité prstíky. Co budeme potřebovat - vyfouklé vajíčka, nebo vajíčka z polystyrénu, lepidlo Herkules, štětec a ubrousky vhodné k dekupáži - z nich vytrháme malé motivy. Pak již jen lepíme.
Pro mé klubové kolegyně bude koláž to pravé ořechové, soudím aspoň podle sebe, neboť i ty mé prstíky už nejsou ohebné tak jako dřív. Zkoušela jsem motivy vystřihovat, ale koláž je méně náročná, tak akorát pro naše klubové tvoření pro potěšení.
Ještě se pochlubím kytičkou k MDŽ od manžela. Mé oblíbené chryzantény ...

Krásné tulipány od rodiny dcery, kterou mě přinesl vnuk Daniel.
Všem vám přeji poklidné a pohodové dny, plné zdraví vaše Fukčarinka

" MOTÝLKOVÁNÍ"

13. prosince 2014 v 16:02
Sobota - 13. 12. 2014


Sníh nikde a tak si jen tak motýlkuji. Asi tak koncem léta jsem dceři slíbila vyšít do nového bytu polštář plný motýlů. Nebyl myšlen jako vánoční dárek, spíš jen tak pro potěšení.

Před pár dny jsem jej dokončila, dcera má zrovna narozeniny a tak nakonec bude součástí dárků.
Zrovna před chvilkou jsem si četla předpověď počasí. Sníh prozatím nebude padat ani omylem Nerozhodný. Co naděláme, aspoň si zapálím aromalampičku a dám se do vyšívání. Rozhodla jsem se k polštáři přidat ještě motýlkovou dečku na stůl. To kdyby náhodou se rozhodlo jaro přijít opožděně. Vám všem přeji pohodové dny vaše

"BUDU ZA CHLUBILKU?"

21. prosince 2013 v 19:59
Prosinec - sobota -21. 12. 2013

Probudila jsem se a od včerejška zůstal místy malý poprašek sněhu - první chlubení, sníh je nyní vzácnost. Myslím tím takové to mírné zasněžení k pozvednutí předvánoční nálady. Stavět sněhuláky, nebo dokonce na jízdu na saních to není, ale stačilo by.
Dala jsem na blog přání pohodových svátků a k tomu přání zdraví předčasně, raději dříve než pozdě řekla jsem si. To víte hlídací babi nikdy neví dne ani hodiny, kdy se vnouče objevíMrkající. Vnouče nikde a tak jsem tvořila, stihla jednu návštěvu u kamarádky, koncert kde vystupoval vnuk. Vše jsem zdokumentovala.

Nejdříve mé vánoční tvoření, návod najdete na blogu Ivetky http://ivetka-blog.cz/, kde jsem se inspirovala .....
Vytvořila jsem celkem tři stromečky, hned sjem si je vyfotila, a pak honem na koncetr, kde vystupoval náš vnuk. Druhý den jsem ještě stromeček na levé straně upravila, přidala jsem na špičku malou mašličku Usmívající se
Koncert byl skvělý, mělo to spád a sílu. Umocněno skvělým doprovodem souboru mým vnukem Danielem na varhany a bubny. Nevšední zážitek, všichni učinkující, a že jich tam bylo, podali výkon stoprocentí (foto čerpáno ze zdroje). Já jsem byla musím to zde napsat pýchou se dmoucí babi.Mrkající
koncertBannerJanacek.jpg

Z návštěvy mé kamarádky Vlastičky jsem pořídila pár snímečků z její tvorby - "Korálkování"


Na návštěvě u Vlastičky jsem také fotila její květenu - úžasné orchieje a antúrie ....

Orchidejí není nikdy dost, přinesla jsem Vlastičce i já jednu kvetoucí ......
Dnes jsem byla pilná včelka ozdobila jsem náš pidi - miny stromeček. S Ondráškem by se mě v pondělí špatně zdobilo, to už se budeme u stromečku těšit společně ......
Všem vám přeji pohodové dny, nejen ty sváteční a v roce 2014 zdravíčko.
Vaše Fukčarinka

PRÁCE S FIMEM

21. června 2013 v 16:02
Červen - čtvrtek 20. 6. 2013

Přiznám se bez mučení, že já sama bych se do výroby šperků z Fima nikdy nepustila. Ovšem vím, že také platí ono známé: "Nikdy neříkej nikdy!"
Takže vaše dotazy ohledně práce s Fimem nevím, nevím zda zodpovím k vaší spokojenosti. S Fimem jsem se setkala u nás v CVA kam občas zajdu do kroužku šperků. Než jsem tam šla, něco jsem si o Fimu našla na vyhledávači - p. Brýdovou, pak stránky Polymermánie - velmi dobře zpracované.
Mé šperky byli zhotoveny obdobně .... napřed se Fimo blendovalo přes nudlový strojek a nebo taky ručně . Blendování přes strojek, či ručně obnáší vyválení barev a jejich postupné promíchávání - srolováním, či přidáním určitých barev, což je právě vidět na srdíčku dole na snímku. Právě toto je dobře popsáno v postupech u výše uvedených mnou navštívených zdrojů.
Já sama jsem se potýkala dosti dlouze, než jsem dosáhla požadovaných barev pro šperk. Jednak je to velmi náročné na čas, což u mě hlídací babi je velmi svízelné, a jednak také na peníze. V mém případě čas je drahý, často jej nemám, takže tímto otázka financí je vyřešena.
Mě se podařilo smíchat barvy na srdíčko, jenž je na spodní části fotografie, ovšem uoha bez té krásné oranžové. Nešťastná jsem seděla a pak za pomocí paní instruktorky přidala červenou. V ruce jsem mačkala , koulela, v duchu kňučela. Bolel mě totiž ten můj lotr kloub u palce levé ruky. Pak jsem z té hmoty, jenž vznikla vytvarovala srdce - nožíkem rozřízla na půl podélně, uhladila, dotvarovala obě dvě půlky srdce a přitiskla zpět k sobě. Doplnila háčkem na zavěšení a opět dohladila, dotvarovala a pak se vše peklo tuším na teplotě 110°C 30 minut.
Po vychladnutí se šperky potřou slabou vrstvou laku. Všechny potřebné komponenty je možno zakoupit i přes internet, ale opět sděluji, že je to pro jedince dosti náročné. My máme tu výhodu, že máme náš kroužek a v něm potřebné si odkoupíme. Zbytky se dají využít, vždy je sázkou do loterie jak se barvy namíchají, jak pak šperk vypadá ve výsledné podobě.
Na druhé fotografii je šperk, který se vyrábí tazvaným skládáním - nejdříve na strojku na nudle zpracujeme hmotu fimo určitých barev - tazvaným přidáváním a protáhnutím strojkem, pak srolování. Zde opět mé zklamání - přílišným protažením se barvy spojily v nepěknou míchanici, sice lesklou, ale ne mnou původně požadovanou. Měla jsem možnost vyrábět již z hotových namíchaných válečků, tedy nakonec jsem tuto možnost zvolila, abych si procvičila tazvané skládání - podklad ze zbytků, u mě tmavých jsem válečkem vyválela na placku - asi tak 3x větší než tvar tvořítka, to je v mém případě kotvička. Proč větší? To abych si mohla lépe vybrat konečný vzhled šperku. Na podklad - placku jsem nanášela tenké plátky z namíchaného válečku vykr a přikládala je na podklad. Ve výsledné fázy jsem vykrojila tvořítkem kotvičku - přehnula vrchní část - tu černou a prostrčila do ní špejli, tu pak po upečení jsem vytáhla a provlékla šňůrku.
U náušnic jsem pokračovala vybráním tvaru - vykrojením a šup s tím hned do trouby, na 30 minut při 110°C. Dírky se dají buď vyvrtat vrtačkou a nebo propíchnout rozehřátou jehlou. Mě je v kroužku paní instruktorka provrtala. Takže nejen pro Květu můj návod Mrkající na práci s Fimem, ale jak píši výše profárejte zdroje ....
Tak to vidíte začala jsem vše psát včera a dokončuji dnes, vnuka si již vyzvedla naše Simonka a tak se určitě zatoulám i na vaše blogy.
Byla jsem na celorepublikové výstavě v Lysé nad Labem - "Šikovné ruce seniorů". Do poslední chvíle jsem se rozhodovala zda jed, či ne. V pondělí 10. 6. mě pan ortoped vytahoval opět vodu z kolena a v pátek jsme odjížděli. Nakonec komplikace žádné nebyly a tak jsem se na dva dny rozjela do Lysé a Poděbrad. Cesta uběhla jako nic, partu jsme měli skvělou a domů jsme se vrátili ve výborné náladě. Odvezli jsme si z Lysé pár ocenění, pár nápadů a poznatků .....

