LETEM MÝM SVĚTEM

" JEN TAK"

11. května 2017 v 15:15
Květen 2017

Nevím, kdo vás ráno probouzí, ale mě poslední dny sluníčko. Pěkně si vychutnám to ranní zašimrání a zvláště zjištění, že nikam nemusím. Otočím se na druhý bok a většinou v myšlenkách na rčení - "ranní ptáče dál doskáče" usnu opět na malou chvilku. Občas se taková chvilka protáhne na jednu až dvě hodinky, ale určitě mě dáte za pravdu, jak nikam nespěcháte, není co řešit.
Po chvilce spánku se sluníčkem jsem přece jenom usoudila, že bude lepší vyskočit z postele a něco podniknout. Rychlá snídaně v podobě jogurtu smíchaného s jemňoučko postrouhanou mrkvičkou, doplněné česnekem, solí a pepřem. S plátky dřevorubeckého chleba a kafíčka to byla náramná dobrota. No a u té dobroty jsme s manželem plánovali, co podnikneme.
Zajeli jsme ke koníčkům se zbytky chleba, za odměnu si domů odvezli pár koblížků pod kytičky.
Následně jsme se zastavili pro čerstvý hlávkový salát, který jsme měli k obědu v kombinaci brambor a omelety z domácích vajec. Pak už nám zbývala cesta do zahradnictví, kde jsme koupily truhlíky a květiny k osázení balkonu.
Kytičky vyfocené ještě nemám, ale ze včerejšího tvoření dva páry náhrdelníků. Netvořila jsem nic světoborného,pouze jednoduché navlékání. Na fotu v levo je ukázka z mého dřívějšího tvoření. Přiznám se, ne a ne přijít na tehdy zvolenou techniku, poradí mě určitě klubové kolegyně.
Tak nějak jsem včera v podvečer po delší době měla chuť něco tvořit. Že bych si konečně řekla po všech těch peripetiích v blízkém obchodě ...
Každopádně vám přeji pohodové dny prožité ve zdraví vaše Fukčarinka

" ČAJOVÉ DÝCHÁNKY "

14. března 2017 v 20:26
Březen

Konečně se mě podařilo nemilou návštěvnici "Rózu virózu" vyprovodit ze dveří. Doufám, že na delší dobu, řeknu vám, že mě letos řádně potrápila.
Zmožená virózou popřála jsem telefonicky svým klubovým přátelům pohodové prožití klubového odpoledne spojené s oslavou MDŽ. S myšlenkami, že budu muset navštívit svou lékařku a požádat o další konzultaci, můj stav se nelepšil, jsem usnula.
Probudila mě žízeň, hektolitry čaje ve mně mizely i vzpomněla jsem si na tvrzení svých slov, při našem lednovém stěhování, že ty darované kazety s různými čaji snad ani nemůžeme spotřebovat. Opak je pravdou, zbylo pár sáčků.
Chutnaly náramně a hlavně pomohly - odplavovaly vše škodlivé z těla, z počátku slazené medem, později neslazené. Zajímavé, že pokud jsem zdravá, čaj vůbec nesladím, při nemoci naopak.
Nevím jak pro koho, ale pro mě prvním příznakem nemoci je nechuť na kávu. Při uzdravování začnu s chutí na kávu laškovat v myšlenkách, což v brzkém čase uskutečním a opět osladím medem. Signál, vše je na dobré cestě, je dán a pak už je vše otázkou času k návratu do normálu.
Chuť na kávu, kytička od manžela, pozdrav jara v podobě primulky a narcisek od dětí mě utvrdily, že nejen jaro, ale i zdraví klepe na dveře.
Zotavila jsem se natolik, že jsem se dnes opět zúčastnila schůzky předsedů klubů seniorů s Magistrátem našeho města.
Probíral se vydařený Ples seniorů, plánovala se organizačně soutěž v křížovkách i sudoku, oslavy jubilantů, soutěž v bowlingu a mnoho dalších aktivit, které nás společně čekají. Do konce prvního pololetí je těch mimo klubových aktivit spousty a tak si snad každý něco vybere.
Všem vám přeji pohodové dny prožité ve zdraví a pohodě. U nás začaly jarní prázdniny a tak nás nemine den, či dva společně prožité s vnoučaty. Doufám, že nám bude počasí přát a nebudeme sedět doma vaše Fukčarinka

" RÓZA VIRÓZA "

4. března 2017 v 15:49
Březen 4. 3. 2016

Navštívila mě " RÓZA VIRÓZA ", nevyhnula se mě, ač jsem tajně doufala. Těch kroků co jsem činila, abych jí unikla, spousty ovoce, zeleniny a naloženého zázvoru. Jak má přijít, tak přijde, řekla jsem si a vzdala se veškeré naděje, že se to vše do rána urovná a já budu fit. Ležím, pospávám a snažím se "Rózu virózu" od sebe odehnat. Chvilkama si čtu, sleduji televizní programy, ale moc mě to nejde.
Mám rozečtený " Sonjin deník " od spisovatelky Pavli Smetanové. Nenásilné čtení o čerstvé maturantce, která se vydala poznávat život doma i v cizině
Všem vám přeji pohodové dny plné zdraví vaše Fukčarinka

" PÁTÝ NA P "

