KLUBOVÁ ČINNOST

" ZÁŘÍ A HNED ŘÍJEN "

10. října 2015 v 19:37
Říjen - sobota 10. 10. 2015

Měsíc říjen je tu, aniž bych se nadála, září uteklo jako voda. Taky vám ten čas tak letí?
Září bylo pro mě velmi hektické, začaly opět klubové úterky a s tím vším také finiš k ukončení, nebo lépe řečeno k zrušení našeho klubu. Scházet se budeme i nadále, pouze odhlásíme naši registraci na patřičných místech, zůstaneme i nadále pod hlavičkou Městských klubů seniorů, pod Magistrátem našeho města, který je k nám velmi vstřícný.Tím pádem bude méně administrativy a více času na klubové činnosti. Odpadne dojíždění do Ostravy, či Karviné na různé zasedání, či jiné, pro nás jako celek nic neříkající a nic nedávající. Spíše ubírající ze společné pokladny. Šetříme a peníze tak lépe využijeme pro všechny naše členy. Stávající korunky bylo potřeba utratit a dostat se na částku 0,- Kč. Vyřešili jsme to odpoledním posezením v kavárně a oslavou "Jubilantů". Sešlo se nás 42, což mě potěšilo.

V roce 1998 byl Organizací spojených národů a jejím tehdejším generálním tajemníkem Kofi Annanem vyhlášen 1. říjen Mezinárodním dnem seniorů. Letošní oslavy Dne seniorů začali pro větší skupinu předsedů Městských klubů a samosprávy CVA setkáním seniorů Severomoravského kraje. Toto setkání pořádala Severomoravská krajská rada seniorů ve Frýdlantě nad Ostravicí. První části oslav byla exkurze v pivovaru Nošovice a měla být i plánovaná druhá do automobilky. Nakonec z důvodu opoždění příjezdu našeho autobusu jsme se do automobilky nepodívali, což mě tak trochu mrzelo. Následoval moc hezký kulturní program folklórní skupiny " Pilky " . Něco málo o souboru najdete zde. Já si neodpustím zde napsat, vážení - smekám, byla to nádhera. http://www.obec-lhotka.eu/folklorn%C3%AD-soubor-Pilky/

Každoročně k této příležitosti pořádá Magistrát města Havířova sociální odbor společně s Městským klubem seniorů "Pochod seniorů". Trasa je zvolena tak, aby senioři poznali různé lokality našeho města. Krásné slunné ráno, vylákalo 253 seniorů na již zmíněný pochod. Prošli pěti stanovišti, kde plnili dané úkoly. Na pátém posledním jsem s klubovou kolegyní zadávala testy. Cílem trasy byla zahrada restaurace " U Jelena" s pohoštěním, které pro nás seniory připravili pracovníci Magistrátu.
K poslechu hrála skupina " Trio seniores ". Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

"ŠIKOVNÉ RUCE 2015 / 2 "

3. května 2015 v 15:54
Květen - neděle 3. 5. 2015

Dnes na vás čeká druhá část fotografií z výstavy " ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ HAVÍŘOV 2015", která se stala tradicí pro reprezentaci nejen ručních prací Mětských klubů seniorů našeho města, ale také literární a fotografické. V pořadí je to již pátý ročník a vždy tato výstava předchází Celorepublikové výstavě "ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ" , která se koná každoročně v Lysé nad Labem. Tak jako každým rokem, tak i letos na závěr výstavy, vybrala porota ve složení zástupců Městských klubů seniorů a pracovnic Magistrátu sociálního odboru práce, které budou naše město reprezentovat na výstavě v Lysé nad Labem.
Já osobně a nejsem určitě sama, doufám, že opět získáme na této výstavě několik ocenění.


Není třeba nic dodávat, co říkáte? Nádhera ...
Snad jen, mějte pohodové dny, vaše Fukčarinka

" VÝSTAVA - ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ HAVÍŘOV 2015 "

30. dubna 2015 v 20:30
Duben - čtvrtek 30. 4. 2015

Vážení,
svoji účast na dnešním sletu "ČARODĚJNIC" jsem přislíbila, leč opak bude pravdou! Po včerejší chemoterapii nezlomená, leč značně unavená se raději soustředím na v předešlém příspěvku avizovanou ukázku z výstavy " ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ - HAVÍŘOV 2015 "
Tato výstava je každým rokem instalována pracovnicemi Magistrátu našeho města společně se zástupci Klubů seniorů v našem Centru volnočasových aktivit. Na závěr výstavy vybere porota nejúspěšnější práce a ty poputují na Celorepublikovou výstavu "Šikovné ruce seniorů " do Lysé nad Labem. Tak jako každý rok, tak i ten letošní doufám společně s ostatními, že si z této Celorepublikové výstavy přivezeme ocenění prací. Výstava je členěna do kategorií : ruční práce - zde je téma libovolné, literární, fotografické a PC prezentace téma - "JE NÁM SPOLU DOBŘE ".
Nebudeme se zdržovat, prohlídka výstavy "ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ 2015 č. /1 začíná ...


Nefotila jsem všechny práce, bylo jich tam spousty ...Jak v našem městě, tak v Lysé nad Labem to bude již 5. ročník výstavy. které se naše Kluby seniorů zúčastní. Přímo na výstavu do Lysé nad Labem jezdíme každoročně, ubytování máme v Poděbradech. První den patří výstavě, večer a druhý den máme vždy připravený program.
Mě osobně nedá se říct nejvíce, padla do oka tato poslední ruční práce od paní Kosíkové. Všem vám přeji pohodové dny vaše Fukčarinka

" SENIOŘI V AKCI "

27. dubna 2015 v 19:28
Duben - pondělí 27. 4. 2015

Měsíc duben máme někteří z nás v podvědomí jako měsíc "bezpečnosti". V našem klubu Seniorů je duben ve znamení dvou akcí. První je Bouwlingový turnaj "Seniorská kuželka" o Putovní pohár. Ne jinak tomu bylo v úterý 21. 4. 2015 soutěžilo 16 družstev.
Turnaj pořádá Magistrát našeho města sociální odbor ve spolupráci s našim klubem Seniorů STP 1. Nyní budu trochu za chlubilku, ale nedá mě to nenapsat, že iniciátorkou této soutěže jsem já osobně. Smyslem této akce je podpořit fyzickou zdatnost, pohybové možnosti navzdory věku nebo zdravotním postižením.Tak jako loni, tak i letos se soutěže ve Víceúčelové hale zúčastnili senioři z Městkých klubů, z DS Luna i Helios, z Denního stacionáře a Armády spásy. Mezi nás seniory zavítal také náměstek primátora pan Eduard Hezcko. Nechyběla ani televize Polar, která natočila s průběhu turnaje krátký záznam.
Během soutěže vládla dobrá nálada ...
Putovní pohár získalo družstvo z klubu seniorů na ulici Studentské ...
Druhou akcí 25 -26. 4. byla výstava v Centru volnočasových aktivit "Šikovné ruce seniorů". Výstava se stala opět tradiční akcí, kde porota vybere práce seniorů, které nás reprezentují na Celorepublikové výstavě "Šikovné ruce seniorů" v Lysé nad Labem. Výstavu jsem navštívila a pořídila pár snímečků, které uveřejním v mém příštím příspěvku.
Všem vám přeji pohodové dny a děkuji za přání k narozeninám vaše Fukčarinka

" PANÍ Z WIDEXU "

10. ledna 2015 v 17:22
Leden - sobota 10. 1. 2015

Leden rok 2015 a první schůzka našeho klubu seniorů.Na tuto schůzku jsem pozvala pracovnici Widexu paní ing. Tobolovou. Prvním podnětem k tomuto pozvání bylo mé setkání s paní ing. Tobolovou na pravidelných schůzkách předsedů klubů seniorů s pracovnicemi Magistrátu našeho města. Tyto schůzky se nesou oboustranně v duchu požadavků, návrhů, či podnětů ke zkvalitnění a plnému využití volného času seniorů. Občas mezi nás zavítá host s nabídkou možností plnohodnotného života seniorů s handikepem. Máme k dispozici seznam témat přednášek a zvát si na naše schůzky přednášející z řad ať už cestovatelů, lékařů, lékárníků, nebo se dozvědět něco málo z historie regionu, bezpečnosti seniorů a v neposlední řadě také, na koho se obrátit v době, kdy nezvládáme postarat se o sebe sami. Já vím, že mnozí namítnou, měla by se postarat rodina, ale ne vždy se tak daří.
Vrátím se však k firmě WIDEX a k tomu co mě vedlo pozvat si pracovnici WIDEXU k nám do klubu. Mnoho členů našeho klubu je nedoslýchavých a to bylo hlavním důvodem proč bude naše první schůzka setkání s ing. Tobolovou.
Nyní pár řádku ze zdroje o Widexu: Widex Line - Česká Republika


Firma Widex Line byla založena v roce 1993 je výhradním distributorem sluchadel dánské firmy Widex A/S pro Českou Republiku a je zároveň její dceřinou společností.
Naším posláním je cestou originality, vytrvalosti a spolehlivosti vyvíjet sluchadla nejvyšší kvality, která zajistí nedoslýchavým stejné možnosti komunikace, jako mají lidé normálně slyšící.
Více o sluchadlech a příslušenství na adrese: www.widex.cz.