moc hezký nápad ..... popcornové ovečky ....
jedna z našich cen z oblasti Studené kuchyně .......
malování na hedvábí .......
aby toho nebylo moc, pokračování z výstavy a výletu příště ...... moc hezký drátěný delfín - pošitý korálky. Tuším, že je to kolektivní práce z domova seniorů. Bohužel nejde mě přečíst odkud .....
Moc vás všechny zdraví, děkuji za přízeň. Přeji pohodové dny, snad i trochu deštíku. Ne zlého, jen tak jemného. Dusno je příšerné, včera jsme jeli s malým vnukem ochladit se do hor. Já se příští týden na pár dní odmlčím, budou nám měnit okna.
A nyní letím k vám na vaše blogy .......

" KDO SI HRAJE NEZLOBÍ "

21. dubna 2013 v 19:44
Duben - neděle 21. 4. 2013

Platí to o každém věku to staré známé - "Kdo si hraje nezlobí". Tak i já si ráda hraju, naposledy třeba při zhotovování jmenovek na naše klubové oslavy jubilantů. Vždy tyto oslavy pořádáme v některé z kaváren v našem městě, nebo výjezdní v blízkém okolí. Do té doby, než jsem se stala předsedkyní našeho klubu, jmenovky u oslav nikdy nebyli a jubilanti mnohdy seděli až na okraji slavnostní tabule. Mě se to ale vůbec nelíbilo a proto od jisté doby dbám na zasedací pořádek.
Je jaro, na které jsme dlouho čekali a tak jsem jmenovky zhotovila pro každého v jarním stylu ....... je jich celkem 34
Jubilanti, popřípadě i jejich hosté mají vždy čestné místo. U ostatních se většinou trefím a jak ne, snadno si místa přehodí.
Dnes byl moc hezký den, bylo by škoda zůstat doma a tak jsme se vydali s mým mužem za našim nejmenším vnoučkem Ondráškem. Ne, nedal se opět přemluvit, má stále období " všude jedině s maminkou", bez ní nedá ani ránu. Chtěli jsme jej vzít na výlet k blízké Těrlické přehradě.
Nakonec po krátké návštěvě, kdy jsme si s vnukem aspoň v jeho pokoji hráli, odjeli k přehradě sami. Jestli šel ven aspoň s tatínkem toť otázka. U žádného z našich vnuků jsme toto období nezažili, sice občas při odchodu od rodičů chvilku plakali, to bylo většinou v době jejich nemoci, ale že by vyloženě nedali ani ránu bez maminky to se nám nestalo.
U přehrady bylo nádherně ......
je už opravdu všude kolem nás vidět, že "Jaro" je tu.

Všem vám přeji pohodové dny

"VOLÁM JARO JAK SE DÁ ...."

21. března 2013 v 17:21
Březen -čtvrtek 20. 3. 2013

U nás sněží, chvilku jsem se začetla do vašich komentářů a nyní koukám z okna a tam sníh. No jó, paní zima nechce jít do hajan. Nechce se jí vyklidit pole a pustit jaro k veslu, ale má už i tak na kahánku, jen přežít její víkendové řádění a pak ? Pak už snad nastane to krásné "JARÓÓ".
Dneska budu trochu za chlubilku, konečně jsem si donesla domů obal na květináč, mám jej ve svém pokoji a moc se mě líbí.
Také "Květinového kavalíra", toho jsem tu také už měla, jen mu chybí k pantoflím přidělat šňůrky namísto nožek, ale znáte to, není časMrkající
Slibuji, brzo napravím. Nyní se budu vrhat po hlavě do korálkování, už brzo budeme mít v našem Centru volnočasových aktivit výstavu, která předchází celorepublikové výstavě v Lysé nad Labem " Šikovné ruce seniorů".
Tak ještě jednou můj "Květinový kavalír"
a slíbený obal na květináč s kocourkem Mourkem.... ten vrchní obal na květináč vedle kavalíra je vyšší a je na něm kočka "LINDA". Mourek krčí trochu čumáček, nelíbí se mu totiž, že není s Lindou v jednom pokoji. Linda je v obýváku a Mourek u mě v pokoji. No to víte, jaro je tady ......

Všem vám přeji pohodu a konečně to jarní ......
Jdu sem od Jarušky "Tiché pošty", já zapoměla na svůj diplomek od Nattynky .....

POMALU, ALE PŘECE

7. února 2013 v 17:10
Únor - čtvrtek 7. 2. 2012

čas se vleče ......
Tak to u mě nehrozí, čas ten letí a já nestíhám. Co se vleče pomalu, tak to je rozkvétání mé první orchideje. Pamatujete, takovou kvetoucí jsem dostala a až nyní, určitě už to je dva roky začala mít poupata.

Každý den chodím hned ráno po probuzení na kontrolu .....
pomalu, ale přece začíná se rýsovat, bude konečně kvést .......

Všiměte si rozdílu barvy stěny. Je to ta samá stěna, pouze vrchní snímek je focen za pošmourného dne, kdy nebylo sluníčko, spodní pak za plného slunce. To je rozdíl, co?
Opět spodní fotka bez slunce .....

Už dlouho jsem se nepochlubila našim Ondráškem. V neděli u nás maloval se svou maminkou Simonkou, jinak si malování vodovkami užívá s dědečkem.
Maminka kreslila geometrické tvary, které pak Ondrášek vždy pojmenovala a vybarvil. Deka jistí sedačku, kufr s hračkama za Ondráškem ten tam musel být taky .... z vedlejší místnosti kouká kousek hlavy synovi. V neděli se u nás v podvečer pracovalo, montoval se nábytek do mého pokoje ..... opět jsem stěhovala, ale ne já sama jako minule. Přišla mě posila, syn, zeť a vnuk Daniel.
Udělala jsem si malou radost, až nafotím pochlubím se Usmívající se.
Jinak nezahálím, chodím do kroužků, tvořím, a co vytvořím rozdám. Nyní zhotovujeme šperky z FIMA. Této barevnosti jsme dosáhly spojením tuším třech barev a několikerém protažení přes strojek na nudle. Říká se tomu blendování, tak teď nevím zda se to říká všeobecně, nebo jen zde u nás.
Ne, ne, podívala jsem se do vyhledávače a tam je psáno, že blendování znamená plynulý přechod barev.