4. února 2017 v 0:30
Únor 2017

Poslední můj nadpis článku v roce 2016 začínal na písmeno " P" , v novém roce 2017 jak jinak než " P" a tak to pokračuje.
Pětka v pořadí v nadpisu článku nevadí, horší by byla taková pětka na vysvědčení. KOULE, tak se říkalo pětce za mě ve škole a jak tak slyším kolem sebe občas školáky, říká se jí tak do dnešního dne.
Proč jsem si vzpoměla na koule a vůbec na pětky? To bylo tak, v tom loňském předvánočním shonu u nás balení a příprava na stěhování jsem se včas zabrzdila s pečením cukroví. Ne, že bych nepekla, stihla jsem linecké a kokosky, víc nic, ale to nebyla vada na kráse. Vše jsme zvládli i vánoce, ale do nového bytu jsem taky stěhovala suroviny na oblíbené manželovo cukroví - kokosové přes strojek. Však já ti to upeču, neboj. Manžel na vše zapoměl, ale já ne, ze spíže na mě jukal sáček s kokosem, v ledničce zas tuk. Vydržela jsem si říkat to své oblíbené "příští týden" až do včerejška, kdy jsem podlehla a udělala těsto. Zašila jsem jej do ledničky a dělala jakoby nic, dnes se vrátil manžel domů a ve dveřích hlásil, že to u nás voní jak o vánocích ...
Měl pravdu, na stole na něj čekalo jeho oblíbené kokosové cukroví. Faktem je, že namísto přes strojek jsem kokosové těsto vytvarovala do " koule", zmáčkla vidličkou a pak pro změnu kytičkovou šablonou. Šlo to rychle - šup, šup kokosové bylo na světě, pak už jen upéct a polít čokoládou. U kafíčka manžel prohodil, ještě salát a máme druhé vánoce a taky, že máme. Salát jsme k večeru připravili společně, zítra řízek a je uvařeno. Dokonce i dárek máme, manžel přivezl novou žehličku, stará na novém bytě dosloužila. Druhé vánoce v únoru bez stromku, ale z vánoční hvězdou, která taky přežila to naše stěhování. No občas nemá pravdu jen babička, ale i dědeček.
A ta žehlička, ta žehlí skoro sama. Přeji vám všem pohodové dny vaše Fukčarinka

"PEL - MEL"

2. února 2017 v 23:54
Únor 2017

Od všeho trochu a začnu hned u našich vnuků, byli nás již v novém bytě navštívit, ovšem zaspala jsem a vyfotila pouze nejmladšího Ondráška na malé procházce se zastávkou na kluzišti.

Bruslil s dědou a já byla na průzkumu okolí kluziště ...
Pár dnů našim orchidejím na starém bytě v sušárně svědčilo - nyní kvetou ...
Konečně také foto s letošním sněhem ...
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" POKLADY "

1. února 2017 v 18:22
Únor 2017

Za pár dní to bude měsíc, co bydlíme v našem novém bytečku. Vzpomínky na stěhování se pomalu odsouvají do pozadí, vše má už své místo. Poslední doladění se stává skutečností a snad již příští týden dojde na obrazy. V duchu doufám, že označení " příští týden" bude také vzpomínkové. Mám ráda řešit věci ihned, ale nyní se mě to slůvko hodilo, znamenalo pro mého muže mnou nevyřčené, mám toho dost, dejte mě svatý pokoj.
V době - "příští týden" jsem se zavřela aspoň na chvilku ve svém pokoji a pátrala po restech v krabici označené - prozkoumám později. Ta byla léta odsunuta do pozadí, až najednou byla součásti mého odpočinku. Co v ní bylo ukryto, staré recepty od maminky jak od jedné, tak od druhé, kuchařky a hlavně, však to mnohé z nás i nyní provozujeme - odstřižky s recepty a rady pro hospodyňky ...
Dobré rady s červeným rohem č. 10 a 11 z roku 1948 ...


Na tento dort si nepamatuji, recept zřejmě od sousedů, v době, kdy už i já měla svou domácnost, ale na medový, který jsme často jako děti vyžadovaly " Pohádku mládí ů, tak na ten si dobře pamatuji. Musel se nechat rozležet do druhého dne. To bylo nekonečné čekání ...
Metrový závin a nebo "křehotinky", ty spolu s koblížky byly masopustní záležitostí mého mládí ...

Tak jsem si četla a v duchu mlsala, jistil to ve skutečnosti vynikající "mšicový med" od včelaře z Komorní Lhotky, který jsme si koupili od včelaře. Výborný je smíchaný s jogurtem a banánem.
Chvilka odpočinku se vzpomínkami a už se vše lépe zvládalo a slůvko "příští týden" bylo na chvilku zapomenuto.
Křehotinky se nechystám smažit, ale recept zde dám. Pamatuji si, že se z těsta vykrajovaly čtverečky, ty se prořízly - smažily v oleji a na závěr obalily v cukru - kalorická bomba to byla, ale my děti snědly vše.
Smažím, vařím, peču i v novém bytě. Prvním jídlem byla naše oblíbená polévka z červené řepy a konečně koláč po pár dnech zabydlení ke kafíčku.
Všem vám přeji pohodové dny prožité ve zdraví vaše Fukčarinka

" POHLED Z OKNA "

24. ledna 2017 v 22:46
Leden 2017

Vážení, nechtíc jsem vás uvedla v omyl. V předešlém příspěvku sice byla fotografie s pohledem na Beskydy, ovšem foceno v roce 2016 v Komorní Lhotce. Včera jsem ještě neměla instalovaný program na fotografie, kdo chodí ke mě pravidelněji, zná mou slabost pro Beskydy. S takovým bydlením doslova pod horami bych si moc fandila, ale ani tak si nenaříkám. Zůstali jsme věrni našemu městu, jen jsme se trochu posunuli. Z okna v novém bydlení vidím Beskydy takto ...
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" PRVNÍ 2017 "

23. ledna 2017 v 20:28
Leden 2017

Zdravím přátele mého blogu a hlásím, že jsem fit, pouze velmi zaneprázdněna stran stěhování. Vše je OK, tak snad už brzo navštívím vaše blogy, zasednu k Ružence do Kavárny s dobrým kafíčkem.
Výlet do blízkých Beskyd a fotografie z procházek hned tak nebudou, prozatím mě musí stačit pohled z okna na Javorový vrch. Což je však podmíněno příznivým počasím. Všem přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" DNEŠNÍ DEN "