Paní Tobolová sebou přinesla makety různých druhů sluchadel a podala vyčerpávající informace. Jednotlivě zodpověděla dotazy, nasměrovala jak postupovat při zjištění nedoslýchavosti. Pár našich členů si hned domluvilo schůzku, neboť zjistilo, že si mohou pořídit kvalitnější přístroje a to s doplatkem pojišťovny. Zde jen podotknu, že vím jak se mnohdy trápí děti co koupit svým rodičům, či prarodičům k narozeninám, či vánocům. Shodli jsme se v pozdější debatě, že by bylo určitě milé a užitečné namísto různých dárků, přispět na sluchadlo.
Sama jsem byla překvapena množstvím a také vzhledem sluchadel. Firma se zabývá ještě dalšími pomůckami, s nimiž nás paní Tobolová seznámila. Pamatuji si své překvapení, když bratranec před mnoha a mnoha léty zařídil tetě sluchadlo umístěné v brýlích. Bylo elegantní vidět tetu bez tehdejšího monstra trčícího za uchem, leč teta si stěžovala, že při větším hluku je to hrůza sluchadlo mít. Dnes se dá nastavit frekvence a miniaturním ovladačem, nebo přímo přepnutím na sluchadle si zvolit tu pro danou situaci optimální. Věřte, koukala jsem jak Alenka v říši divů a již pozitivně myslela na to, jak naše děti nám často kladou na srdce "nerozdávejte" šetřete si na zuby, či jiné potřebné! Tak nabádám vás ostatní " ŠETŘETE, NEROZDÁVEJTE ", vše co si můžeme my senoři dopřát ke zkvalitnění při handicapu je o penězích. Pojišťovna sice doplácí, ale ne zas tak horentní sumy. " NO, A O TOM TO JE"!!! Mějte pohodové dny vaše FukčarinkaJeště dodám, snad to nikdo nebude brát jako samochválu, že za mnou přišlo mnoho členů a děkovalo, že jsem paní Tobolovou pozvala. Naopak já, bych tímto chtěla paní Tobolové poděkovat, že přišla se svou nabídkou na schůzku předsedů a nabídla nám možnost seznámit se s firmou WIDEX.

" OCENĚNÍ, ANEB PŘÍJEMNÝ DEN VE FULNEKU"

20. října 2014 v 20:53
Říjen - pondělí 20. 10. 2014


Sobotní ráno, vyspaná skoro " do růžova". Spokojená, že venku neprší, ale přesto vybavená pláštěnkou, rozloučení s mým mužem, který mě dovezl na autobusové nádraží.
Tam už jen zbývalo nastoupit do připraveného autobusu a radovat se z milé společnosti dalších patnácti milých lidiček. Srdcem naší sešlosti byla naše Petra, pracovnice Magistrátu - sociálního odboru. Už jsem zde o Petře psala několikrát a věřte, že podnikat cokoliv s Petrou je zárukou prima prožitého dne. Autobusem zněl veselý smích, avšak srandičky skončily po nějaké době čekání v blízké Stříteži. Tam jsme dle instrukcí měli přibrat další skupinu mířící stejně jako my na setkání do Fulneku, kde Krajská rada seniorů pořádala setkání u příležitosti Mezinárodního dne seniorů se zástupci seniorských organizací celého Severomoravského kraje. Nakonec vše dobře dopadlo a partu ze Stříteže jsme přibrali ve Frýdku Místku. Chybička se vloudila, špatná domluva. Po cestě jsme ještě přibrali partičku souboru "Veselých žen" z Jičína a záhy jsme byli ve Fulneku. Sjelo se nás tam mraky a před námi se rýsoval příjemný den. Čekala nás paní průvodkyně, měli jsme možnost zvolit si dva okruhy poznávání historie - Jičín, nebo Fulnek. Já zůstala ve Fulneku, náměstí mě oslovilo, kolem spousty památek. Zaujala mě stavba hned nad náměstím kostel "NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE", kam záhy vedly naše kroky. Něco málo ze zdroje: Barokní stavba z let 1748-60 je patrně stavbou Mikuláše Štěpána Thalherra a řadí se k nejvýznamnějším barokním stavbám severovýchodní Moravy. Klenba kostela a boční kaple je pokryta freskovou malbou od Josefa Ignáce Sadlera. V hlavní lodi je sedm oltářů. Hlavní oltář je dílem F. Hieraba a sochařská výzdoba je od Fr.Hiernleho.
Při výkladu o historii kostela jsem si pomyslela jaká je to mohutná a zdobená stavba, kolik práce tam bylo vloženo.
Opět zdroj.: Farní kostel Nejsvětější Trojice byl vybudován mezi lety 1750 - 1760 na místě gotického kolegiátního kostela při řeholním domě augustiniánů - kanovníků. Je architektonickou dominantou města a řadí se k nejvýznamnějším barokním stavbám severovýchodní Moravy. Jeho stavitelem a předpokládaným autorem projektu byl ve Fulneku usedlý stavitel Mikuláš Thalherr.
Za zakladatele města Fulnek jsou považováni páni z Lichtenburka, kteří obdrželi od krále Přemysla Otakara II. část půdy na Opavsku. První písemná doložená zmínka o městě je z roku 1293. V tomto roce však již bylo město plně organizováno - mělo kostel, faru, hrad, rychtáře i měšťany. Fulnek byl zřejmě plánován jako středisko většího panství, k němuž tehdy patřilo i okolí Bílovce. Nasvědčuje tomu i neobvykle velké čtvercové náměstí (o délce stran cca 95 m), jímž diagonálně procházela tranzitní cesta údolím.
Město bylo od svého založení německé, za husitských válek se z části počeštilo. V 16. století byla úřední řečí na radnici němčina. V této době bylo prosperujícím renesančním městem. Od roku 1481 patřil Fulnek trvale na Moravu a byl významným střediskem Jednoty bratrské. V této souvislosti nutno vzpomenout největšího spisovatele pobělohorské emigrace, posledního biskupa Jednoty bratrské a učitele národů Jana Amose Komenského, který v letech 1618 - 1621 ve Fulneku pobýval.

Díky této osobnosti se město Fulnek zapsalo do povědomí nejen našeho národa, ale i celého kulturního světa. Třicetiletá válka zanechala na životě města i panství negativní stopy.
Během válečných let /1632/, kdy město bylo v držení nové vrchnosti Bruntálských z Vrbna, se začaly projevovat četné stavební aktivity v raně barokním stylu, které trvaly celé 18. stol. V tomto období byla kompozice města výrazně obohacena a přetvořena v jednu z nejhodnotnějších a nejmalebnějších barokních sídelních celků na Moravě. Koncem 18. a začátkem 19. století zaznamenalo město Fulnek značný růst v souvislosti s rozvojem soukenické a tkalcovské výroby.
Před I. světovou válkou se stal Fulnek významnou základnou radikálně zaměřené německé nacionální dělnické strany. Po vzniku ČSR se vedení města zapojilo do silného německého nacionálního hnutí, které požadovalo odtržení našeho pohraničí. Ve druhé polovině 20. let se ve městě uklidnily národnostní rozpory. Fulnek se stal později až do jara 1945 hlavním řídícím centrem germanizačních přesídlovacích akcí v celém pohraničí, které bylo okupováno Německem.
Během osvobozovacích bojů na konci války /květen 1945/ bylo historické jádro města těžce poškozeno velkým požárem. Městské dominanty sice zasaženy nebyly, zmizely však všechny domy na náměstí a většina domů ostatních přilehlých ulic.
Po odklizení trosek zbyla jen radniční věž a čelní zdi domů severní zástavby. Později byl střed města obnoven podle projektu brněnského architekta Z. Sedláčka z roku 1948. Náměstí bylo obestavěno jen ze tří stran, jižní strana byla ponechána volná s uplatněním dominanty kostela, parkové zeleně a vyvýšené dominanty zámku. Domy pocházejí z 50. a 60. let 20. století a jejich průčelí jsou z části schématickou rekonstrukcí fasád zničených domů. Fulnek je jediným moravským válkou postiženým městem, kde bylo citlivým přístupem k nové zástavbě dosaženo příznivého výsledku.
Po prohlídce kostela Nejsvětější Trojice jsme navštívili památník Jana Ámose Komenského a pak se vydali kolem Husího potoka přes lávku ke kostelu svatého Josefa. Celou cestu se ztrácel a opět objevoval zámek, který je bohužel v soukromém vlastnictví a není přístupný. Vzhledem k časovému limitu nenavštívili jsme ani přístupné zahrady zámku. Potvrdilo se opět tak jako mnohdy, že je potřeba nejen nožek v dobré kondice, ale také spousty času na prohlídku města. Foto zámku nemám nic moc, ale jak není lepší, nic nenadělám. Nechtěla jsem stále někoho obtěžovat ať mě podrží berle, pomyslela jsem si jak už tolikrát, že by bylo dobré je mít opět uchycené šňůrkou.
Taky chůze k areálu klášteru, kde kostel sv. Josefa stojí byla dosti náročná. Zato v kostele ač zcela nesrovnatelně chudším zdobením a vybavením bylo o to více příjemněji. Patří prý mezi vyhledávané místo k nabití energie a potom také k příjemnému poslechu hudby.
Opět něco málo zdroj i s fotem:
Areál kláštera se rozkládá na návrší za Husím potokem, mimo obvod středověkého vzhledu města. Vytváří významnou dominantu a rovněž vyvažuje hmotu zámeckého komplexu na protějším vrchu. Kapucínský klášter byl založen Janem Bruntálským z Vrbna roku 1668, jádro klášterních staveb dále vzniklo v 70. letech 17. století. Kostel svatého Josefa byl vybudován v letech 1674-1683. V roce 1676 a 1695 byl celý areál kláštera poškozen při rozsáhlých požárech města. Škody na objektech byly následně odstraněny a i v průběhu 18. století docházelo k dalším stavebním úpravám. Klášter řádu kapucínů byl zrušen v roce 1950, poté zůstaly objekty bez využití a komplex areálu chátral. V roce 2006 byla dokončena rekonstrukce kostela sv. Josefa, který v současné době slouží ke kulturně-společenským akcím.
Zdařile jsem však fotila kaply SVATÉHO ROCHA A ŠEBASTIÁNA. Jak tak nyní koukám i ten zámek v pozadí je nádherný.
Něco málo o kapli ze zdroje :Kaple byla vybudována na náklady majitele panství Václava Bruntálského z Vrbna, její stavba započala v roce 1632.
V současné době slouží kaple jako kulturní stánek města (výstavy).
Čas vrátit se zpět z historie do současnosti nás tlačil. Čekal nás oběd a po něm kulturní program:
vystoupení Veselých žen z Nového Jičína a dalších amaterských souborů seniorů. Bylo na co se dívat, foto nemám k dispozici, za to jsem si vše užila. Následovalo ocenění nejaktivnějších seniorských organizací a ocenění města s nejvřelejším vztahem k seniorům.
Je to tak, naše město získalo ocenění a napíši zde, že právem, neboť se o nás seniory stará skvěle. Tak jak už jste mnozí na mém blogu zde četli, náš Magistrát nám seniorům vytváří skvělé podmínky k seberealizaci ve volnočasových aktivitách. Ocenění si právem zaslouží.
Všem vám přeji pohodové dny, vaše Fukčarinka