Dají se vytvořit opravdu nádherné kombinace ... kdo má rád modrou ....


tyto šperky se až tak moc nevyvedly, čím déle je vytváří, tím je člověk zručnější .... nejsou mou výrobou. Já jsem se do skupiny těchto tvořilek ještě nedostala. Zabývala jsem se svým oblíbeným smaltem, ten budu posílat do Poličky. Není zde vyfocen, bude to překvapení .....
Zde vidíte názorně vystříhané tvary z CD a pak již hotový šperk - smalt - sypaný prášek
Na fotce dole je použita barva PRISMA MONN A FANTAZY. Fantazy udělá takové bublinkování. Zřetelně je vidět na šperku v levo ..

Tak to vidíte, dostala jsem se od orchidejí opět k šperkování. Přeji vám všem pohodové dny, kdo z vás se už nemůže dočkat Jara, zajděte si na blog k Natty. Probíhá tam prima soutěž .......

" REKAPITULACE MÉHO TVOŘENÍ - ŠPERKY""

10. prosince 2012 v 18:20
Prosinec - pondělí 10. 12. 2012
Není tomu tak dávno co jsem si přinesla z kroužku "Šperkování "své výtvory. Pomocí fotografií jsem si udělala takovou malou rekapitulaci svých výtvorů. Ne, nemám je všechny doma, pouze některé. Jsou to většinou šperky, které již mají pomyslně majitelku.
Všechny jsem je dělala s láskou a náramně si při jejich zhotovování odpočinula.

Tyto na fotce dole, jsou zhotovené pomocí barev PRISMA FANTASY A MODE - tečkování na vystřižený tvar s CD, který se předem zabrousí a očistí . Pak už jen tečkujeme barvu Prisma Fantasy - ta má schopnost vytvářet tzv. bubliky a buď přímo do ní, nebo vedle tečkujeme Prismu Mode. Dle fantazie si barvy špejlí roztáhneme - pavoučkujeme, necháme zaschnout tak ři dny a dle potřeby poopravíme. Barvy se totiž navzájem pohlcují a tak než - li vytvoříme ten svůj šperk, chvilku to potrvá ......

Pokus o šperk z FIMA ..... s touto technikou to bylo pouze takové malé seznámení. Bližší, takové to úzké teprve přijde na řadu v roce 2013 .....
Smalt, tak ten mě okouzlil moc, chci se k němu ještě vrátit ......

Korálkování, to bylo velmi milé tvoření. Při něm jsem zapoměla na různé problémy ať už to byli zdravotní, či rodinné jak už je tak život sebou nese. Navlékala jsem korálek po korálku a seznamovala se s technikami korálkování: šité korálky, ty byly na výstavě v Lysé nad Labem ....

pak háčkované, nejdříve však navlékání dlouhé šňůry malých korálků. To bylo mé odobí "Poměnkové" a Poměnkové byli také tehdejší mé starosti. Byli lehounké, ale dlouhé a tak vznikl náhrdelník i s náramkem. Vlastně vznikly dvě soupravy, ta jedna už je od léta u své majitelky.
Mezitím bylo plno dalších šperků, které byli hned rozdány, sama pro sebe jsem si zhotovila tyto návleky i s náušnicemi. Rozverné, veselé a vděčné .... takové bylo i mé období, léto, dovolená, výlety a pobyt na zahradě s rodinou ......

A nakonec na zkoušku kombinace návleku s háčkováním, a je zde prsten. Chce to příště více utahovat .....

malá rekapitulace a restík na rok 2013 nakonec .....

Dnes jsem si tu s vámi zavzpomínala na své tvoření, dopoledne jsem stihla napéct ještě nějaké cukroví.
Nyní už jen odpočívám a nabírám síly na svůj zítřejší let. Mám toho v plánu fůru od rána až do pozdního večera, tak si říkám, že bych měla již ráno vyletět na tom svém košťátku ve společenském hávu, neboť to bude samé předvánoční posezení a na závěr dokonce s cimbálovou muzikou v naší galerii.
Všem vám přeji pohodové dny.

"VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ"

6. prosince 2012 v 0:58
Prosinec - 5. 12. 2012


Venku nasněžilo, stromek na náměstí ve městě již svítí. A nejen na náměstí, je jich v našem městě více. Jeden vidím dokonce z okna pokoje.
Notovala jsem si starou a nám známou píseň o tom, že vánoce přicházejí a rychlostí blesku pletla věnce z papírových ruliček o stošest. Stihla jsem vše v čas. Hotovo, pět nových a šestý jsem oprášila a trochu pozměnila výzdobu. Také Adventní věnec máme, použila jsem opět tác z loňské výzdoby a udělala malou změnu.
Stihla jsem to sice tak, tak, ale rozsvítili jsme si včas ....
Čert už skoro týden hlídá naše připravené pytlíky na nadílku a mohu prozradit, že nakonec byla ....

Tento krásný anděl je společné dílo Ondráška a jeho maminky Simonky ......
Mé věnečky ......Poslední dva jsou na hřbitov ..... za tím v pravo je jedna z mých aromalampiček ....

Na některé vaše blogy jsem si dnes zašla, na jiné zajdu jak jen to čas dovolí. Dnes jsem byla na ortopedii, voda z kolene se již odsávat nemuselaUsmívající se, injekci jsem vydržela a nyní už jen vydržet pár dní v klidu.
No v klidu, spíše nohu polohovat, to vydržím, mám plno čtení z knihovny. Také jsem si domů přinesla ze šperků přívěšky, tak až vyfotím budu zde za chlubilku znova.
Ještě jsem stihla besedu v knihovně s mořeplavcem panem Richardem Konkolskim, ale o tom až příště. Přeji vám pohodové dny.

" ŠPERKOVÁNÍ "

21. listopadu 2012 v 23:30
Listopad - středa 21. 11. 2012


Dnes jsem byla v našem Centru volnočasových aktivit v kroužku výroby Šperků a tak plním svůj slib. Pro ty z vás co jste chtěli vědět název barvy , kterou jsem minule použila k výrobě tohoto šperku, je zde:
PRISMA FANTASY - je právě ta barva co vytváří bublinky a označení MODE je barva co nebublinkuje. Dá se kombinovat jak barva s označením FANTASY a MODE, tak obě barvy FANTASY. Popis k návodu jak šperk zhotovit je uveden v předešlém článku - v rubrice "Ruční práce". Barva je v umělohmotné lahvičce a stojí přibližně 84,- Kč.
Dnes jsem si poopravila šperk v této kombinaci - barva tmavošedá mě až příliš pohltila barvu fialovou.
Opět jsem tedy nanášela barvy ... najprve fialovou, pak tmavošedou .......
Dnes nám naše instruktorka vysvětlovala práci s FIMEM .... Jjeden z těch červených medailonků je můj a pak ten barevný vypouklý dole v levo. Není to celé a zkompletované, tak snad příště.
Dnes padám únavou, na vaše blogy zajdu zítra vaše .....