26. listopadu 2016 v 20:21
Listopad 2016

Dnešní sobotní ráno, nás opět, tak jako v posledních dnech vzbudili dělníci renovující byt v patře nad námi. Musím zde napsat, že jsou sice ohleduplní, začínají z prací po osmé hodině ranní, ale je to občas rachot. Pohled z okna doprovázený dotazem stran manžela, co podnikneme, když je venku tak krásně, podotýkám, venku bylo příšerně, mě nechal velmi klidnou. Navrhla jsem procházku lesem se zastávkou na hřbitově, proloženou malým průzkumem v obchodě s nábytkem a koberci s poznámkou, že se určitě počasí umoudří. Rachot z patra nad námi přiměl manžela k rychlému souhlasu. V obchodě bylo příjemně, málo lidí, velký výběr, ochotný personál, kterému jsme museli několikrát opakovat, že jsme na průzkumu, nic momentálně kupovat nebudeme. Spokojeni, s tím, že je z čeho vybírat, sedli jsme do auta a za chvilku byli v lese …
Sluníčko se snažilo prodrat mezi mraky, svůj zápas sice prohrálo, ale my byli rádi, že není zima, neprší a my se můžeme brouzdat lesem.
Našla jsem jehličnany blízko krmítka, kam bychom mohli zajít s vnoučkem a přinést něco zvířátkům do lesa, pak taky jednu houbu schovanou v listí …

Choroše na pařezu a pár větviček jehličnanu na zemi, které poslouží k výzdobě pro zítřejší první neděli adventní.
Mladé smrčky a jedličky vysázené před pár lety byly před zloději označeny barvou, což je jen dobře.

Cestou z lesa domů, jsme se zastavili na hřbitově, kde jsme z hrobů odstranili uschlou výzdobu, zapálili svíčky a využili nabídku obnovení nápisu, kterou jsme plánovali již delší dobu, ale před svátky zesnulých se nám toto nepodařilo. Část hřbitova prochází rekonstrukcí, hřbitov se nejen opravuje, ale také rozšiřuje. Parta dělníků byla v plné práci, stroje rachotily i tam. Možná ten hluk přiměl mého muže k návrhu zastavit se po cestě v obchodě pro pár věcí, což jsem přivítala, neboť se naskytla příležitost zakoupit vánoční hvězdu a tím pádem mít vše potřebné k zahájení adventu doma.
Mléko, vejce, magnesia, vánoční hvězda, mrkev, bobkový list. Chtěla bych vyzkoušet - zapálit pár bobkových listů v aroma lampičce a pak mít v místnosti ozónový relax. Musím výrazně dbát na zvýšenou bezpečnost, vyšel mě v regionálním tisku článek - "Aby nám doma nehořelo" s doporučením přednášky HZS z nabídky magistrátu našeho města pro kluby seniorů. Byl by to paradox, kdyby vyšla následně v tisku zpráva - doporučovala a sama nedbala. Domů jsme přijeli hodně po obědě, ten jsem však jenom ohřála a než jsem nákup vybalila a vše připravila, manžel inspirovaný paní co nám uklízí chodby, dal se do mytí oken. Po partě dělníků nad námi nebylo vidu ani slechu. Nebýt otázky paní na chodbě, která se nás ptala při mytí oken, jak to vše snášíme, tak jsme si na ně ani nevzpomněli. Dnešní den, který začal nic moc počasím, se nám nakonec vydařil, spousty věcí zařízených, i sluníčko občas vykouklo. Zaslouženě jsme si dali v podvečer dnešního dne Svatomartinský muškát, kterým vám všem připíjím na zdraví. Mějte pohodové dny vaše Fukčarinka

" SICE O DEN POZDĚJI, ALE ... "

13. listopadu 2016 v 2:14
Listopad


Konečně, sněhový poprašek se nevyhnul ani nám. Martin na bílém koni přijel o den později, ale nakonec nám také nasněžilo. Co nám přichystá ranní pohled z okna, to se nechám překvapit.
V pátek na Martina jsme přesně v jedenáct hodin chtěli dorazit do nákupního centra na prodej Svatomartinského vína, ale pro plné parkoviště jsme museli chvilku počkat na uvolnění místa pro zaparkování. Netrvalo dlouho a mohli jsme začít vybírat - vínečka z moravy - červené s chutí švestek a ostružin, což báječně doplnilo dnešní oběd - chlazenou vodňanskou kachničku se zelím a knedlíkem. Koupili jsme ještě jedno vínečko červené, barvy rubínu, pak bílé - muškát a nakonec růžové.
Vážení, slyšela jsem varování má být mrazivo, tak prosím, neolizujte zábradlí a pokud budete olizovat a přimrznete, tak já k vám letím ...
Mějte pohodové dny vaše Fukčarinka

" PŘECHOD PRO CHODCE "

10. listopadu 2016 v 16:54
Listopad

S čím vším se setká řidič na rušné silnici, kde se křižují vyjíždějící a přijíždějící autobusy z nádraží s auty, které směřují ke zmíněnému nákupnímu středisku, míjející se s auty, která pokračují za svými cíli.
Ještěže máme na těchto frekventovaných cestách semafory, pomyslela jsem si několikrát, nevyjímaje z toho semafory pro chodce. Po dnešním dopoledním překvapení mě napadlo, kam zařadit chodce - bažanta - pestře zbarveného ptáka.
Stalo se dnes, samozřejmě já coby spolujezdec a spoluúčastník dopravního provozu na již zmíněném úseku, hlásila mému muži - svítí nám červená, sešlápla jsem pro jistotu pomyslnou brzdu s vytřeštěnýma očima na prázdný přechod před námi, kam si mířil již zmíněný bažant. Přešel v klidu přechod a zamířil k blízké pizerii s paneláky opodál.
Nezmohla jsem se na nic jiného, než na konstatování a foťák mám doma, vidíš to taky? Následovaly - "ježkovi oči", dyť mám mobil a pak povel svítí nám zelená jedem. Proto nyní píši o tom, jak nám po přechodu přešel moc krásně zbarvený bažant- foto bažanta i semaforu čerpáno ze zdroje- Dnes můj blog navštívil zřejmě nějaký skřítek, který odstranil foto ze zdroje.
Doufám, že budu příště více pohotová a vyfotím bažanta na přechodu. Nabral směr Pizzerie s blízkými paneláky, tak nevím, zda nebyl pozvaný paní bažantovou na pizzu? Semafor pro chodce měl zelenou, neporušil tudíž předpis, pouze zastihl jednu blokařku zcela nepřipravenou. Všem vám přeji pohodové dny prožité ve zdraví, vaše Fukčarinka