"VÝSTAVA ŠIKOVNÉ RUCE SENIORŮ 2014"

2. července 2014 v 23:29
Červenec - středa 2. 7. 2014

V minulém článku jsem se zmínila o svém delším pobytu mimo domov. Dnes vám nabídnu pár snímečků ze svých toulek. Možná si někteří z vás vzpomenou na výstavu "Šikovné ruce seniorů 2014", která se konala v dubnu v našem Centru volnočasových aktivit.
Tam vybrala porota práce, které reprezentovaly naše město a seniory na celorepublikové výstavě v Lysé nad Labem. Opět jsme byli velmi úspěšní, přivezli jsme spousty ocenění - viz. zdroj. - neboť já sama si všechny ocenění nepamatuji. Jak dál se dočtete, byla jsem také mezi oceněnými. Radostí jsem v tu chvíli snad ani nevnímala, kdo vše byl z našeho města oceněn. Jindy si zapisuji ocenění pro své reportáže do regionálního tisku, letos jsem čerpala informace ze zdroje. Tedy zdroj píše: Mezi oceněné se dostala počítačová prezentace Ivy Brožinové, fotografie Marty Bajerové, próza Marie Szottkové a ruční práce Heleny Hyžové, Zdeňky Tiché, Marie Szottkové a také Marie Kupkové. Kolektiv klientů denního stacionáře získal zvláštní ocenění hejtmana Středočeského kraje Josefa Říháka za společnou ruční práci pod názvem Slunce života.
Mě se moc líbil "Svět podvodní říše"

Jednoduché a nápadité rámečky s ptáčky ....

Oceněná plastika "PŮVAB STÁŘÍ".....

Vtipné ztvárnění "KONEC ALKOHOLIKA"

Čertíci neměli chybu .......
Králíci nebyli v klobouku, zabydleli se v kouzelné králíkárně a spolu s ovečkami vyvolali u nás úsměv na tváři. Opravdu bylo na výstavě na co koukat. Tam už na nás čekaly paní Petra spolu s paní Mirkou, obě pracovnice Magistrátu našeho města, které mají naše kluby seniorů na starosti.
Odpoledne jsme se ubytovali v Poděbradech, po večeři a chvilku odpočinku jsme jeli do Kolína na "Kmochův Kolín" společně s paní Emílií Třískovou zastupitelkou města Poděbrady. Na paní Třískovou musím prozradit, že nás vždy doprovází na odpoledním i večerním programu. Většinou je s námi i v den odjezdu.
Unaveni, ale spokojeni jsme po půlnoci padli do lůžka. Ráno nás z postelí vytáhlo sluníčko a to nás doprovázelo i na plavbě lodí soutokem Labe s Cidlinou. Pak už jen dobrý oběd za vydatného deště, kdy jsme museli úprkem opustit zahrádku restaurace. Já nevěděla zda mám popadnou obě berle nebo jednu a raděj grilovanou kotletu s talířem. Zkusíte uhádnout co jsem zvolila?Mrkající

Taky se musím přiznat k vedení zájezdu a tím i zvolení zastávky odpočinku u Olomouce v Tvarůžkové prodejně a přilehlé hospůdce. Všichni účastníci zájezdu byli vzorový, pan řidič skvělý profesionál. Jen odjezd z Havířova se nám nezdařil, naše dvě účastnice zájezdu si popletly datum odjezdu. Sice jsme se snažily je probudit a přesvědčit, že se odjíždí v pátek 13. 6., ale opravdu ten pátek 13. 6. byl pro ně pátek nešťastný. Bylo mě jich moc líto a ještě dnes mě mrzí, že jsem jim v předvečer nezavolala. Pokyny na lístku s termínem odjezdu a programem měly bohužel doma. A tak snad příště bude vše OK.
Pro mě byl pátek 13. 6. šťastný den, dojeli jsme bez nehody a včas do cíle. Večer jsem se dozvěděla, že mohu v pondělí odjet na odpočinek do Karlovi Studánky. Manželovi jsem sdělila telefonicky možnost pobytu v Karlově Studánce s velkými rozpaky, ale ten hned souhlasil. Doma jsem se moc neohřála, rychle zbalila věci a uháněla směr Jeseníky, ale o tom až příště.
Ještě přidám jeden snímek z Lysé nad Labem. Vždy tam bývá současně výstava růží, letos byla moc hezká. Bylo to moc příjemné posedět obklopena růžemi a vodotrysky.
Všem vám děkuji za přízeň, slibuji, že už nikam v blízké době nepojedu a určitě si udělám čas na vaše blogy. Mějte pohodové dny vaše

" NAŠE AKTIVITY"

17. května 2014 v 16:20
Květen - sobota 16. 5. 2014

V minulém svém příspěvku jsem se zmínila o výstavě "Šikovné ruce seniorů", která proběhla v našem Centru volnočasových aktivit. Byl to tuším již čtvrtý ročník výstavy, kde vystavují své práce senioři z našeho města.
Výstava se instaluje ........
téměř ke konci instalace výstavy se mezi námi objevila skupinka nám neznámá v doprovodu předsedkyně střediska pro léčbu civilizačních chorob paní Hanákové. Nikdo z nás, co jsme výstavu instalovali neměl tušení koho paní Hanáková doprovází.
Až na schůzce předsedů klubů seniorů nám vše paní Hanáková odtajnila. Skupinku tvořila kontrola z ministerstva zrdavotnictví, která byla na inspekci ve zmíněném středisku. Návštěva v CVA probíhala v utajení a pro radost nás všech nám byla tlumočena pochvala.

Posuďte sami výstava začíná .....
A čím začít, tak třeba činností Výtvarného kroužku .....

Nádherné výrobky z patchworku ....

a co třeba korálkování .....


Pletení z papíru, malba na pergamano - znak našeho města, známé sochy v parku, kulturního domu Radost, kam chodíme na koncerty Vážné hudby. U posledního díla si nejsem jistá, snad kostel ? ? Určitě se poptám autorů z kroužku ručních prací.


To by tak bylo vše z naší úspěšné výstavy, probíhala v období mých narozenin, tak to byl i pro mě takový milý dárek zúčastnit se instalace, hodnocení - výběru prací do Lysé nad Labem na celorepublikovou výstavu "Šikovné ruce seniorů 2014". No a pak, pak už jen zbývalo vše důkladně zabalit na transport do Lysé, dát klubovnu zpět do původního stavu a těšit se na další aktivity.

Fotky , próza, básně - toť další disciplíny, ve kterých budou náše kluby seniorů prezentovat nejen sebe, ale také naše město.
Pokud jste doputovali na cestě výstavou až sem, přeji vám všem pohodové dny - doufám snad i slunečné.

"BOWLINGOVÉ OPOJENÍ"

9. dubna 2014 v 17:51
Duben - středa 9. 4. 2014

A máme to za sebou, řekla jsem si včera po 13 hodině a v duchu pomyslnně "JÁ SU TAK ŠŤASTNÁ!" Opravdu jsem šťastná a jinak to ani nemůže být. Mít před sebou 16 družstev složených ze 64 seniorů, kteří si přišli zahrát bowling na první ročník turnaje "SENIORSKÁ KUŽELKA" o putovní pohár a vše dopadnout na jedničku. To je opravdu na výbornou náladu, na radost z toho všeho.
Bylo nás určitě více, kteří si mysleli to co já - 10 komisařů jednotlivých drah a hlavně pomocnice z magistrátu našeho města z odboru sociálního. Hned u vstupu dostal každý účastník číslo svého družstva, minerálku a lísteček na občerstvení. To se mimochodem financovalo z výdělku prodeje losů na plese Seniorů. Jestli si vzpomínáte, tak právě tam jsem byla jedna z těch co losy prodávaly.
Turnaj pořádal pro seniory magistrát města ve spolupráci s naším klubem STP z Centra volnočasových aktivit.
Za náš klub jsem podala návrh na uskutečnění turnaje, zakoupili jsme pohár a společně s pracovníky magistrátu jsme se podíleli na jeho hladkém průběhu. Účastníci se scházejí, zbyla chvilka na pořízení několika snímečků.......
Naše družstvo a mnoho dalších obdivovalo pohár. Kdopak jej asi získá ......
Pojďte já vás vyfotím i s pohárem vyzvala jsem své družstvo, náhradnice byla někde opodál a tak jsou jen tři, ti co soutěžili. Moc se snažili ......

Děvčata z domu s pečovatelskou službou se svým předsedou se chtěla také vyfotit ..... úsměv na tváři nechyběl ......