" ŠPERKOVÁNÍ STAROBNÍ DŮCHODKYNĚ"

15. listopadu 2012 v 20:01
Listopad - čtvrtek 15. 11. 2012


Zrovna jsem si dočetla u Alenky na blogu její "3D" a usmála se nad názvem "STAROBNÍM DŮCHODCE". Ó jak ráda jsem já přešla z titulu "INVALIDNÍ DŮCHODCE" k titulu " STAROBNÍ DŮCHODCE". Faktem je, že jsem se sice ze dne na den neuzdravila, ale dostala jsem se již do let, kdy bylo možno si o " STAROBNÍ DŮCHOD ", tedy předčasný zažádat.
Podotýkám, že naštěstí, neboť mě chyběl pouze jeden bodík aby mě zůstal invalidní.Takže "STAROBNÍ" byla záchrana, neboť se svým zdravotním stavem a velkou nezaměstnaností v našem regionu, bych těžko práci sehnala. Tímto zdravím všechny "STAROBNÍ DŮCHODCE" ať jste žena či muž.
Užívejme si důchodu, neseďme doma za pecí, ukažme, že nejsme "STAROBNÍ". Nyní nastal čas na seberealizaci, na naše koníčky. Já si tedy toho svého důchodu užívám a jako správný důchodce nemám čas. Od rána to vždy roztočím, tedy až se v klidu nasnídám a pak dle úvahy si užívám dne.
Občas ten můj rozlet přibrzdí některé z mých vnoučat, tak jako například včera. Před mým odchodem do CVA do kroužku Šperků telefonovala mě dcera, která tlumočila dotaz vnuků, zda by k nám nemohli přijít hned ze školy namísto družiny. Po krátkém zaváhání jsem odpověděla dnes nééé, jdu do šperků.
Zapomenout foťák doma a nebýt starobní důchodkyní by byl průšvih, ale jelikož jí jsem, vše se promíjí. Můj včerejší průzkum stran výroby náhrdelníku bude tedy zde dokumentován pouze již jednou na mém blogu uvedenýma fotkami. Aspoň zde vidíte výhodu slova "STAROBNÍ"!
Co je tedy potřeba na výrobu takového náhrdelníku .......
CD může být klidně i staré, nůžky, šablona - tvar jednotlivých dílů náhrdelníku na papíru, pilník na nehty (my používáme papírový),vlhký kapesníček na setření zbroušeného CD, čajová svíčka, jehla na propíchnutí otvoru pro spojení jednotlivých dílů šperků- kroužek, kožený řemínek, špejle se špičkou, podložka (síto na brambory), novinová čtvrtka či jiná podložka pod síto - barva stéká, barva - PRISMA FANTASY - ta vytváří na tvaru ty krásné mapky - jako bublinky.
Já použila tmavošedou do stříbrna, pak modrou a bílou, ta už byla označena na kelímku namísto Fantasy - "MODE"-což značí, že nebublinkuje. Druhý šperk jsem udělala už bez té bílé a nevypadá špatně. Dá se tedy pracovat již se dvěma barvama, jedna stojí u nás 84,- Kč a zakoupena byla ve výtvarných potřebách.

1. Vystřihneme si tvar dle naší papírové šablony z CD - hrany zabrousíme, strany zbrousíme, otřeme vlhkým kapesníčkem na ruce.
Nad svíčkou nahřejeme jehlu a před natřením barvou uěláme otvor na propojení dílů šperku - NEJLÉPE VŽDY DÍL POLOŽIT NA PRÁZDNOU KRABIČKU OD ZÁPALEK - lépe se propíchne.

2. Položíme na síto a nanášíme špičkou špejle - ťupkáním řádně rozmíchanou barvu. Dle naší volby do základní barvy - nezaschnuté ťupkáme barvu další. Vždy jedna z barev má mít označení "FANTASY" z důvodu vytváření bublinek. Barvy první naneseme větší množství, to nám vytvoří šperk podobný šperku vytvářeného na skle.
Po nanesení všech námi zvolených barev chvíli počkáme, neboť barvy se navzájem pohlcují a dle potřeby přidáme barvu - můžeme barvy pomocí špičky špejle sami tvarovat takzvaně "Pavoučkovat".

3. Po ukončení nanášení ťupkání a "Pavoučkování" barev necháme volně šperk v místnosti schnout a tak asi po třech dnech, my po týdnu ( kroužek je 1x týdně) šperk poopravíme - zbroušením - jemným, nebo nehtem barvu odstraníme z druhé strany, aby nedrhla ( či ji dle bodu č. 2. opět na druhé straně naťupkáme a šperk je oboustranný - což není podmínka). Po zaschnutí nám tedy zbývá otvor pro kroužky uvolnit špičkou jehli, nejde-li jehlu nahřejeme. Jednotlivé díly šperku spojíme kroužky a připevníme na kožený řemínek, jeho délku upravíme dle potřeby.
Zdravím vás všechny i ty "STAROBNÍ"Usmívající se a přeji pohodové dny. Jo a mamograf dopadl opět na výbornou!!!!!Usmívající se

" ŠPERKY "

8. listopadu 2012 v 17:48
Listopad - 8. 11. 2012

Ve středu minulý týden jsem zašla po dlouhé době do CVA, do kroužku Šperků. Hned po příjezdu mě sice kolegyně oznámily, jde se domů, lektorka nepřijde. Kdepak nejde, nedala jsem se odradit a lákala je aspoň na kafíčko do klubovny.
Kafíčko jsme si uvařily a holky mě ukazovaly, co vše za mé nepřítomnosti zhotovily. Jé, jé a to je krásný, to chtěla bych mít pěla jsem si své .....
Nakonec jsem jmenovala jednu z nás lektorkou a už se tvořilo. Zde je výsledek, nádherný náhrdelník ........A ještě jednou ten samý ...... nahoře focený při světle, mimochodem svítilo u vás sluníčko? U nás ne, marně jsem na ně čekala, že náhrdelník vyfotím za slunečního světla a nic! Sice už nepršelo, ale bylo listopadově, sem tam vykoukla modrá obloha. Takže spodní fotka je bez světla.
Včera se už tvořilo za dohledu naší paní lektorky, bylo to takové pohodové tvoření. Jak už to tak bývá probraly jsme vše od šperků, výstav, vaření až po vtipy.
Také jsme zhodnotily Farmářské trhy, jenž v našem městě bývají pravidelně v pátky. Dospěly jsme k závěru, že něco ano, a něco ne, myslím tím výrobky, které se tam prodávaly. Já si koupila ze zvědavosti koláč a manžel klobásu a zhodly jsme se, že klobása byla až moc libová, až suchá. Koláč tedy domácí nebyl, byl tuctový. Rozdíl byl jen v ceně, stál 12,- Kč.
Kolegyně si koupila dvě podkůvky uzené ryby. Při večeři řekla manželovi cenu za tu dobrůtku a málem mu z toho zaskočilo - 120,- Kč za takový kousek jej málem položilo. Česnek pravý domácí byl jak Čínský stál tam 260,- Kč. Pravý český jedna hlavička byla 25,- Kč. Objevila jsem tam adresu obchodu s Domácími přebytky, které jsem se nemohla dopátrat a tak si zajdu tam na jogurt a sýry. Možná přímo v obchodě nebudou takové ceny.
Ale nyní zpět k mému včerejšímu šperkovému tvoření. Ještě dva náhrdelníky jsem tvořila ...... ten s červenými obrazci jsem musela od minule poopravit. Šedočerná kovová barva mě docela pohltila červenou a bílou, jsem zvědavá jak vše bude příště po zaschutí vypadat.
Úplně včerejší nový je opět kovově černošedý s tyrkysovou a troškou bílé, za týden uvidím, jak vše vyjde .......
Všem vám přeji pohodové dny, snad budou i trochu slunečné .....