" PONURÉ A NEVÁBNÉ "

6. listopadu 2016 v 18:06
Listopad

Dnes při úklidu naší mini balkonové zahrádky to na mě nějak více dolehlo. Možná to bylo tím, že jsem v noci nemohla usnout. Ranní pohled z okna byl více než zoufalý, namísto krásného zlatavého stromu, koukalo na mě cosi ponurého a nevábného. Nevábného natolik, že jsem neměla pražádnou chuť vzít foťák a zdokumentovat ten žalostný stav. O to víc jsem myslela na to, jak zalovím v archívu a bude na mě koukat opět zlatavá krása předešlých dnů.
Náladu se mě snažil vylepšit můj muž otázkami, co budeme v tom "ponurém" dni dělat a kdy bude Martina a že snad ten bude možná letos pozornější a konečně nasněží.
Pravdou je, že má nálada se po zmínce o svátku Martina vylepšila. Hned jsem začala spřádat plány jak v pátek 11. 11. v 11,00 hodin začne prodej a ochutnávka Svatomartinského vína. Manžel si jen povzdechl a začal své přání sněhu na Martina odvolávat s tím, že není zvědavý odmetávat sníh z auta, když budu chtít se zúčastnit toho 11. 11. v 11, 00 hodin ochutnávky a prodeje Svatomartinského vína.
Každopádně zmínka o blížícím se dni 11. 11. mě náladu pozvedla, umocněna sledováním veřejnoprávního prostředku v podobě pořadu pro zahrádkáře, kde se hovořilo, o Svatomartinském víně. Vše mě naladilo do slavnostní doby očekávání, zda si nakonec domů přivezu tak jako každoročně vínečko bílé, růžové a červené. Jak mě manžel bude zrazovat od koupě od každého druhy dvě sedmičky, ale já se nedám, vymluvím se na zetě, že je přece Martin a pak třeba na synovce Martina. Kdyby bylo třeba, vymluvím se na písmeno "M", kterým začíná mé jméno. A co vy máte doma, nebo ve svém okolí také Martina?
Každopádně, nyní mám náladu sluníčkovou jako ten krásně zářící strom, který jsem donedávna viděla oknem. Nic naplat, musíme se smířit s tím, že listopadové dny budou občas ponuré, ale opět záleží na nás, jaké si je uděláme. Všem vám přeji pohodové dny plné zdravíčka vaše Fukčarinka

" RŮŽENKA ŠÍPKOVÁ"

16. října 2016 v 9:31
Říjen 2016 - neděle

Včera jsem byla za "Šípkovou", spala jsem a spala, venku svítilo sluníčko a vůbec byl nádherný sobotní den. Tou "Šípkovou" není vážení myšlena paní Šípková, která tančí ve Star Dance, tou je myšlena "Šípková Růženka" z pohádky, která spala a spala, když se předtím píchla o trn růže. Já se sice nepíchla o trn růže, ale píchla mě sestřička sérum proti chřipce a tak mám nyní o víkendu raději polehávat a to já, když mám polehávat, tak jsem ráda ta "Šípková" z pohádky a to vždy se na mě manžel "tiše" chodí dívat a sleduje, zda dýchám. Pak zavře dveře, ale ne až tak tiše, ale já se obrátím na druhy bok a jsem opět "Šípková" - nesmím otevřít oči, to bych pak nebyla. Zajímavé, že jsem včera vždy ještě usnula, to asi to sérum a ta únava, no každopádně "Šípkovou" jsem byla až do pozdních dopoledních 10hodin a 10 minut.
Konečná fáze probuzení spočívala v další z nesčetných kontrol, zda dýchám, polibek k úplnému probuzení se nekonal. Zato sluníčko, které mě svítilo po dlouhé době do okna a pohled na krásnou bílou růži, kterou mě den před propadnutím za "Šípkovou" přinesla dcera s vnuky.
Taková sluníčková sobota a ty máš polehávat, uslyšela jsem říkat svého muže už docela probuzená sedíc nad moc dobrou snídani, kterou mě přichystal. Je ti dobře, zvládneš vše sama, mohu jet ven na kole, ptal se mě. Povoleno s podmínkou, že pojede pomalu a bezpečně, nebude trhat rekordy, což bylo míněno, že ani ty "důchodcovské", nebo "seniorské"! A bude se hlásit, což jsem v momentě zamítla, neboť by se mohl hlásit každou chvilku a co kdybych ještě byla za "Šípkovou".
Pokud si někdo z vás myslí, že jsem byla, tak opak je pravdou. Chvilku jsem fotila darovanou růžičku...
Pak osprchovala všechny orchideje, pověsila vyprané prádlo na balkon, kde mě ještě stále kvetou muškáty...
Mezitím jsem se rozhodovala,jakou uvařím polévku…
Zvítězila moc dobrá polévka z červené řepy, na způsob gulášové, dýňová přijde na pořadu dne až příští týden.
Poslední dobou si připadám jako ta spící Růženka i v blogování a proto vložím něco málo snímků, které tu už měly dávno být. Tak třeba - radost při pohlédnutí do žákovské knížky našeho nejmladšího vnuka Ondráška. Ve škole si už zvykl a dělá nám velkou radost…
Tak nevím, kdo nám okouzlil Ondráška, zda škola samotná, či paní učitelka? Každopádně přes prvotní problémy máme z něj všichni velkou radost ...
Každopádně konečně všichni táhneme za jeden provaz, hlavně rodiče a škola.
Všem vám, kteří jste dočetli až sem, přeji pohodové ve zdraví prožité dny následujícího týdne vaše Fukčarinka. Tak to vidíte, stále jsem tak trochu "Šípková", málem bych zapomněla nabídnout borůvkovou bublaninu.