Turnaj zahájil pan primátor, kterého jsem za nás za všechny přivítala. Bohužel foto není, kolegyně se omlouvá, zmáčkla jiný cuplík Smějící se
Na povzbuzení jsem přednesla své verše - "BOWLINGOVÉ OPOJENÍ."

Senioři, to je toho! Ještě stihnou oni mnoho. Do bowlingového turnaje o Putovní pohár se dali.

Koule koulí bez rozdílu, seniorky senioři, kde však na to vzali sílu nehovoří.

Kdo vyhraje, toť otázka, nebo pro některé z nás snad sázka? Vyhraje to "NEJNEJ" družstvo, nebude nám tady pusto.
Vítězům my popřejeme, do roka si vše důkladně natrénujeme.
Nezapoměla jsem všem soutěžícím připomenout heslo: "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se" a pak už se hrálo. Přišla také mezi nás paní redaktorka z Českého rozhlasu Ostrava a natočila s námi krátký rozhovor. Má se vysílat v neděli 13. 4. mezi 9 -10 hodinou.
Čas běžel, nikdo nezahálel a turnaj se blížil do konce. Vítězem turnaje se stal klub seniorů dolu "Barbora", zbývalo již jediné vyfotit vítězné družstvo. Já se moc omlouvám za nekvalitní snímek.
Potom jsme si v klidu někteří z nás sedli v blízké pizerri a byli jsme moc spokojeni, ba někteří i šťastni. Naše družstvo vyhrálo pomyslnou "Bramborovou" MrkajícíUsmívající se
Vám všem přeji pohodové dny a hlavně buďte také šťastni vaše Fukčarinka

" PRVNÍ TŘÍDA - ANEB JEDNO KLUBOVÉ ODPOLEDNE "

2. listopadu 2013 v 15:53
Listopad - sobota 2. 11. 2013


První třída, tak to už proteklo mnoho vody v tomto potůčku ......


a taky obloha byla mnohokrát duhová ......

Je to pár dní, co jsem tak seděla u svého alba a vybírala, kerou z mnoha fotek z dětsví, či mládí, mám přinést na náš klubový den. Ten den jsem dala do plánu činností našeho klubu poznávací hru - " Kdo je kdo " - úkolem bylo poznat na sedmi fotkách konkrétní osobu - přítomnou mezi námi a napsat její jméno. U mě zvítězila ta z první třídy. Nebudete věřit, ale náramně jsme se pobavili, fotky kolovaly, mnoho očí se povytáhlo, dokonce někteří jak jsem si všimla perfektně ovládali posunkovou řeč. Já mlčela jako hrob, jediná jsem věděla, kdo na které fotce jeUsmívající se, jedinci pouze tu svoji.
Bylo to prima odpoledne a já už nyní probírám různé variace, čím zpestřit naše klubové dny v roce 2014 - pro mě nastal čas plánování. Zadala jsem domácí úkol všem členům - co by chtěli podnikat v roce 2014. Nyní nás čeká už jen pár schůzek a bude tu rok nový, vdyť čas plyne jako voda .......


Všem vám přeji dny plné pohody a zdraví vaše

"KUŽELKY A SENIOŘI"

9. října 2013 v 19:45
Říjen - středa 9. 10. 2013


Dnes něco málo o další naší volnočasové aktivitě. Krajská rada seniorů a Občanské sdružení Senior pořádalo různé soutěže a klání a naše družstvo deset žen a jeden muž se zúčastnilo v kategorii Dráhové kuželky - ryzí amatéři věk 55+ 30 hodů do plných.
Zažili jsme pohodový den společně s naší paní Petrou, pracovnicí Magistrátu našeho města, která nás při takových podobných akcí doprovází.
Naše paní Petra je na vrchní fotografii v zadu v pravo, fandí nám a zajišťuje zázemí
Po turnaji následoval společný oběd se všemi účastníky těchto různorodých soutěží.
Ty byly nejen sportovní, ale také poznávací - exkurze v areálu dolních Vítkovic. Na závěr jsme se všichni sjeli do Ostravy Petřkovic, kde nás čekal kulturní program a vyhlášení vítězů.
Naše družstvo žen bylo nejúspěšnější, získalo v kategorii Dráhové kuželky ryzí amatéři nad 55+ první a druhé místo, jó byly jsme s kolegyní na bedně vítězů!
Nevám zda se ještě k psaní na svém blogu dostanu, ale na vaše blogy zcela určitě. V pondělí příští týden odjíždím na "Dámskou jízdu" do Jeseníků. Všem přeji pohodové dny vaše

" STÁLE JE NA CO SE TĚŠIT"

6. října 2013 v 15:01
Říjen - neděle 6. 10. 2013

Posledním mým příspěvkem o Centru volnočasových aktivit v našem městě, byl můj červnový článek. Já sama jsem se do CVA přes prázdniny vypravila sice pouze jen jednou, a to do kroužku keramiky. CVA však mělo provoz nepřetržitě. Na programu byli společné aktivity seniorů s vnoučaty, kterých se mohli zúčastnit také rodiče, či příbuzní. Zkrátka a dobře CVA jede dál na plné obrátky a po prázdninovém volnu našeho klubu jsme se začali opět všichni pravidelně scházet. Na první klubový den z důvodů své nemoci, kdy mě navštívil "Angínový baciloš", kterého jsem se díky bohu již zbavila, jsem bohužel chyběla.. Náš klub seniorů se zúčastnil pochodu seniorů v našem městě, který se pořádal v den Seniorů 1. 10. Trasou v délce 5km prošlo 250 účastníků pochodu, kteří na několika stanovištích plnili různé úkoly. Všichni došli v pohodě za slunného počasí do cíle cesty, která končila v CVA. Tam na ně čekalo posezení s pohoštěním, o které se postaraly pracovnice Magistrátu našeho města, jenž má naše kluby na starosti.

Hudba tam hrála a panovala, jak jsem se doslechla pohodová atmosféra. Škoda, že jsem se nemohla zúčastnit pochodu, byť jen jako hlídka na jednom ze stanovišť, jak bylo v plánu. Můj "baciloš" mě připravil zcela jiný program. Nesmím zapomenout na SPOLEČENSKO SPORTOVNÍ OLYMPIÁDU, které jsem se zúčastnila s naším klubovým týmem coby doprovod, byl tam zohledňován věk přiměřeně k věku obyvatel domova Seniorů, který tuto olympiádu organizoval.Na snímku jedna z našich klubových kolegyň plní jeden z úkolů.
Na dalším snímku naše družstvo, které se dostalo také na bednu vítězů společně s naší skvělou paní Petrou, pracovnicí Magistrátu, která má naše kluby na starosti.

K jednotlivým týmům byla vždy přidělena pracovnice Magistrátu z odboru sociálních věcí jako patronka týmu.
Přeji vám pohodové dny plné zdravíčka vaše

" ŠPERKY Z HMOTY FIMO"

12. června 2013 v 23:05
Červen - úterý 11. 6. 2013

Už dlouho jsem tu nepsala co nového v našem Centru volnočasových aktivit. Je sice pravda, že do kroužků nyní moc nedocházím, ale něco málo tvořím. Příčinou mé absence jsou potíže s kloubem - blíže objasním čerpáním ze zdroje:

Rhisarthrosa:

Degenerativní onemocnění postihující první karpo-metakarpální kloub (CMC) - spojení palcové záprstní kosti s příslušnou kostí zápěstní. Objevuje od čtyřicátého roku života u pacientů manuálně pracujících či jinak nepřiměřeně zatěžujících výše uvedenou oblast.
Příznaky:
Zprvu občasné bolestí palce při pohybu, která postupně sílí a nabývá trvalého charakteru. Přitom se objevuje tzv. ranní ztuhlost v tomto kloubu - kdy je nutné kloub postupně rozhýbat,. Základem pro stanovení diagnózy je klinický obraz - tedy: subjektivní potíže pacienta a fyzikální vyšetření lékaře a rtg snímek.

Léčba:
Lze rozdělit na konzervativní a operační.
Základem konzervativní léčby, která se týká hlavně první fáze nemoci je změna zátěže, pracovních stereotypů, nebo i zaměstnání. Dále je na řadě dlahování a ortézy k odlehčení a fixaci C-MC kloubu. Současně se podávají léky tlumící zánětlivé projevy a bolest. Mohou se podávat i injekce tzv. kortikoidů přímo do kloubní dutiny. Tato léčba je však ve většině případů jen dočasná a zpomaluje rozvoj onemocnění, jen málokdy jej může úplně zastavit.
Léčba operační následuje po konzervativní léčbě i jako metoda volby u pokročilých stavů. Principem operace je odstranit bolest a současně zachovat veledůležitou funkci palce.
Délka rekonvalescence je asi 3 měsíce po operaci dle stavu.

Ač tedy nerada, omezuji své aktivity na minimum. Nyní si více čtu, však i zde musím dávat pozor na zátěž . Ráda čtu v lůžku a zde je opět kámen bolesti, neudržím dlouho knihu v ruce. Ne, o tom jsem nechtěla psát. To jen tak na okraj.
Tvořila jsem šperky z hmoty Fimo - souprava - "Srdíčková" - náušnice a přívěšek ......
Slon pro štěstí ......

Srdíček není nikdy dost .........

Modrá je dobrá ......

Přeji vám všem pohodový víkend, děkuji moc za návštěvy a komentáře. Moc se těším k vám na vaše blogy, jen co nebudu v časovém presu ráda se k vám všem podívám ....