KERAMIKA

10. října 2012 v 0:59

Říjen - úterý 9. 10. 2012

Dnes jsem poletovala od rána a mohu říct, že nemít a mého Fukčarinka, těžko bych ten dnešní maraton zvládla. No, ale popořádku.
V brzkých ranních hodinách jsem vstávala a hned připravila těsto na domácí chlebíček. Mohu vám sdělit, že jsem vyzkoušela chlebíček upéct s vlákninou, ale nejlepší je ten klasický receptík od Květy. S tou vlákninou byl tuhý a tak trochu mazlavý. Těsto bylo připravené coby šup a já měla ještě čas do naší pravidelné schůzky s Magistrátem, tak jsem se vrhla na přípravu paprik na plnění. Manžel pak dodělal zbytek a tak bylo i o oběd postaráno.
Schůzku s Magistrátem našeho města máme vždy jednou za měsíc. Je to schůzka předsedů jednotlivých klubů a pracovnic Sociálního odboru, kde se informujeme navzájem o činnostech a požadavcích, plánujeme společné akce, jejich organizaci a podobně. Setkání probíhá velmi vstřícně a já se na takovém setkání řídím heslem: "Líná huba, holé neštěstí". A mohu říct, že se mě takto podařilo zajistit pro svůj klub mnoho pozitivního, dnes třeba částku vyšší než byl předpoklad. Na druhé straně je však potřeba z naší strany se při různých společných akcích angažovat.
Zde musím pochválit svůj nejužší tým, jenž mě v této činnosti pomáhá. Neleníme a celkem se nám daří strhnout i ostatní, za což jsem ráda. Můj tým si výborně poradil s aranžmá šperků, které jsme zhotovily v našem Centru volnočasových aktivit a budou nás jako celek CVA reprezentovat na první výstavě v Ostravě na Černé louce "HANDICAP A SENIOR". Tato výstava se koná ve dnech 12. - 14. 10. 2012
Dále tam bude mít naše CVA vystavené obrazy, něco málo z keramického kroužku a rukodělného. Po úspěšném dopoledním setkání, stavila jsem se po cestě domů pro pár maličkostí v obchodě, doma se naobědvala a už mě manžel vezl do keramického kroužku. Vzpomínáte na mé dílo - obal na květináč?
Tak dnes jsem si jej odnesla domů a takto vypadá po dokončení ..... po vypálení v peci, naburelování a naglazování .....Ovšem malá nehoda se při přenášení domů stala, dole se mě kousek odštípnul. Sice to půjde slepit, ale škoda, no příště budu opatrnější.
Dlouho jsem po příchodu domů nesmutnila, neboť mě těsto na chlebíček krásně nakynulo a tak šup s ním do pece a než se upekl, postavila jsem masíčko na guláš. To abych nakrmila naši mrazničku a měla něco do zásoby na dny, kdy poletujeme s manželem po výletech. Taky na dny kdy poletuji sama a nestíhám uvařit, nebo kdy si společně uděláme siestu a čteme si třeba knížky.
Občas slyším ve svém okolí, že by to teda v jejich rodině z mražáku nejedli. No u nás jedí a kdyby nechtěli, tak mají smůluUsmívající se. Nynější obsah naší mrazničky jsou plněné papriky, gulášek, polévka drůbková, zeleninová směs na těstoviny, řízky, knedlíky.
Což značí, že na své poletování mám zelenouUsmívající se. Jo a zapoměla jsem dodat, že jsem ještě stihla vyprat, teda já ne, ale pračka. Dnes nám krásně od rána svítilo sluníčko, ale bylo -1°C, vážně je tu podzim a brzo přijde zima. Taky jsem vyfotila své muškáty na balkoně a nádherné muškáty sousedů od naproti.
Ty jsou nádherně červené a bohatě kvetou.
Bazalka takto roste po celou dobu, dáváme si ji hojně na těstoviny a rajčatový salát. Odštípnu a za chvilku zase doroste. To suché v rohu je vřes, jenž se už i sám určitě začal přemlouvat, ke květu. Prozatím kvete jen jedna půlka...
Jak tak koukám je jako vždy hodin jak u hodináře, jo jsem sova občas stříknutá jak já říkám skřivanem. Všem vám přeji pohodové dny plné sluníčka, jak mě to jen trochu vyjde zaletím i k vám na vaše blogy.

KERAMIKA

28. srpna 2012 v 23:12
Srpen - úterý 28. 8. 2012

Dnes jsem byla relaxovat v našem keramickém kroužku. Těším se vždy jako malá holka, pak se ponořím do práce a nevnímám svět kolem. Bylo to báječné, námětů se mě v hlavě honí spousty, ale nestíhám, nestíhám, mám to ale trápení ..... Usmívající se ano je to tak vážení. Pouze dvakrát do měsíce keramika a dvakrát náš klub, toto vše je totiž v úterýýýý. No nic budu se tím více těšit.
Ale budu opět za chlubilku a to hned dvakrát. Zde je krásný diplom od Natty, sice poslední místo, ale napínák to byl ..Mrkající
A zde prosím můj dnešní výtvor obal na květináč pro dceru .... nyní se bude týden sušit, pak šup do pece .... potom jej budu burelovat a na závěr glazovat oné dámě kočičí očka, aby byla kočka! No pokud něco v peci nepraskne nebo neupadne .....
je to vždy tak trochu sázka do loterie .
Přeji vám všem pohodové dny a zdravíčko

" RARÁŠEK "

8. srpna 2012 v 13:56
Srpen - středa - 8. 8. 2012

Nevím jak to chodí u vás ostatních, ale v naší domácnosti bydlí "Rarášek". Nastěhoval se k nám asi tak před dvanácti lety, kdy bylo našemu nejstaršímu vnukovi něco málo kolem dvou let. Tehdy začalo pro nás období vyprávění pohádek před spaním. Ať už to bylo po obědě či po večeři nesmírně jsme se s mým Fukčarinkem na tyto chvíle těšili. No a v té době se k nám přistěhoval taky náš "Rarášek". Nikdo nikdy jej nespatřil, ale společně s vnukem jsme věřili, že u nás je! Občas zaklepal, zavolal, to když jsme jej rušili při odpoledním odpočinku pod naší postelí.
Aby jste tomu rozuměli, nám se chtělo tak šíleně spát, či si číst knížku a vnuk ne a ne usnout. To pak nastoupil náš "Rarášek" a bylo vymalováno, vnuk zavřel oči a v momentě usnul. Vnuků máme pět a u čtyřech "Rarášek" fungoval na sto procent. U toho pátého ani ne, ten je "Rarach" sám.
V pořadí předposlední náš vnuk Míša má s "Raráškem" vztah nejvřelejší, občas mu dá pod postel misku s mlékem a jelikož se mu nepodařilo "Raráška" zahlédnout, je moc zvědavý jak ten náš "Rarášek " vlastně vypadá.
Jak čas plynul splnila jsem si svůj sen a začala navštěvovat v našem Centru volnočasových aktivit Keramický kroužek. Sovičky, které jsem zhotovila při mé první návštěvě kroužku již znáte, byli pro dceru k promoci.

mezitím jsem zhotovila vizitku na chatu pro snachu, syna a vnuka Ondráška .....
no a pomalu jsem si v představách připravovala našeho "Raráška". V mých představách to byl uličník nic moc o sebe dbající, leč dobrosrdečný, ovšem s přísným pohledem jak je třeba podívat se na zlobivce, kteří nechtějí spát a nebo taky třebá ...... ano správně třeba tak trochu neposlouhali ........ No a takhle "Rarášek" vznikal ...... uplácat z hlíny toho kluka byla pro mě velká radost a relax ...... čekání až vyschne a nakonec vypálení v peci ...... to už byl hotový napínák a výsledek?
Paráda nic se nezhroutilo, neprasklo a ani neulomilo, zbývalo jej vyfešákovat, což znamenalo naburelovat a pak máznout glazurou, ale tak nějak aby byl podle mých představ, uličník moc o sebe nedbající. Ovšem dobrosrdečný, leč přísný, však vite už jsem to tu jednou popsala a zde výsledek po druhém pobytu v peci už naburelovaný a naglazovaný.
Tak to je náš "Rarášek" jsem zvědavá jak se bude vnukům líbit.
Přeji vám všem pohodové dny, hlídání vnuků se neuskutečnilo, můj Fukčarinek bere antibiotika. Své nečekané volno jsem využila včera k návštěvě CVA a opět tvořila. Foťáček jsem samozřejmě celá rozradostněná, že jdu do CVA tvořit nechala doma včetně mobilu a tak fotky s výtvory až příště.
Přeji vám pohodové dny vaše