" MÉ RADOSTI "

22. září 2016 v 19:14
ZÁŘÍ 2016

Dnes se nám roční období překulilo do podzimu.
Z rána to tak nevypadalo, ale sluníčko se nakonec ukázalo a byl moc hezký den. Já to vše pozorovala za oknem, neboť mě skolila, jak já říkám "RÓZA VIRÓZA".
Od středy, kdy jsem měla odjed z klubovými přáteli na jednodenní výlet do soukromého muzea v Kopřivnici a pak na zámek Kunín, užívám antibiotika, ale i přesto mě neminuly radosti, o které se s vámi podělím.
Jedna radost je právě kvetoucí voňavá orchidej. Květy se postupně rozvíjí ...
Druhou dnešní telefonát klubových přátel s přáním brzkého uzdravení a třetí umístění našeho klubového týmu v soutěži Sportovně společenských her, které pro seniorské kluby pořádal DS - Luna v našem městě. Soutěžilo čtrnáct týmů, náš se umístil na krásném třetím místě.
Všem vám přeji pohodové dny prožité ve zdraví a radosti. Vaše Fukčarinka

" MIŠMAŠ"

3. srpna 2016 v 21:35
Srpen - středa

Dnes to bude takové od každého trochu, což už nadpis dnešního článku prozradil. Čím začít, balkonovou mini zahrádkou a její úrodou? Naše loňská úroda - krásná červená mini rajčátka.

Letošní nákup sazeniček s ujištěním, že to jsou ty mini červená a ejhle - nezčervenali.
Žlutooranžová maxi a mini ...
A pak taky včerejším posezením s rodinou dcery, po dlouhé době jsme se sešli a bylo toho mnoho na povídání a na focení vůbec nedošlo. Dnešní návštěva, anebo chcete-li exkurze do snad už brzkého našeho nového bydlení. Zde jsem nefotila úmyslně, neboť jsem v tomto ohledu dost opatrná z reakce bližšího okolí. Na druhé straně si říkám, že každý svého "štěstí" strůjce a tak prozatímní reakce na naše rozhodnutí odhazuji v dál. Hlavní věc je ta, že se nám tam moc líbilo.
Rychlé vaření, v parných dnech nejideálnější...
- rýžové nudle anebo jiné těstoviny s mlaďoučkou cuketou - trocha oleje, tymián, bazalka, pepř, sůl, stroužek česneku vše restujeme s cuketou - nejlépe zelenou, já měla dvě - jednu žlutou a druhou zelenou. Použila jsem obě, ale na tento recept doporučuji pouze zelenou - je to jemnější. Cuketu jsem oloupala a škrabkou na brambory vytvářela "proužky" - původně jsem měla v úmyslu použít těstoviny špagety. Pro mě v tu chvíli nebyly záhadně v dosahu, nahradila jsem je rýžovými nudlemi, manželovi jsem přidala nahoru trochu sýru.
Na závěr trocha větší radosti z kytiček, které mám dnes již týden doma a dárku …

Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" OÁZA KLIDU "

27. července 2016 v 22:25
Červenec - středa
Dobu čekání na výsledky PET/CT jsme s mým mužem prožili v oáze klidu v podhůří Beskyd. Společnost nám dělala kosí rodinka, která měla ukryté hnízdo v živém plotě.

Jeden den se tam nechal taky vyfotit tento ptáček - snad mladý špaček ...
Kolem dokola příroda, knížka a vyšívání, pak konečně den, kdy byly známé výsledky mého vyšetření a oznámeno další datum nezbytné kontroly. Spadl nám těžký balvan ze srdíčka, vše je OK.
Poslední dobou bylo všeho až moc, ale jak se říká, ve dvou se to lépe táhne, tím nechci potlačit také velký podíl našich dětí a vnoučat.
Všem vám přeji ve zdraví prožité dny vaše Fukčarinka

" KDO SI HRAJE NEZLOBÍ "

4. června 2016 v 22:39
Červen - sobota 4. 6. 2016

Heslo kdo si hraje, nezlobí, platí snad v každém věku. Od středy, kdy naše město postihla bouřka, s přívalem krupobití jsem byla až do dnešního odpoledne nesoustředěná. Hlavou mě probíhalo znovu a znovu vše, co se během krátké chvíle ten den odehrálo.
Den předtím, jsme byly na celodenním klubovém výletu a díky bohu, počasí nám přálo. Výlet za poznáním se vydařil, cílem naší cesty byla návštěva Rybího domu, kde jsme také poobědvali a pak jsme zamířily na výstavu do Okresního archívu v Karviné - "60 let města Havířova".
Vtípek pana řidiče, který nám zastavil před místní věznicí se slovy, tak asi to bude tady, jsem přehlídla. Bylo to kousek vedle, nevím, zda to měla být odezva na mou odpověď, kde to tam přesně je. Adresu jsem zadala do objednávky a předpokládala, že se pan řidič podívá na mapu. Věděla jsem kde, ale bohužel dopravní značení kam se může a kam ne v historické části města je pro mě španělská vesnice.
V archívu na nás čekal velmi příjemný mladý muž, který nás provedl výstavou a následně promítnul filmy o našem městě a okolí. Později u kafíčka jsme konstatovali, že je naše město a jeho okolí opravdu moc krásné, jen těch pracovních příležitostí je tu opravdu málo. Nakonec jsme se shodli, že nám v mnohém bylo líp.
Vrátím se však zpět k dnešnímu odpoledni, kdy jsem si vzpomněla na dárek, který mě přinesla na naše nedávné setkání má kamarádka.
Nedávno jsem tyto omalovánky pro dospělé viděla u Jarušky na blogu -Tichá pošta. Mít takové omalovánky byl můj sen a ten se mě splnil. Dostala jsem omalovánky s pastelkami - sen se mě splnil, radost byla veliká. Po dnešním poklidně stráveném odpoledni doporučuji, omalovánky jsou opravdu uklidňující. Mému muži jsem konstatovala, že je to vlastně něco jako vyšívání.
Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka.