" MEDAILONEK NAŠÍ ANIČKY, ANEB FILMOVALI NÁS"

22. ledna 2013 v 18:45
Leden - úterý 22. 1. 2013

Dnešní den začal pro mě velmi hekticky, takto jsem si chrupala ještě v deset hodin dopoledne. Byli dvě hodiny v noci a já stále ještě nespala.
No a v deset jsem měla ještě půlnoc, opravuji měli, neboť můj muž na tom nebyl jinak. Spali jsme jak broučci, vzbudila jsem se v deset třicet, můj muž také. Naše vzájemné dobré ráno se při pohledu na hodiny změnilo v hurónský smích. Chvilku jsme se dohadovali zda budem snídat, či rovnou obědvat, vyhrála snídaně a kafíčko.
A pak, pak už vše šlo podle plánu, v úterý je keramika a tak hurá do keramiky. Autobus mě ujel, šupajdila jem pěšky. Aby mě cesta více uběhla, zahrála jsem si na Krokoměr, vždy jsem počítala čtyřicet kroků. Kolik jsem jich ušla? Nevím, já si totiž zapoměla vždy těch čtyřicet kroků připočítatSmějící se, bylo jich hódně, mócUsmívající se.
Naše instruktorka Anička, je človíček všestranný a tak mimo naší keramiku má ještě plno jiných aktivit. Nedávno měla v místnostech fary Evangelického kostela svou výstavu, pracovala v chráněných dílnách, vede kroužek keramiky, zpívá ve sboru a tak jsem se ani nedivila, když mě oznámila, že se o jejich aktivitách bude točit medailónek.
Dnes za námi přišel s Aničkou i pan kameraman z televize Noe a natáčel pár šotů. V kroužku byl čilý ruch, tak jako vždy a po jeho odchodu jsme se shodly, že jsme jej ani nevnímaly. Můj dnešní záměr bylo zhotovit "Květinového kavalíra" pro moji sestru. Byla jsem však požádaná Aničkou o předvedení malování na hedvábí.
Použila jsem stejnou techniku a barvy jako u dárku pro Elišku do Austrálie.
Ostatní tvořily keramiku, v levo u okna naše Anička .... přinesla jsem na požádání kolegyň svůj rozpékač jablek ....
výsledek malování na hedváví ....... barvy ještě nejsou zafixovány žehličkou .........
a ještě jeden detail .....
Nakonec k mé radosti, zbyla chvilka pro zhotovení "Květinového kavalíra" pro mou sestru ....... a proč "kVĚTINOVÝ"? Bude mít v ruce květiny ... ty má sestra ráda .....
kavalír ještě jednou ...... bude sedět na okraji nábytku, v ruce kytku a dolů na špagátku bude mít boty, parádní cukle ... jednu vidíte v levo.
Tak, a to by bylo vše z dnešního dne, zítra jedeme za tím našim nejmenším Ondráškem a pak půjdu do šperků dodělat šperk děvčatům do naší volební komise. Mějte pohodové dny vaše .........

"STÁLE SE NĚCO DĚJE"

14. ledna 2013 v 18:36
Leden - pondělí 14. 1. 2013

Kolikrát si tak říkám, jak by se mě hodilo takové košťátko. Lehce bych se přemístila z místa na místo. Třeba zrovna dneska. Od rána jsem byla v jednom kole. Nejdříve na Magistrátě vyzvednout vstupenky na ples pro náš klub, pak honem do knihovny, kde jsem měla zarezervované knihy a úprkem k paní doktorce.
Doslova z jednoho konce města na druhý. Ještě, že tak skvěle funguje naše Městská hromadná doprava.
V únoru to bude rok, co pořádali naše Městské kluby seniorů se spoluúčastí našeho Magistrátu "První ples Seniorů", letos bude druhý. Jsme v pohotovosti plnit jednotlivé body příprav. Náš klub dostal několik úkolů, mimo jiné tak jako loni prodej losů, zhotovení kotoliónků společně se Svazem žen a také pomoc v kuchyni - příprava bramborového salátu pro 250 osob. Opět mě čeká nevděčný úkol, dát k dispozici 10 vstupenek, více jsem pro náš klub nedostala.Snad se s tím nějak popereme, doporučení Magistrátu znělo: dát to těm, co něco pro náš klub dělají, no a nyní babo raď!
Od ledna 2013 začal v našem Centru volnočasových aktivit nový kroužel kreslení a autotorské čtení " Vzpomínání na časy minulé" o staré Ostravě. V únoru bude zahájen kurs ovládání PC pro úplné začátečníky, kursy šití, keramiky, ručních prací, taroků, zhotovování šperků, cvičení pro seniory, chůze s holemi Nordic walking, šachový kroužek, jsou v plném proudu.
Vše je k dispozici seniorům našeho města, naše Centrum volnočasových aktivit jede na plné obrátky a jsme plní očekávání na brzké vyhlášení témat na celorepublikovou výstavu " Šikovné ruce seniorů 2013".
Tak a to jsou ve zkratce naše novinky a činnosti jak já říkám ve "ZLATÉM" Centru volnočasových aktivit. A, že je zlaté, mohu opravdu potvrdit, neboť spoustu lidiček v něm našlo smysl svého života. Ať už jsou to senioři manželé, či vdovy, vdovci a nebo také já, seniorka na 100% vytížená svou velkou rodinou, ale také seniorka, jenž si ráda zajde mezi dobré lidi, splní si svůj sen třeba právě v kroužku zhotovování šperků, v keramickém a nebo v našem klubu STP.
Jak už jsem zde nejednou psala máme také v našich klubech k dispozici zdarma pernamentky do divadla a na koncerty. Náš STP má možnost za poloviční cenu také návštěvu divadelních představení v Ostravě.
Vždy se usmívám, když se potkám se známými a zeptají se jak se máš? A já jim odpovím báječně a co dělám? Spustím své aktivity - CVA - kroužky, klub, divadlo, koncerty. A to tě baví, mezi starými? Jak starými, jsou to tak senioři jako my odpovídám, pojď mezi nás. Ne, na to mám čas to až budu starší. A co děláš, ptám se já. Jsem doma, občas jdu ven, je to na draka odpoví dotázaný. Já si pomyslím, tak seď doma a buď na draka. Já jdu do klubu, ne já se nenudím, nemám na co čekat doma. Nyní mám čas na své koníčky a byla bych bláhová, kdybych čekala až ......
A nyní jen tak po čarou volala mě Ella z Austrálie, domů doletěla v pořádku, ale byla u nich velká bouřka a její starý PC odešel do důchodu. No a i když má nový, tak nemají momentálně signál, potrvá to asi tak čtyři až osm týdnů. To jen kdyby jste se podivovali jako já, že se nám Eliška nehlásí.
Tak mějte báječný týden, zítra mám klubový den. Stále jsem hlídací babi s občasným propuštěním do terénu, čehož tedy využívám na nezbytně nutné zařizování jako bylo třeba právě to dnešní.

" OSLAVA JUBILANTŮ "

19. října 2012 v 2:09
Říjen pátek 19. 10. 2012

Začátek tohoto týden byl pro mě až příliš hektický. Už ani košťátko nestačilo,a tak jsem si na pomoc vzala tohle "ÉRO".
Hned v pondělí mě čekalo malé vyřizování na úřadech. Pak zhotovení jmenovek pro zasedací pořádek na naši klubovou oslavu "Jubilantů". K večeru jsem zajela s kolegyní jmenovky do restaurace, kde se měly oslavy konat rozmístit. Stávalo se totiž, že při takové oslavě na oslavence, zbylo místo někde na kraji slavnostní tabule.
Chtěla jsem, aby oslava měla pro jubilanty opravdu slavnostní ráz, a proto jsem se takto rozhodla.
Řekla jsem si, když už jsem akci sama organizovala, tak ať je vše perfektní. Už cestou v našem autobuse, postupně jak jsme na různých místech našeho města přibírali klubové členy a jejich přátele, slyšela jsem jak se domlouvali kde si sednou.
Na poslední zastávce, když už byli všichni, jak já vždy říkám na našich zájezdech přítomni na palubě našeho autobusu, seznámila jsem je s tím, že nemusí spěchat s přemístěním do restaurace. Ať si jen v klidu vystoupí, a pak, že má každý danou jmenovku na stole kde bude sedět. Oslavenci a jejich přátelé v čele slavnostní tabule.
Věřte a nebo ne, bylo to prima, nikdo nikam nespěchal, nezakopl a nakonec všichni byli se svým umístěním spokojeni.
Autobus byl nízkopodlažní s výsuvnou plošinou, a tak se nám všem dobře nastupovalo i vystupovalo v četně naší paní vozíčkářky.
A jak jsme se pobavili, jak jsme vše oslavili? Báječně, ani jsem nechtěla věřit, že jsou opravdu všichni spokojeni. Vše klaplo až na pár maličkostí a to ze strany paní majitelky restaurace. Měla jsem a stále mám pocit, že se chtěla ten den maximálně obohatit. Z počátku zřejmě nabyla paní majitelka pocit, že jsme skupina zakřiklých seniorů.
Tak například přes řádnou včasnou objednávku a dohodnutou sumu, snažila se navyšovat cenu. Vnucovala nám ještě jedno jídlo, ač nebylo dohodnuté.
Začínali jsme přípitkem a obědem ve 14 hodin, v 16 hodin byla káva a zákusek a v 18 hodin se končilo. Kdo by měl hlad, mohl si pak objednat individuálně tak jako pití. Milá paní majitelka když neuspělak s dalším jídlem, které nám vnucovala snažila se nám k již domluvené ceně přičíst i cenu za pronájem místnosti. Při sjednání výše ceny oslav mezi námi a majitelkou nepadlo slovo o částce za pronájem, byla dohodnuta pevná částka za celou akci. Jelikož vím, že po nikom nechce pronájem ( je to restaurace na předměstí, kde se pořádají hojně svatby a různé oslavy) a je ráda za konzumaci. Byla jsem překvapena náhlou změnou podmínek.
Další šok byl při samotném roznášení obědu, kdy nás bylo řádně předem nahlášených 31 osob a obědů bylo pouze připraveno 30. Pro mě již předem objednaný oběd nebyl a paní majitelka řekla, že kuchařka to popletla, ale mohu dostat z menu- španělský ptáček či svíčkovou. Menu bylo v ceně asi 70,- Kč a naše jídlo bylo za 130,-Kč, nevěřím, že by si paní majitelka nenechala celých 130,- Kč. Nakonec sdělila, že teda tu jednu porci udělají pro mne zvlášť, jak na tom trvám.
Nechtěla jsem dělat problém a tak jsem nakonec souhlasila s jiným jídlem. Na dotaz zda je v ceně 130,- Kč mě bylo řečeno, že je gramáž větší, aby cenově sedělo.
Až tedy na pár detailů, jimiž jsem nechtěla jinak báječnou atmosféru oslav rušit se vše vydařilo.
Zazpívali jsme si a zatančili při hudbě "TRIOS SENIÓROS" .
Všem šesti jubilantům složila jsem veršované přání šité na míru, které jsem přednesla hned v úvodu oslav,. Každý dostal dárkový balíček plný dobrot z Magistrátu našeho města, z našeho klubu krásnou kytku a ode mě veršované přání pro šest jubilantů na památku.
Hudební trio hrálo o stošest a my zpívali a tančili, náramně jsme se bavili.
Tak si jen říkám, že paní majitelka, ač sama seniorka snažila se obohatit kde jen mohla. Až teprve včera, jsem se dozvěděla od našeho pana pokladníka, že při konečném vyúčtování si ke každé osobě připočítala za jídlo 1,- Kč. No my neschudnem a paní majitelka bude mít o pár zákazníků méně, neboť hned na prvním sezení předsedů klubů s Magistrátem všechny budu informovat. A určitě vím, že nás bude více co už tuto restauraci k oslavám nebudeme využívat. Jsou jiné, které budou vděčné, že tam pár důchodců přijde udělat tržbu v odpoledních hodinách, dá si něco dobrého k jídlu a pití.