"Šikovné ruce seniorů 2012 - /2"

26. června 2012 v 9:17
Červen - pondělí 25.6. 2012


Sice je v nadpise pokračování výstavy "Šikovné ruce 2012", ale jen tak pro pořádek mezi mnou a Kitty. Vidíme všichni v pravo a Kitty takySmějící se, že srdíčka od ní mám a jsou již vystavené!Líbající Kitty díky moc.
A nyní tedy k výstavě a vůbec k našemu pobytu v Lysé nad Labem a Poděbradech.
Výstavy jsem se společně s našimi seniory zúčastnila již potřetí. Poprvé v roce 2010 jsme do Lysé nad Labem jeli jak se říká na otočku. Brzo ráno tam a večer zpět. Je to zhruba 333 km a tak to byla pro nás dosti velká zatěžkávací zkouška.
Ale máme kolem našich kroužku a klubů šikovné děvčata z Magistrátu našeho města a tak slovo dalo slovo a již loni jsme byli na tom při cestování do Lysé nad Labem moc dobře. Ráno jsme opět vyjeli do Lysé nad Labem, tam v klidu prošli výstaviště a tak jako hned napoprvé tak i druhým rokem převzali ocenění.
Pak nás zavezl autobus do Poděbrad, kde jsme se ubytovali a po krátkém odpočinku jsme si zašli na kolonádu na přehlídku skupin mažoretek z celé ČR. Druhý den ráno jsme si ještě zašli do blízkého okolí hotelu a pak se vydali na cestu domů.
Letošní návštěva Lysé nad Labem byla opět dvoudenní. Autobus financoval Magistrát našeho města a na ostatní jsme si každý přispěl částku 600,- kč. A opět se opakoval scénář podobný loňskému - výstaviště Lysá nad Labem - prohlídka výstavy jak "Šikovné ruce", tak nádherné výstavy růží, souběžného veletrhu Lázeňství a výstavy Hendicap. Pak nám už známé převzetí ocenění. A bylo jich plno, jak jednotlivců, tak jedno velké společné pro naše město - "Za celkovou expozici našeho města Havířova" - pro všechny kluby, kroužky a pracovníky našeho Magistrátu - odboru sociálního, jenž má na starosti právě naše kluby a CVA. To bylo radosti a slávy, hrál nám orchestr města Poděbrad, vše uváděl sympaťák pan Šmukař. No bylo radosti plno a já, já měla radost největší, neboť a nyní fanfáry ... tramtadadá ..... náš klub STP získal ocenění a já jej převzala za nepřítomnou kolegyni Vlastičku.
Oceněná byla naše Vlastička v oblasti literární -za báseň na téma M. Horníčka - "Nikdy nevíme co několika slovy můžeme vykonat". Paradox je ten, že tuto báseň jsme s několika dalšími vybraly již na loňskou výstavu. Tehdy jsem Vlastičku přemluvila ať tam dá všechny své básně a taky osmisměrky a křížovky, které zasílá do různých časopisů. No loni nic, a letos taková událost. Letošní básně mě dala Vlastička pouze dvě a snad se nebude zlobit, žádná z nich nebyla na dané téma.
Tak a teď babo raď říkala jsem si, co teď? Až jsem si vzpoměla na báseň od Vlastičky, která se mě tak líbila. Napravil to jeden telefonát a nakonec Vlastička souhlasila.

Báseň "Rozvodový soud" putovala na výstavu .....

U rozvodového soudu stáli proti sobě.
O majetek se rozdělili - běžné v dnešní době.

Muž má auto, žena chatu, nábytek na polovic.
A téměř až na odchodu pan soudce stačil říct:

" Na něco jste zapoměli: jak rozdělíte dětičky?"
"O to se už nestaráme, vždyť máme dvě babičky."


Tak co říkáte ....... krásný viďte a bohužel občas pravdivý ! Ani nebudete věřit jak jsem byla ráda, že zrovna Vlastička vyhrála..... Ale nyní už pár snímečků z výstavy, příště prozradím jaký jsme měli v Poděbradech program letos. Můžu jen potvrdit, že jsme se opět nenudili! Na spodním snímečku v levo ještě skupina našich seniorů co převzali cenu za celkovou expozici našeho města.
A nyní už opravdu práce seniorů z celé ČR ....
Kabelky vyhrály zvláštní ocenění .....moc hezká byla také keramika ..... práce na spodním snímku je z našeho CVA - představuje "Čtyři roční období"

ne nechci být za chlubilku, ale stále ještě jsou fotky z naší expozice. Ovšem až na ty oceněné kabelky.
Možná si řeknete co se ta Fukčarinka tak dlouho neozývala? No bez mučení se vám přiznám, s tím svým novým programem stále bojuji. Hlavně s tím na úpravu fotek, jejich nahráním do programu. Zmatkuji, nahraji a pak upravím, dám někam a pak hledám. Klik, není ...klik jsou, ale ne ty upravené. Vážně pokus omyl a tak se začnu pídit kde bude kurs na úpravy a vůbec zpracování fotek. Co mě dalo práce jen nějaké "PALCE" u rozměrů fotek. No hrůza a taková jsem já .... tak další konečně zmenšené foto z výstavy.


Šperky na spodním snímku nejsou naše práce, ale ty naše ukáži příště ..... tak které by se vám líbily?
a nakonec opět naše expozice, krásní zvířecí panáčci
Tak a to už je opravdu pro dnešek až až. Odpoledne jdu do keramického kroužku, snad budou sovičky již vypálené. Ve střredu totiž má dcera promoce! Mějte všichni krásný den ......

"Šikovné ruce seniorů 2012"

20. června 2012 v 22:30
Červen - pondělí 18. 6. 2012Snažím se, učím se zvládnout vše nové co mě vložil do programu pan doktor mého počítače. Přiznám se bez mučení, že je to velké učení. Už jsem věděla kde kliknout, kam se podívat a nyní je toho spousta jinak a nového.
Dost naříkání a k věci jak by řekl můj Fukčárinek!
Tak tedy račte se mnou na výstavu "ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ - LYSÁ 2012".
Jen tu dodám, že jsem se do dnešního dne nedostala na PC a když tak na malou chvilku. Hlídám vnuka a doháním zameškané. Dnes celý den jsem zkoušela vložit komentíky k vám na vaše blogy. Buď nešly načíst a nebo vůbec otevřít blog. Tedy konečně jsem zde SLÁVA!
Na výstavě byla spousta krásné práce a abych se přiznala nestačila jsem si vše řádně prohlédnout. Něco jsem málo nafotila a jelikož tam byl větší počet kolegyň poprvé fungovaly jsme spíše jako navigátoři. Pohybovaly jsme se s kolegyní výstavištěm s ostatními a tím pádem neměly soukromí ke klidné prohlídce.
Naše celková expozice všech klubů našeho města získala Čestné uznání, pak několik cen jednotlivci. Musím se pochlubit také cenou jenž jsem převzala za naši nepřítomnou kolegyni z našeho STP. A to z oblasti literární - za báseň, bylo to pro nás všechny milé překvapení.
Keramika byla zastoupena v hojném počtu ...... moc se mě líbily tato šitá zvířátka.
Bylo tam opravdu plno krásných prací ....