" LETEM MÝM SVĚTEM "

19. května 2016 v 21:15 | " JEN TAK "
Květen - čtvrtek 19. 5. 2016
Dnes to bude opravdu letecky, ne že bych neměla o čem psát, ale poslední dobou se mě moc nechce. Pamatujete dobu, kdy jezdívala tato auta? Nedávno jsem je vyfotila před nákupním střediskem.
Od nákupního střediska se přemístíme do střediska CVA - Centra volnočasových aktivit, kde se scházíme ke svým klubovým aktivitám. Začátkem května 2011 bylo CVA slavnostně otevřeno a předáno k užívání veřejnosti. V letošním roce oslavilo již páté výročí, tak jako každým rokem, tak i letos probíhala v prostorách CVA výstava - "Šikovné ruce seniorů". Dnes tu dám pár snímečků, k samotné výstavě se vrátím v jiný den...


V CVA se schází různé věkové skupiny, nejen my senioři ke klubovým schůzkám. Svou činnost tam má v odpoledních hodinách několik kroužků - kresby a malování, keramický, rukodělný, zhotovování šperků, pěvecký, šachy, bridž. Dopolední hodiny jsou věnovány cvičení, chůzi nordic walking - v zahradě, či přírodě. Velmi oblíbené jsou i kurzy studené kuchyně. Nesmím zapomenout na přednášky s různorodým zaměřením.
Na závěr vás pozvu na naší mini zahrádku na balkoně, kterou máme rozdělenou na dvě části - zeleninovou a květinovou. V první části se daří mátě Mojito a pažitce, doufám, že se bude dařit i mini rajčátkům.
Kytičky jsou převislé surfininie doplněné plesnivcem...


U květin ještě zůstanu, dám tu pár snímků z mých narozeninových oslav, které ještě stále neskončily. Je to neskutečné, ale opravdu jsme se letos všichni nesešli v jeden den. Má to ovšem výhodu v tom, že si tak lépe s každým povykládám. Tyto tulipány z narozenin nejsou, ty mě co chvíli přinese dcera namísto sluníčka ...

Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" MÁME TU DUBEN "

1. dubna 2016 v 17:38
Duben - pátek 1. 4. 2016
Dnes jsem konečně došla k závěru, že známé přísloví "Co se vleče, neuteče" nemohu zneužívat do nekonečna a dala jsem se na úmornou cestu korespondence s Městským soudem naší matičky stověžaté. Ne, ne, nic osobního, pouze úřednický šiml má málo práce a myslí si, že je potřeba dát vše do "cajku" a pak vše zrušit, aby bylo jasno. No jo, pak se nedivím, že se stále divím všemu kolem dokola. Jednoduše nic nejde, stále se vymýšlí a komplikuje. Nevěřím na zázraky, ale přece jenom, možná se někdo najde a vše bude v budoucnu bráno jako aprílové blouznění.
Venku se nám "jaro" hlásí neúprosně a tak jsme vyrazili do přírody.
V neděli s vnukem Danielem, který nás poprvé vzal jako novopečený řidič na výlet. Neodpustila jsem naši první jízdu nezdokumentovat - přidala jsem stav vody v Těrlické přehradě. Musím jej pochválit, jako řidič si vedl na 1***
S Ondráškem jsme se vydali na průzkum za včelkami.
Je zbytečné pravidelným návštěvníkům mého blogu pokládat otázku, kam jsme se vydali. Určitě uhodnete, že do blízké Komorní Lhotky …


Na Velikonoční pondělí tomu nebylo jinak, počasí bylo opět nádherné. Na pomlázku přišel předem ohlášený syn s vnukem Radimem a jen co od nás odešli, sedli jsme do auta a uháněli směr Beskydy - foto z auta - srnky na cestě.
Čekala nás náročná cesta do vytýčeného cíle, manžel nechtěl věřit, že tam dojdu. Dole pod námi vodopády řeky Satiny - pro příště cíl našeho dalšího výletu. Určitě i snímečky budou kvalitnější.

Překvapení těsně před cílem - bledule
Zasloužený odpočinek, všichni došli do cíle ...
Došla jsem i já ... " KDO NEBYL U VELIČKŮ, NEBYL V BESKYDECH"

Zůstali jsme sedět venku, uvnitř i kolem hospůdky to žilo - zpěvem a kytarou. Někteří turisté pokračovali dál směr Lysá hora. My jsme se po malém odpočinku vraceli pokorně k autu. Dál bych to nezvládla, už tak jsem si sáhla skoro na dno svých sil.
Pár pohledů od Veličků na okolí a Lysou horu, kde byl ještě sníh ...Zpět jsme se vraceli cestou kolem sjezdovky, Lysá hora nás dlouho doprovázela ...
Překvapilo mě velké množství šišek - kvalita snímku nic moc ...
Na chaloupce je letopočet 1819 ...
Loučíme se s Beskydami - projíždíme Malenovicemi.
Výlet se nám vydařil, zrovna tak jako letošní naše novodobá "Šoldra". Upekla jsem ji totiž podle Jitčina skvělého receptu - univerzál, jen na místo mléka dala jsem uzenou polévku. Ubrala cukru a výsledek byl skvělý, ale to je již na jinou rubriku a tou je "Vaření a pečení, není pro mě trápení". Tak snad někdy dám odkaz na recept i tam, pokud bude Jitka souhlasit. Všem vám přeji pohodové sluníčkové dny vaše Fukčarinka