"ŠESTÝ ROČNÍK POCHODU SENIORŮ"

4. října 2012 v 17:52
Říjen - čtvrtek 4. 10. 2012Jo tak přesně takto jsem vykročila z domu v úterý brzo ráno, teda pro mě brzo, pro někoho akorát, pro jiného pozdě, hned to upřesním. Bylo to dosti ponuré ráno, málem to vypadalo, že bude pršet.
Bylo nemilo a bylo osm hodin a patnáct minut, nebo chcete- li čtvrt na devět. Namísto hůlky měla jsem dvě berle, na zádech batoch a v něm pláštěnku. Představa, že ji dám na sebe ve mě vyvolávala smíšené pocity, že jako budu vypadat, to teda jo, byla by mě až na kotníky.
Je modrá a tak jsem si řekla no dobrá a pak jsem se při chůzi na autobus, no co, co! Já si prosím šetřila mé ubohé nohy a klouby, čekal mě pochod jak se patří. A nakonec nejela jsem sama tím autobusem. No, ale k té modré pláštěnce, víte co jsem si nakonec řekla? Fajn bude pršet já budu zahalená až po kotníky a budu mít "HUBNOUCÍ KŮRU", jo a zadara chá!
Tak a tak to má být, jak je něco na prd, tak já si vždy, nebo skoro vždy z toho udělám přednost. Tak i z té pláštěnky a nakonec v batohu jsem měla taky triko na převlečení. Ta výprava se totiž měla protáhnout až do podvečerních hodin a to z důvodu našeho odpoledního úterního klubového dne.
Tak abych pokročila k tomu šestému ročníku našeho pochodu Seniorů, ten se vždy v našem městě koná pod záštitou Magistrátu na počest svátku Seniorů a ten je vždy 1. října. Já vůbec neměla o tomto svátku potuchy až jsem začala chodit do našeho klubu a tam se teprve o něm dozvěděla. No jo slyším některé z vás jak říkají co to je?
Já jsem zde použila zdroje a dočetla jsem se, že s problémy kolem stárnutí lidstva se již OSN poprvé zabývala v roce 1948 na základě návrhu delegace Argentiny. Problémy stáří se dostaly znova na pořad jednání OSN až za 20 let, a to v roce 1969. Výsledky podrobnějšího studia problémů stárnutí vedly nakonec v roce 1982 ke svolání celosvětového shromáždění k problémům stárnutí lidstva. Závěrem byl schválen akční plán, jako celosvětový dokument o stáří. Od té doby zpracovávalo OSN informace o prohlubování péče o staré občany s návrhy na zlepšení stavu. V roce 1990 byl OSN vyhlášen 1. říjen jako "Den seniorů". I naše republika se připojila k celosvětovému "Dni seniorů". Rozšiřují se různé formy připomenutí tohoto dne.
Jednou z nich je setkání seniorů v našem městě a to formou společného pochodu, letos jak už jsem se zmínila byl to šetý ročník.Náš klub se zúčastnil potřetí, já poprvé šlapala tři roky po operaci a dala jsem si co proto, ale byla jsem šťastná, tehdy mrholilo, loni bylo nádherně, co nádherně přímo azuro! Já měla po úraze koleno v čudu a tak jsem si sama řekla, že se pasuji do role občerstvovací stanice.
Za pomoci svého Fukčarinka postavila jsem občerstvovací stanici na trase, stačila k tomu rybářská stolička, tácek a na něm klobása a pak nějaké pití. Tato stanice měla označení pro skupinu p. Bajerové, ale všichni co šli kolem se zastavili a tvrdili, že jsou z skupinySmějící se
Vzpomínáte ......
Letošní pochod jsem absolvovala s ostatními a bylo nám báječně, nakonec se i počasí umoudřilo. Ještě tu musím napsat, že já měla radost o to více, že nás bylo z našeho klubu více než léta před tím. Tehdy nás šlo asi tak šest a letos dvanáct. Celkem se nás sešlo stopadesát, no úžasný!
Na stanovišti se každý zaevidoval, obdržel mapu a měl absolvovat všech pět hlídek na trase, kde obdržel razítka. Na jednom stanovišti se musel dokonce splnit jeden úkol. Já byla pasována za čtečku mapy a tak jsem honem jmenovala svou pobočnici a ta mě v tom čtení z mapy zastoupilaSmějící secož pak všichni uznali za velmi dobrý nápad. Cestou zpět jsem se na chvilku pasovala coby udávající směr a kousek jsme šli opačným směrem, než jsme měli jít. Všimli jste si, že píši měkké I, jo měli jsme sebou i chlapi!Usmívající se
Tak a vyrážíme na cestu a jak se to říká? Jdeme všichni sborem za tím prvním ..tralala
plníme úkol což byl hod na cíl ....
po cestě bylo plno krásných domů a také tyto kytky .....
tam v dáli je naše město .... nebylo moc vidět, snad jen matně v dáli ....
a to se již blížíme do cíle ....
já váhám zda do hospůdky Na Statku či do Ameriky, vyhrál cíl a hospůdka ....
No a já těsně u cíle, tam jsem prohlásila to Venclovské "JÁ SU TAK ŠŤASTNÁ" a věřte mě, byla jsem!A pak, pak nás čekalo příjemné posezení při písničce a dobrém jídle, které pro nás přichystali pracovníci Magistrátu.

Pak jsem nasedla na své košťátko a letěla na klubové odpoledne, kde jsme seděli už notně zničení. Po krátkých organizačních informacích týkajících se příští naší schůzky - oslavy našich "Jubilantů", která proběhne v restauraci a to i s hudbou odskočila jsem si do prvního patra našeho Centra volnočasových aktivit oko potěšit mým obalem na květináč, naburelovala jej, naglazovala a odcestovala domů. Vám všem přeji pohodové dny a jak mě čas dovolí zajdu na vaše blogy.

" VÝLET"

1. června 2012 v 7:30
Květen - středa 30. 5. 2012
V našem klubu STP, všiměte si, že nepíši svazu, neboť označení svaz se mě zdá příliš svazující. Klub to mě připadá přijatelné - dobrovolné, sdružující ty, co se družit chtějí.
Takže zpět k mému úvodu.V našem klubu jsme si naplánovali několik výletů a tento týden jsme uskutečnili první. Navštívili jsme blízký zámek v Karviné - Fryštátě. Ano píšu blízký a musím zde přiznat, že jsem nebyla sama kdo zámek navštívil poprvé.
Je moc hezký a krom přilehlé obrazárny je v zadní části obklopen velkým parkem, kterým se dá projít až do lázní Darkov.
Také náměstí staré Karviné - Fryštátu doznalo změn svou úpravou a za pěkného počasí je na náměstí po prohlídce zámku příjemné posezení. My to počasí v úterý měli jak malované.
Musím zde přiznat, že fotografie nejsou mé vlastní, ale použila jsem jiný mě dostupný zdroj.
A nyní něco málo z historie zámku Karviná - Fryštát.
Empírový zámek je unikátní historickou stavbou v jinak industriálním prostředí karvinského regionu.