Dnes je to opravdu jen malá ochutnávka z výstaviště v Lysé nad Labem .....
Všem vám přeji pohodové dny

KERAMIKA - ANEB SPLNIL SE MĚ MŮJ SEN

23. května 2012 v 0:42
Květen - 22. 5. 2012 - úterý


Dnes jsem si splnila svůj dlouholetý sen a to práci s hlínou. Lákalo mě to již jako dospívající dívku, ale nakonec se vždy našel důvod proč ne. Myslím si, že to byla spíše nedůvěra uvězněná kdesi ve mně. Jít a tvořit na to jsem neměla odvahu.Nebyla jsem vždy taková, jako nyní. Byla jsem spíš tvor zakřiknutý, nežli se drát vpřed zůstávala jsem v koutku. Své sny jsem si snila, ale neplnila. Celý rok jsem laškovala s myšlenkou navštívit v našem CVA keramický kroužek.Dnes nadšená s elánem pokořit hlínu jsem si svůj sen uskutečnila a zde je výsledek.Moudrá sova vlastnoručně vytvořena pro dceru, která příští týden končí studium při zaměstnání. Získat titul Magistra při zaměstnání to si moudrou sovičku zaslouží, no nemám pravdu? A jistila jsem to, kdyby náhodou hned dvěma. Uvidím, co na to řekne pec při vypalování, nyní budou sovičky týden schnout a pak, pak se uvidí.Pořídila jsem několik snímků výtvorů svých kolegyň z keramiky.
Musím také napsat, že máme moc příjemnou paní lektorku. A taky, že jsem ji dost vyděsila svým přáním hned napoprvé jít do sovičky. Přiznala se k tomu až nakonec kroužku.

Všem vám přeji pohodové dny vaše

"KORÁLKOVÁNÍ"

19. května 2012 v 18:13
Květen - sobota 19. 5. 2012

V pátek po dlouhé době jsem zašla do kroužku "Výroby šperků" v našem CVA a vplula tak do další techniky korálkování a to háčkování. Když jsem slyšela o této technice od svých klubových kolegyň hned mě bylo jasné, že se pátečního kroužku zúčastním.
V kroužku bylo rušno, paní lektorka přinesla spoustu nového materiálu a já se rozhodla pro tyto veselé korálky. Fukčárinek sice říkal, že jsou to barvičky jako bonbony a tudíš pro malé holčičky, ale já si řekla to své oblíbené "NO A CO" a k náramku, který jsem zhotovila v kroužku dnes přibyl náhrdelník. Jak se nebude líbit dcerám, či snachám klidně si jej vezmu třeba k tričku i já. No co říkáte i "VELKÉ" holky jsou občas za malé holčičky!
Takhle jsem s korálkováním začínala .....
Říkám si ať dělám jednoduché návleky či složitější, vždy odpoutám mysl. Ne od těla ne, ale od běžných starostí. Sice bych tu lhala, že občas myšlenkami nezabloudím k danému problému či starosti typu co by bylo, kdyby bylo, ale musím uznat holt klídek a pohoda.
Tak opět jdu opět do klídku a pohody korálkovat a koukat na hokejové utkání. Sedím tu v pokoji u otevřeného okna a není slyšet, že by se ozývaly v okolí nadšené hlasy fanoušků.
Všem vám přeji pohodový víkend a na vaše blogy se kouknu určitě v nejbližší době. Ještě jsem se málem zapoměla pochlubit květinami, které jsem dostala ke Dni matek od dětí. Ale nyní už vážně běžím korálkovat a hokejovat ......

" NUDA, TAK TU JÁ NEZNÁM! "

14. května 2012 v 17:14
Květen pondělí - 14. 5. 2012

Nenudím se, to je pravda. Na PC se dostanu nyní málokdy, je nás na něj moc. Na hlídání tu máme našeho Michálka a tak je potřeba v prvé řadě pro něj vymýšlet zábavu a pak teprve mají místo mé koníčky. Samozřejmě uvařit a obstarat domácnost, ale i na to vše je nás moc a tak za chvilku jsou tyto úkoly splněny a přichází čas na koníčky. Čtení, focení a korálkování.
Nyní čtu knihu od Kathinky Wantule - BÍLÝ AMULET.
Již na obalu knihy mě zaujala věta: "Kletba egyptských bohů neúprosně stíhá ty, kdo porušili posvátné zákony".
Čtivý román s nádechem historie, pátrání po zmizení věhlasného profesora ze Sorbony. S notnou dávkou nebezpečí pro hlavní aktérku. Tou je mladá žena, jenž dostane od svého strýce majitele nakladatelství za úkol napsat monografii právě o výše zmíněném profesorovi.
Z důvodu hlídání nemocného vnoučka se ven dostanu velmi omezeně, tak fotím aspoň svou mini zahrádku na balkoně. Mé letošní kvetoucí truhlíky plné převislých surfínií ......
foceno dnes.
Také máme na naši mini zahrádce bylinky - pažitku a bazalku ....
Název dnešní rubriky je "Ruční práce", tak něco málo z korálkování, jen tak pro radost mou, mých děvčat a přátel .....
Korálkuji ráda, dovede zklidnit mou mysl ......
A to je pro dnešek vše. Už kolem mě poskakuje Míša, Fukčarinek chce jít na PC. Zítra máme klubový den a tak se jako malá holka těším, že půjdu konečně na chvilku ven. Přes víkend nám tu u nás pršelo, ale o zábavu jsme měli postaráno i tak. Bylo u nás naše nejmenší zlatíčko Ondrášek, fotka není z tohoto víkendu, ale je pořízená v letos před pár dny, kdy byla vedra na "Jen tak polehoučku"..... zato nyní se začalo opět topit a to od soboty. No však ti "TŘI ZMRZLÍ" končí a doufám, že bude opět na "JEN TAK"
Moc vás zdravím a přeji pohodové dny. Na vaše blogy se určitě zajdu co nejdříve podívat.

" PRO RADOST"

3. dubna 2012 v 21:06
Duben - úterý 3. 4. 2012


Tak to má být " Radost a pro radost", myslím tím ruční práci. Dnes jsme měli klubový den a ruční práce byla na programu. Potěšilo nás přáníčko, které pro všechny vlastnoručně zhotovila naše kolegyně Vlastička.
Také došlo na zdobení vajec jednoduše pomocí návleků "KOŠILEK" - snímeček mám z loňského zdobení. Letošní novinkou bylo zdobení ubrouskovou technikou - tu jsem předvedla já a mohu říct, že se líbila a mnohé naše členky se s chutí pustily do zdobení.
Naše Janička přinesla na ukázku svá zdobená vajíčka ......
Dnešní klubový den splnil ono v úvodu psáno "Radost a pro radost" z ruční práce.
A když už jsme u té ruční práce, tak prozradím, že měli pravdu ti z vás kdo hádali, že z té mé kytičkové látky budu šít polštářky .....
ušila jsem " VELKÝHO A MALÝHO".......
a ještě jednou "MALEJ" ......
"Malej" je pro Ondráška a "VELKEJ" pro mou maličkost. K tomu jsem si ještě ušila z té samé látky závěs a ubrus na konferák. Zkrátka a dobře o trošičku dříve jsem si udělala radost k narozeninám. Pošeptala jsem manželovi do ouška co by mě udělalo radost - "RŮŽIČKOVÝ KOUTEK" v mém pokoji. Koukal na mě jak to myslím a tak jsem mu prozradila, že už pár týdnů chodím obdivovat látku plnou růžiček. Tak jsme jí koupili rovnou čtyři metry a já šila a radovala se. Nyní mám růžičkový kout a taky růžičkovou náladu......
No nevím zda mě do té nálady a nápadu s růžičkovým koutkem nepřivedla kytičková soutěž u Nattynky. Ta vám teda byla nápaditá, však mnozí z vás tam také soutěžili a diplomky dostali ..... Přeji vám všem pohodové dny. Já už nyní poletím do kanafasu, byla jsem včera v knihovně doufám, že dnes přečtu o něco více než včera .........