" KALENDÁŘ "

6. března 2016 v 19:59
Březen - neděle 6. 3. 2016

Dnešní název článku mě přihrál komentář Kitty v Kavárně u Ruženky - http://ruzenka.blog.cz/1603/kavarna-u-ruzi-brezen-2016#komentare
Píše tam, jak naletěla svému hospodáři a do svého kalendáře si zaznamenala mylnou informaci. Což se jistě stalo aspoň jedenkrát každému z nás. Jak se vše událo, můžete si přečíst zde : http://diviznacka.blog.cz/1603/nechvala-informacniho-sumu.
Nyní však přikročím ke sdělení toho, co jsem sama chtěla uvést pod název mého dnešního článku "Kalendář".
Začnu otázkou, máte také často takto popsaný váš kalendář? Stane se vám občas, že se tam vloudí mylná informace a nebo máte vše zdárně pod kontrolou a kolem sebe neomylné partnery?
Jak se tak dívám na fotografii mého kalendáře, nejde si nevšimnout data 16. 2., kde je uvedeno EKG a hned škrtnuto, ano zde se jedná shodou okolností také o záznam mylné informace, která mě byla písemně přidána zdravotní sestrou na požadavek k odběru krve. Namísto 16. 3. napsala 16. 2. a bylo vymalováno. Na odběr krve jsem šla zbytečně, ale na druhou stranu, se včas přišlo na omyl - mylnou informaci. Naštěstí mě zmíněná zdravotní sestra včas telefonicky o omylu informovala. Ostatní zaznamenané následné události již mylné nebyly, vše bylo splněno a já si můžu v klidu tuto etapu povinností pomyslně odškrtnout a přejdu hned z února na březen - úterý 1. 3. oslava klubových jubilantů v naší oblíbené restauraci spojená s oslavou MDŽ.
Další akce byla ve středu, nejdříve na injekci a odpoledne pomoc při přípravě pohoštění na ples seniorů, který se konal:
Byl to v pořadí náš pátý ples, který se opět vydařil.Všem vám přeji pohodové dny pokud možno s neomylnými informacemi z vašeho okolí vaše Fukčarinka

" V SOBOTU "

30. ledna 2016 v 18:33
Leden - sobota 30. 1. 2016

Páni, koukám na monitor - 30. 1. a já si celý den myslela, že je neděle. Včera jsem na blog umístila honící se mraky, dost ponuré foto, venku mrazivo, leč účel splněn. Vyvětrali jsme se a bylo nám blaze. Dnes bylo na mém programu dopolední vaření, na přání mého muže - hovězí maso na houbách. Dostal sklenici sušených hřibů a celý den mluvil o tom, jak by bylo dobré takové dobré hovězí na houbách s rýží a pak taky bramboračka s houbami. Dnes bylo hovězí, bramboračka bude příště.
Ven jsem se nedostala, bylo nádherně slunečno, tak snad zítra. Přiznám se, že jsem se na malou chvilku po vyslovení přání mého muže zaobírala myšlenkou, jak by asi reagoval, kdybych se zeptala otázkou "CO"?
Na programu zítřejšího vaření je zapečená brokolice, když si ji připravím hned z rána a pak po příchodu domů zapeču, tak by to šlo.

Fotila jsem doma mezi vařením a úklidem. Ne, ne, takto moc obloženou židli můj muž doma nemá, ale tričko, košile a rifle tam bývají. Nic nepomohla tyč za závěsem mezi skříní a zdí, na právě takové odložení. Pouze já, pokud je potřeba tam oblečení odkládám.Jak tomu je u vás doma?
Fotila jsem orchideje, stále se kochám jejich květy …
Pohodové a sluníčkové dny vám přeje vaše Fukčarinka

" SMĚR LYSÁ HORA "

11. prosince 2015 v 18:00

Prosinec - pátek 11. 12. 2015
Dnešní den byl přímo ukázkový, po ránu mrazivo a slunečno, přes den s překrásným dohledem na blízké Beskydy. Nedalo mě to, a na Lysou horu jsem si pomyslně vylétla.
Foceno z okna po 15 hodině, opět mé košťátko míří na cíl cesty - vrchol Lysé hory. Obdivovali jsme s mužem dnešní dohled, často takový není. Zároveň jsme vzpomínali na naše společné několika denní putování po horách.
Doma jsem však dnes nezůstala, krátká procházka s malým zastavením v lékárně, v obchodě s oblečením. Dnes to byla dámská jízda. Na závěr předem domluvená návštěva v kosmetice a pak už jen kafíčko. Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka ...

"ČAS PŘEDVÁNOČNÍ "

2. prosince 2015 v 16:06

Prosinec - středa 2. 12. 2015Nedávný poprašek sněhu, který byl sice nepatrný, avizoval však pro mě začátek předvánočního období. Mám ráda toto období, kdy se vše kolem halí do vánočního ladění.

Koncerty, výstava Betlémů, posezení s přáteli a kolegyněmi z klubů seniorů, ocenění osobností spojené s koncertem, který se letos náramně vydařil. Třešničkou na pomyslném slavnostním dortíku bylo vystoupení mého oblíbeného houslisty pana Pavla Šporcla.
Včera bylo úterý, náš klubový den. Při vstupu do budovy Centra volnočasových aktivit, kde se scházíme, mě mile překvapila u vchodu vánoční výzdoba.
Na té se podílel tak jako každý rok kroužek keramický a ručních prací, které jsem z časových důvodů musela přestat navštěvovat.