Předpokládá se, že dějiny zámku Fryštát se začaly psát s počátkem existence Fryštátu a jeho vysazením na město. V současné době je kdysi samostatné město Fryštát jednou z částí města Karviné. Nejprve byl pravděpodobně na tomto místě postaven dřevěný hrad v gotickém slohu, který založili těšínští Piastovci. Fryštát se stal pro tento dynastický rod druhou rezidencí hned za Těšínem. Poté, co dřevěná stavba hradu vyhořela, byl zde postaven renesanční zámek. Sídlili v něm především příslušníci knížecího rodu. V 15. a 16. století zde sídlili těšínští vévodové, kteří obdarovali město mnohými výsadami. Ze záznamů z dobových kronik vyplývá, že právě za doby, kdy se na Fryštátu usadily knížecí vdovy Ofka a Anna Těšínská, došlo k jeho výraznému zvelebení. R. 1511 však vypukl rozsáhlý požár a celý zámek lehl popelem. Nově vybudované knížecí sídlo však již nedosahovalo původního honosného vzhledu. Další dědic Fryštátu vévoda Bedřich Kazimír si Fryštát příliš neoblíbil a vystavěl v sousedním Ráji krásný barokní zámek, kam také r.1570 přesídlil. Vedl však nákladný život a panství zadlužil. Po jeho smrti muselo být fryštátské knížectví dáno do dražby.

R. 1572 jej koupil zemský hejtman Václav Cikán ze Slupska . Po období, kdy byl v držení významného šlechtického rodu, se zámek stal majetkem nižšího feudála. Ten se sice podílel na celkovém rozkvětu panství rozvojem různých forem podnikání, např. rybnikářství a pivovarnictví, zámek však neobnovoval. Následný požár stihl Fryštát r. 1617 a další devastaci pro něj a pro celou oblast znamenalo období Třicetileté války. Cikánové ze Slupska se hlásili k protestantskému náboženství, a proto museli v roce 1637 Fryštát opustit.

Další časté střídání majitelů zámku jeho rozvoji rozhodně neprospělo.

Novým majitelem se stal katolický šlechtic Zdeněk Žampach z Potštejna, ten však zámek po dvou letech prodal. Ani za doby knížete Jindřicha Václava z Minstrberka (potomci krále Jiřího z Poděbrad) nedošlo ke zlepšení stavu zámku, který dále chátral. R. 1650 zámek převzali Gašínové z Gašína , za jejichž držení se zámek Fryštát opět stal rodovým sídlem. Od roku 1738 nastává další rychlé střídání majitelů. Během 11 let se zde vystřídali čtyři noví majitelé zámku.

V roce 1749 se zbědovaný zámek dostal do rukou irského šlechtice Mikuláše Taafa z Carlingfordu . Za necitelné vlády tohoto rodu vypukla r. 1766 selská vzpoura, jejímž výsledkem bylo dokonce r. 1771 vydání robotního patentu pro Slezsko. Další požár r. 1781 zámek poškodil natolik, že vrchnost přesídlila natrvalo na rájský zámek. Nakonec byl opět z ekonomických důvodů zámek vydražen.
R. 1792 koupil Fryštát hraběcí rod Larisch-Mönnichů, v jehož držení byl až do roku 1945. Tento rod již od 16. století sídlil na karvinském panství. Nový majitel začal na panství investovat především do chovu šlechtěných ovcí. Již v té době zastávali Larischové významné zemské i dvorské úřady a měli velmi dobré postavení u císařského dvora. Ihned po koupi zámku byla zahájena jeho rozsáhlá přestavba. Po dokončení v r. 1800 zámek získal čistě empírovou podobu. Před hlavní budovou zámku byl založen okrasný park, jehož střed zdobila kamenná kašna. Z jižní strany byl založen rozsáhlý přírodně krajinářský park v anglickém slohu. U zdi farního kostela byla postaven a rodová hrobka, později byl y v areálu dobudovány zámecké prádelny s lázní a u potoka Mlýnky letohrádek ve švýcarském stylu.

Následky požáru v roce 1823 byly odstraněny neprodleně, navíc se dále pokračovalo v úpravách parku.

V 60. letech 19. století došlo k dalšímu zvelebování zámku a jeho přizpůsobení vysokému postavení hraběte Jana, který mimo své četné tituly a řády, zastával funkci rakouského ministra financí a stal se dědičným členem panské sněmovny rakouské říšské rady. V té době však začala výstavba nového honosného sídla v části Solca. Na nový novorenesanční zámek Solca, který byl dokončen r. 1873, se pak celá hraběcí rodina přesídlila. Toto sídlo navštívil dokonce korunní princ Rudolf.

Zámek Fryštát byl mezitím obýván synovcem hraběte Jiřím Larischem, který zde velmi krátce pobýval se svou chotí Marií z Wallersee, neteří císařovny Alžběty spojovanou se skandálem kolem Mayerlingské tragédie a smrti prince Rudolfa.
Za držení hraběte Jindřicha začátkem 20. století hostil zámek Fryštát mnoho význačných osobností - především následníka rakouského trůnu arcivévodu Ferdinanda d´Este, německého císaře Viléma II. a bulharského cara Ferdinanda. Součástí panství a majetku Larischů byly i černouhelné doly, které byly zakládány prakticky již od nalezení zásob černého uhlí v této oblasti koncem 18. století.

Poslední majitel zámku hrabě Jan, který se na zámku Fryštát narodil, přesídlil natrvalo na zámek Solca. Zámek byl od té doby využíván k občasným návštěvám panstva.
V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a stal se majetkem československého státu. Od té doby byl zámek užíván generálním ředitelstvím OKD, později zde byl umístěn Městský národní výbor. Zkonfiskovaný mobiliář zámku byl dílem rozmístěn do různých sbírkových fondů zámků, muzeí a knihoven, dílem rozprodán a dílem, pravděpodobně, i rozkraden.
V 50. a 60. letech byly na zámku provedeny necitlivé a mnohdy nevkusné stavební zásahy.
Od roku 1990 je zámek spolu s parkem ve vlastnictví města Karviné. Od roku 1994 do roku 1997 probíhala rekonstrukce hlavní budovy zámku, který byl již na podzim r. 1997 zpřístupněn veřejnosti.
Přesto, že původně nebylo další využití této památky zcela jisté, díky PhDr. Romanu Nogolovi a PhDr. Alexandře Rebrové z Magistrátu města Karviné, bylo zajištěno mnohé z konfiskovaného původního vybavení tří bývalých karvinských zámků - Fryštát, Solca a Ráj. Zámek tak nyní může nabídnout stálou historickou expozici šlechtického bydlení 16. až 20. století.
Na tuto rekonstrukci navázala rekonstrukce vedlejší budovy Lottyhaus, která byla pro veřejnost otevřena v září 2003. Pokračuje zde prohlídka stálé historické expozice zámku, navíc zde byla umístěna pobočka Národní galerie Praha s výstavou českého umění 19. století.


Vám všem, kteří zavítáte do našich Beskyd vřele dopručuji zámek Fryštát navštívit a vůbec se porozhlédnout po okolí, je tu spousty věcí k vidění.


Dnes ráno začalo u nás pršet. Dle předpovědi počasí nám zřejmě víkend proprší, ale i tak přeji pohodu vám všem.

" VÝROČÍ "

4. května 2012 v 16:14
Květen - pátek 4. 5. 2012Tento koš plný květin posílám pomyslně všem, kteří se starají o chod našeho Centra volnočasových aktivit. Dnešní dopoledne se v našem CVA slavilo 1. výročí otevření centra a uvedení do provozu.
Přišly nám popřát děti z MŠ, jejž nás mile překvapily svým vystoupením
a "Havířovské babky", které se svým pásmem písní a vyprávěním ve zdejším slangu - "po naszymu" před rokem CVA otevíraly.
K tomuto účelu byla na dnešní den nainstalovaná výstava z jednotlivých kroužků CVA, aby se tak v den otevřených dveří mohli návštěvníci orientovat v rozsahu činnosti jednotlivých klubů a zájmových kroužků.
Já sama si pohrávám s myšlenkou navštěvovat výtvarný kroužek - keramiku.
Koncem měsíce dubna proběhla v CVA výstava "Šikovné ruce" a dnes jsme se na schůzce předsedů klubů a svazů dozvěděli, které práce na celorepublikovou výstavu byly vybrány.Tak ještě přidám pár snímků z dubnové výstavy.
Opravdu těžko se mě vybíralo, které snímky tu dám. Oči přecházely z té krásy ......
Nejvíce se líbily naše šperky. Mé šité korálky - souprava dole na snímku ...
Fotek mám ještě spousty a tak zase příště.

Mějte všichni pohodový víkend.

" JEŠTĚ SE NENARODIL ČLOVĚK TEN, ABY SE ZAVDĚČIL LIDEM VŠEM"