"KORÁLKOVÁNÍ"

3. dubna 2012 v 9:25
Duben - úterý 3.4. 2012

Dnes se budu tak trochu chlubiti, no občas můžeme být za chlubilky. Konečně mám hotovo, tedy již několik týdnů a co je hotové? Vzpomínáte jak jsem začínala s výrobou šitých korálků.....
zde je výsledek mého snažení ......
a ještě jedno chlubení a zároveň i tvoření ...... plno květů ........
A co jsem tvořila z té látky, která je jak zahrada rozkvetlá ? Tak to prozradím příště. Přeji vám všem pohodové dny a jak by náhodou nebylo zrovna počasí nic moc tak nezoufejte, bude líp!

" KLEPOU NA DVEŘE"

17. března 2012 v 16:53

Březen - sobota 17. 3. 2012


Také vám klepou na dveře? U nás přímo buší a ptáte se kdo? No přece velikonoce. Mám ráda svátky, nejde mě ani tak o ty sváteční dny, ale o tu dobu před vánocemi a velikonocemi. Mám ráda zdobení, těšení a chystání. Slovu chystání nerozumějte prosím špatně, dnes budu psát o "PŘED" velikonočním chystáním. Tak tedy je- li venku báječně jak dnes, slunečno a teplo láká mě to ven do přírody. Zkoumám, co už vyrostlo, třeba kopřivy do nádivky a vykvetlo kolem řeky či potoka. Rozumějte, že většinou si vyjedeme do naší blízké a oblíbené Komorní Lhotky. Dnes jsme nikam nejeli, jak už jsem psala, jsem nemocná. Abych nebyla sama, tak můj Fukčárinek také onemocněl! A tak se léčím a chystám, vytahuji z krabice ozdůbky velikonoční, přehrabuji se v krabici, třídím co kam a jestli ještě jo anebo ne. Vždy se takto přesvědčím, že je jich málo a nastává fáze přemyšlení co by bylo nejlepší. Zda koupit "něco" či "něco" raději zhotovit. Jestli si myslíte, že jdu jen koupit či jen zhotovím, jste na omylu. Rozhodnu se pro obojí, jistota je jistota! A tak zdobím, kupuji, zhotovuji a hlavně se raduji jak je venku krásně. Taky na trhy si zajdu a vůbec sbírám inspiraci, kde se dá.
To víte, že okna by potřebovala umýt a taky na vašich blogách čtu, jak některá z vás je zrovna myje. Říkám si jo, jo to počká, však uklízíme stále a bude stejně krásně, tak pojedeme ven. Nejsem ráda na tyto svátky doma, mám zafixováno z dřívějších časů, jak muži chodili na Velikonoční pondělí v podroušeném stavu a lili na nás hektolitry voňavek značky "Živé květy". Ti rozpustilejší vás taky popadli a šup s vámi do vany plné vody. Teda jak vás unesli, co si budeme povídat!
Jak zdobení končí, přijdou na řadu recepty a kafíčko, to si tedy sednu, když počasí dovolí tak i na balkon a listuji recepty, co bych mohla jako připravit dobrého. Nakonec upeču pro mého muže jeho oblíbenou "ŠOLDRU". Pro nezasvěcené krátce vysvětlím, "ŠOLDRA" je zapečená klobása s uzeným masem v kynutém těstě zadělávaném uzenou polévkou. Je to zdejší krajová specialita a mohu říci, že božská. Peču na velký plech a při našem výletování máme "ŠOLDRU" k snídani i k večeři. Ještě za časů mého zdravíčka, kdy jsem při delší chůzi berle nepotřebovala tak "ŠOLDRA" měla své místo v batůžku na našich cestách po Beskydech. K čaji nebo pivečku výborný doplněk. Něco dobrého ke kafíčku taky udělám a masíčko. Jak jen můžeme, ujíždíme ven anebo aspoň na zahradu k synovi. Stihne se vše i posedět s dětmi a vnoučaty.


Jo a ty okna? Jak se neumyjí před velikonocemi, umyjí se po. Vždyť o nic nejde, hlavně že je nazdobeno a máme se rádi.
Vajíčka na prvním snímečku jsem dostala od kolegyně z kroužku ručních prací. Zdobily voskem a já doma zrovna hlídala nemocného vnuka. Ty v misce jsem zdobila nyní a to ubrouskovou technikou.
Všem vám přeji pohodový víkend.

" VELIKONOČNÍ ZDOBENÍ "

16. března 2012 v 22:58
Březen - pátek 16. 3. 2012


Dnes odpoledne jsem chtěla po delší době navštívit kroužek bižuterie. Od rána jsem se necítila dobře, to by tak scházelo abych byla nemocná. Vnuk se uzdravil a já bych padla za oběť bacílům?
Začala jsem boj s bacilošema abych pravdu řekla už ve středu. To jsem byla na ultrazvuku prsa, polekala mě menší bulka a protože jsem zařazena do skupiny více sledované, vyslal mě pan doktor na ultrazvuk. Vzala jsem to vyšetření psychicky ne moc v pohodě a domů se vrátila ten den docela vyčerpaná. Kýchala jsem a prskala o sto šest a jelikož byla předtím dost dlouho u nás Smogová inverze, tak mě to vzalo po všech stránkách.
Nastoupilo čajíčkování, užívání šťávy z cibule společně s vnukem Míšou. Ten mě čtverácky pozoroval co jako na tu cibulovou šťávu budu říkat, neboť jak ji měl užít, tak říkal blé a já mu zase nedělej, nedělej vždyť je to dobrý a zdravý!
No zdravý jó, ale dobrý chutná jinak poznala jsem záhy. Dcera se k večeru přiřítila s novou dávkou pro nás oba jen co mě uslyšela v telefonu kašlat. Tak jsem střídala čaje s medem a tu cibulovou šťávu, ve čtvrtek mě bylo už juchů a tak jsem kolegyním z kroužku přislíbila svou účast. Dnes dopoledne jsem trochu něco v domácnosti udělala a tělo signalizovalo, že to mé juchů bylo předčasné. Zůstala jsem doma a dala se do zdobení výfuků vajec ubrouskovou technikou. Lákala jsem vnuka chvilku se mnou zdobil, ale bylo to pro něj asi zdlouhavé a tak jsem zůstala na zdobení sama.
Dost dlouho se čeká až lepidlo zaschne, použila jsem Herkules. Vzory z ubrousku jsem vytrhávala a lepila jeden vedle druhého a pak je ještě přetírala lepidlem.
Je to práce titěrná, ovšem splnila svůj účel a to hned dvakrát. Za prvé neměla jsem čas myslet na to co by kdyby na ultrazvuku a za druhé naplnila mě radostí. Snímek je zhotovený ještě když lepidlo nebylo zaschlé. Ve skutečnosti vypadají vajíčka jak malované.
 
 

Reklama