Naše klubové odpoledne, jehož náplní byla velmi hodnotná přednáška Sociálních služeb, které doufám nikdo z nás, ani z našeho okolí nebude dlouho potřebovat. Pokládám však za důležité, být o těchto službách v seniorském věku informován a vědět kam se v případě potřeby obrátit.
Chvilku zamyšlení nad přednáškou rozptýlilo pět čertic, které přinesly pro každého malou sladkost, a pak už následovala volná zábava. Foto čertic na jejich přání zde nezveřejňuji, já byla jak jinak jednou z nich. Všem vám přeji pohodové adventní dny vaše Fukčarinka

" LETEM MÝM SVĚTEM "

10. listopadu 2015 v 15:02

Listopad - neděle 8 . 11. 2015


V sobotu hned z rána mě manžel vezl na pohotovost. Bylo mě příšerně, teploty 39°C, bolesti v krku. Službu měl usměvavý pan doktor, vyšetřil mě, napsal recept a se těšila zpět do kanafasu. Za chvilku po užití antibiotik jsem spala celé dopoledne jak nemluvně, není divu, z pátka na sobotu jsem oka nezamhouřila.
V krku mě příšerně pálilo, polknout nešlo a při každém pokusu o zakašlání bolest. Odpoledne se zastavila dcera, jen tak mezi dveřmi podala mě tašku s ovocem a kytičku pro potěšení.
Nedopsala jsem, pokračuji až dnes v úterý 10. 10.
Je mě už o něco lépe, pospávám přes den i v noci, asi to tak má být. Číst mě moc nebaví, u televize usínám, ale říkám si, že bude líp.
Důkazem může být mé focení stínů z postele a následné hraní s foto úlovky. První je stín vzoru záclony na nábytku ...

Druhý pak kombinace stínu vzoru na nábytku s kouskem stěny nad mým pracovním koutkem doplněný fotografií růže od dcery - mírně rozmazané ...


Ještě se pochlubím diplomkem ze soutěže od Natty a jdu zpět do kanafasu.

Všem přeji zdravíčko vaše Fukčarinka

" TAK TROCHU PEL - MEL "

23. října 2015 v 19:27
Říjen - pátek 23.10 2015
Opět je tu "PEL - MEL ", kde semelu vše, zážitky, radosti, no prostě "PEL - MEL" události týdne? Možná měsíce, zkrátka a dobře začnu třeba včerejší příhodou s berličkami. Jak jsem se již včera zmínila, potkala jsem cestou do nemocnice spousty známých a mezi nimi také jednoho belhajícího se o holi od lékaře. Nedávno se mě telefonicky přeptal, zda jsem svolná zapůjčit mu své francouzské hole.
Náhradní - staré ano, souhlasila jsem, mohu ti je i darovat. Ne, to ne, budu je potřebovat pouze před komisi, žádám si úlevu. Nebylo mě sice jasné, jakou si může žádat úlevu u komise, leč poslouží-li mé náhradní hole účelu, zapůjčím. Včera při našem setkání jsem se utvrdila v tom, jak naivní představu mají někteří lidé o držitelích průkazů - TP, ZTP a ZTPP. Konkrétně můj včerejší známý si celou dobu myslel jak je vše jednoduché a berle, že jsou vstupenkou k výhodám, které přece musí jejich majitel dostat. Škoda, že nemá internet, jinak bych jej odkázala na tyto stránky - viz. zdroj:http://www.pohyblivost.cz/co-je-to-karta-prukaz-tp-ztp-a-ztpp.php . Koukal na mě podivně, když jsem mu řekla, že vše probíhá úplně jinak. Před komisi by totiž šel osobně, pokud by si žádal o invalidní důchod, toto se vyřizuje zcela jiným postupem. Ne jemu řekl jeho lékař, že tam má jít o holých, získá výhody - parkování a jiné. Mimo jiné má pro již zmíněný lékař zázračné injekce po kterých bude fit. To víš známosti, řekl na závěr. Padla jsem doslova a do písmene málem na zadek, když mě důvěrně sdělil za, co se mu ty zázračné injekce podařilo získat. Slovy - kdo maže, ten jede, vyjádřím úplně vše. Dodám jen, že má neustále vodu v koleni a pan doktor mu vždy píchne injekci, on poryje a pokope zahradu, pak mu opět lékař vytáhne vodu, dostane opět zázračnou injekci, která jej stojí nemalé peníze. Šeptl, že to má ve slevě - po známosti, nechtějte vědět, kolik ho to stojí i přes tu slevu. Na hlouposti se dá vydělat opravdu hodně. Tož budu se muset nějak dostat k tomu jeho lékaři, protože musí být machr jak má ty zázračné injekce a hlavně ten zázračný postup léčby. Dnes mě volal ten známý, že se ptal jiného lékaře - svého synovce. Konečně mu došlo, že vše není zalito sluncem. Ten mu doporučil změnit ortopeda a hlavně neplatit za to, co neexistuje. Mazat si tak může akorát ty své bolavé kolena a smířit se s tím, že pokud se nebude šetřit, tak operace jej nemine. Ovšem zázrak to zas až takový není, jura co zryje kus zahrady, už z něj nebude. Tož tak asi, z mé živnosti - půjčovny Francouzských holí nic nebude, na to jsou mezi námi bohužel jiní " zázraky" slibující machři, hlavně jim nenaletět
To bude dnes vše, nějak jsem se rozepsala a málem zapomněla na dnešní událost. Byl nádherný podzimní den a já šla ven.
Tož rýmovalo by se to, ale jen tak ven jsem nešla, zamířila jsem si to "KONEČNĚ" ke kadeřnici. Po půl roce vážení mě " KONEČNĚ" narostly vlasy. Kroutí se na všechny strany, ale jsou to již moje vlasy. Malá ukázka - koláž jak jsem neměla vlasy pod kloboukem, v paruce a pak trochu už měla a dnes šik holka od kadeřnice - vše má selfíčka.

Mějte pohodový víkend a hlavně nenaleťte jak můj známý vaše Fukčarinka .
 
 

Reklama