21. dubna 2012 v 23:41
Duben - sobota 21. 4. 2012


Dnes je to týden co jsem tu naposledy dala svůj příspěvek. Vypadá to, že jsem celý týden u Pc spala, ale opak je pravdou zařizuji, vyřizuji a hledám co bych a kam bych své klubové kolegy a kolegyně vytáhla.
Je fakt, že se občas potvrdí ono známe rčení: " Ještě se nenarodil člověk ten, aby se zavděčil lidem všem", ale s tím se musí počítat. Po minulém společném pobytu na horách snad už mě nemůže v práci s lidmi nic vyvést z míry. Nevím zda jsem vám to tu dala k dobrému, ale byla mě tam nadnesena stížnost na jídlo.
Měli jsme zajištěný pobyt v jednom krásném hotelu uprostřed Beskyd, s krásným výhledem. Okolí lákalo k procházkám, počasí nám hrálo také do noty. No a jídla dobrého co jen srdce ráčilo, jen si vybrat. Podotýkám, že by si vybral každý. Vegetarián, všežravec či masožravec a nebo taky sladkožravec. Měli jsme doslova all inclusive a ona osůbka se vyjádřila, že je to tam na h...o píp píp, to fuj slovo jsem raděj vypípala. Věřte mě nebo ne vypípala se sama, neboť ten názor měla jen ona a nakonec se dala slyšet, že by jedla, ale neví co si má dát a chodit si stále pro jídlo je na ...., ani nebudu psát na co, nebo bych to zase musela vypípat. Druhá osůbka zas naříkala, že je draho a tak by bylo lepší jed tam kam říkala ona. To by bylo zas o 400,- Kč levnější, ale nebyli by tam obědy a takové pěkné prostředí a taky s každodenním vstupem do bazénu (mimo jiné se ráchala denně). V jídelně kmitala a ochutnala vše a svačiny odpolední taky nevynechala a ke kafíčku si po obědě vzala moučníček a ovoce na pokoj mňam!
Tak jsem letos vymyslela výlety namísto rekondičního pobytu, ten si mohou ony nespokojené osůbky zažádat u Magistrátu našeho města za docela slušný peníz a zbytek dotuje Magistrát. Kruciš jak já se usmívala jak mě ta osůbka povídala, že jsou to zas místa naprd. Jó to "NAPRD" vypípávat nemusím, že ne?
První výlet máme za sebou, byla to spíše taková vycházka a kdo chtěl a nebo by trasu neušel, tak jízda MHD za město do stájí ke koníčkům. Posezením bohužel ještě v hospůdce ve Western stylu u kafíčka či svařáčku a nebo pivečku.
Škoda, že nebylo tepleji určitě bychom poseděli venku. Já litovala, že nejsem fit, taková procházka kolem rybníka či lesoparkem by bylo to pravé ořechové.
Více fotek z této akce zdařilých nemám. Dobrý pocit to jo, moc se výlet líbil. Dokonce někteří byli překvapeni jak blízko a dostupně se mohou octnout mimo město a když ne pěšky tak aspoň s malou procházkou.
No a kam jsou naplánované ty naše další výlety? Koncem května navštívíme zámek, který není od nás vůbec daleko. Jak to tak bývá moc málo nás tam bylo, ani já ještě ne. Slyšela jsem, že je tam krásně. V červnu si zajedeme za sportem a to do Komorní Lhotky a v září pak ještě spojíme výlet jak s horama tak s prohlídkou muzea.
Teď máme před sebou výstavu "Šikovné ruce" v našem Centru volnočasových aktivit. Bude to výstava městská a pak v červnu celostátní v Lysé nad Labem. Takže nyní jdeme do finále, někteří ještě své práce dokončují. Doma už mám několik prací od svých kolegyň a budu vyplňovat popisky s jejich jmény a názvy techniky. A pak budeme čekat koho porota vybere, kdo nás bude reprezentovat, kdo pojede do Lysé na výstavu a předávání cen. Je to opět spojeno s krásnou výstavou růží a ty šťastné z nás čeká výlet nejen do Lysé, ale také do Poděbrad kde přespí.
A co čeká mě? Rozhodně nespat u PC, ale dát se svým týmem dohromady plán činností na druhé pololetí, přesvědčit ostatní jak je krásně na světě, když nesedí doma. Taky se obrnit trpělivostí, když někdo něco řekne co je tak na vypípání a v duchu si říci ono známé řčení: " NENARODIL SE JEŠTĚ ČLOVĚK TEN, CO BY SE ZAVDĚČIL LIDEM VŠEM "
Všem vám přeji pohodový víkend a já frčím nakouknout k některým z vás a pak do kanafasu .....

" MISSIS POHÁDKA "

12. dubna 2012 v 16:26
Duben - čtvrtek 12. 4. 2012Co nového v okolí a v našem STP ( Svaz tělesně postižených )? Začnu okolím, beze změn a nebo také jednou je hůř a jednou je líp.
Počasí ráno jakž takž, nyní prší!Je snad u vás líp?

A co nového v našem STP? Soutěž " MISSIS SENIORKA " na téma pohádka o které jsem se na svém blogu nedávno zmínila již proběhla. Vše se konalo v Domově seniorů a náš STP tam zastupovala naše paní Sida. Téma celé soutěže byla " Pohádka ", bylo až s podivem s jakou vervou se pustily seniorky do soutěže ..... naše paní Sida plní jeden z úkolů .... k fotografii zařadit správně název pohádky ...... v obecenstvu to jen šumělo. Je samozřejmé, že všichni věděli a chtěli napovídat, ale konferenciér " Křemílek s Vochomůrkou" na vše přísně dohlíželi .....
a už tu je další disciplína ..... krátkým vystoupením napovědět porotě jakou pohádku jednotlivá soutěžící představuje .... porota je na prvním snímečku po pravé ruce naší paní Sidy .....
my měli pohádku o Sněhurce a paní Sida byla za královnu ..... ptala se zrcadla kdo je nejkrásnější ..... Na snímku jste určitě poznali Nastěnku, byla perfektní, krásně zpívala. Šaty si šila paní sama a rekvizity ty neměly chybu ...... pak tam byl také Široký a to bez Dlouhého a Bystrozrakého. Počínal si tak perfektně při všech disciplínách, že získal ocenění obecenstva " MISSIS SYMPATIE " ...... Široký byl dojat svým oceněním a já jen mohu dodat, že si to paní zasloužila ..... v disciplínách obstála na 1*** a vše doprovázela s vtipem a úsměvem ...... však se sami podívejte jak září .... chvilku jsme si spolu povídaly a paní mě prozradila, že kytku již dlouho nedostala ..... kytice nádherná, voňavá a těch cen k tomu ..... ty drží v pravo pracovnice Domova seniorů.....
naše paní Sida ač trochu nachlazená a přestože disciplíny zvládla na 1*** nakonec se umístila na 4. místě. I tak jsem moc ráda, že měla tu odvahu a smysl pro humor a opět náš STP reprezentovala. Byla jsem její doprovod a nevím, nevím zda bych měla odvahu vzít mikrofon do ruku a prezentovat se nejen před tamním obecenstvem, ale také v regionální televizi. Ano televize Polar natočila s naší paní Sidou krátký šot. Naší mediální hvězdě je ..... šeptem zde uvedu Sidy věk 81 let ...pšššš já nic neprozradila ..... mezi jednotlivými disciplínami vystoupil soubor mažoretek ...... v levo sedící porota .... přísná leč spravedlivá a měla to opravdu móc těžké .......
a nakonec společné foto ......
a ještě pro připomínku loňské společné foto s naší " MISSIS " ....... tématem byla 60 léta

Přála bych všem seniorům tolik optimismu co měly všechny soutěžící na letošní " MISSIS ".

"ŠIKOVNÉ RUCE NAŠICH SENIORŮ"

22. února 2012 v 18:35
Únor středa - 22. 2. 2012
Skotačení na plesech a bálech v našem městě uzavírá zítřejší "PRVNÍ PLES SENIORŮ". Ten bude závěrečný a pak nejen členům našeho STP, ale i všem seniorům družícím se v různých klubech a sdruženích našeho města nastane čas úvah a příprav.
Ptáte- li se jakých příprav a úvah hned odpovím. Čeká nás XIII. ročník soutěžní výstavy v Lysé nad Labem - " ŠIKOVNÉ RUCE NAŠICH SENIORŮ - PRO RADOST A POTĚŠENÍ ".
Této soutěže se naši senioři za velké podpory našeho Magistrátu zúčastní letos již po třetí. Doufám, že i potřetí se budou moci ti, co své práce budou v Lysé vystavovat osobně zúčastnit předávání cen. Náš Magistrát totiž na tento den do Lysé nad Labem vždy vypravuje autobus seniorů. Každým rokem jsme získali nějaká ocenění - jednotlivci. V loňském roce to bylo ocenění za výjmečnou spolupráci mezi kluby a svazy našeho města od ministra práce a sociálních věcí a také několik cen pro jednotlivce.
Lošká výstava byla spojena s výstavou růží a bylo to opravdu moc hezké. Náš STP vystavoval první rok dvě práce, loni již prací čtrnáct. Takže čas úvah a příprav pro nás začíná ........
Před výstavou v Lysé nad Labem se vystavují práce ze všech klubů a svazů v našem Centru volnočasových aktivit, porota vybere ty nej ...... a odešle je na příslušnou adresu.
Fotka je z loňské výstavy v Lysé nad Labem ........
Proč dnes o tom všem píši? Na vašich blogách se často setkávám s vašemi nádhernými ručnímipracemi. Co takhle se sami přihlásit a odeslat vaše práce do Lysé nad Labem? Nemusíte být v klubu nebo nějakém svazu. Přihlásit se do soutěže může každý sám za sebe. Co vy na to ?
Nechci se nikoho dotknout tím , že jej zde nebudu jmenovat, ale nedá mě to třeba nejmenovat Evičku - babi Maňasovou a její partu z Kelníků! Emi - Enilli a její Domov seniorů a nebo Domov seniorů od Marušky - Kamínek na cestách, Květu, Helenku a taky Natty a je vás více .......
Kontakt na propozice s přihláškou najdete na www.centrum - podebrady.info , tak neváhejte a přihlašte sebe nebo své známé ........ a vzhůru do Lysé nad Labem byť třeba jen jako balíček vašich prací, uzávěrka je do 5. května 2012, výstava pak od 14. - 17. 6. 2012.
Napíši zde téma prací ať získáte aspoň představu - Ruční práce -ty co jste vytvořili v průběhu posledního roku různými technikami.
- Literární práce na téma: "Nikdy nevíme, co několika slovy můžeme vykonat." - Horníček
- Počítačová prezentace na téma : "Svět je hezký a stojí za něj bojovat." - Hemingway
- Fotografická soutěž na téma : "Neopakovatelný okamžik".

A já frčím, moc vás zdravím, jsem stále hlídací babi. Na zítřek mám od dědy a Míši propustku na ten bál. A propó, budeme měnit poskytovatele služeb internetu, tak nevím zda nezůstanu na nějakou chvilku odpojena.
 
 

Reklama