ČAS PŘEDVÁNOČNÍ

" PŘÁNÍ"

17. prosince 2016 v 1:13
PROSINEC 2016

" VEVERKA A VÁNOČNÍ VĚNEC "

8. prosince 2015 v 20:20
Prosinec - úterý 8. 12. 2015
Veverka a vánoční věnec, že to nejde dohromady? Hned vysvětlím. Konečně jsem se dostala k tomu, abych vyfotila na vchodových dveřích vánoční věnec.

Z důvodů obměny našich dveří jsem si tam zavěsila loňský věnec, který jsem si sama upletla z papírových ruliček. Je trvanlivý, vděčný, přečká rok v krabici, může se popřípadě pozměnit zdobení a není co řešit.
Věnec je vyřešen a nyní veverka. Rdím se studem, že jsem vás v mém minulém příspěvku pobízela k najití veverky na nic moc fotografii. Je prosím na pravé straně, mířím na ni košťátkem.

Mějte pohodové a sluníčkové dny vaše Fukčarinka

"PŘÁNÍ"

19. prosince 2013 v 1:23
Prosinec - čtvrtek 19. 12. 2012

Už to tu je, venku zebe,
výzdoba se jenom třpytí,
vánoce budou, není zbytí!
Děti hledají sníh,
chtějí jezdit na saních.
Taky stavět sněhuláky,
kočku trochu provětrat,
věru, věru, je to tak.

Počasí jim nepřeje, domů jdou a večer sní,
o tom, jak "RŮŽOVÝ" sněhulák prohání se na saních
Vám všem přeji pohodové dny, nejen ty sváteční, v roce 2014 zdravíčko, úspěchy v osobním životě vaše Fukčarinka

"JE TO TADY .... "

1. prosince 2013 v 18:30
Prosinec - neděle 1. 12. 2013

Je to tady, čas předvánoční, čas, který mám moc ráda, čas kdy to vše vypukne a já otevřu nástavec na skříní a začnu se doslova a do písmene přehrabovat v té kráse. Vánoční dekorace, sedím a přemýšlím kam co dám, kam co pověsím, těším se na koncert, výstavu, či do divadla. Ze všeho nejvíc mám ráda v klidu zcela nezávazně přemítat u časopisu, nyní nově na vašich blogách, co bych mohla upéct za cukroví, prohlížím si vaši výzdobu a je mě moc krásně. Letos nic moc zdravíčko, pár eskapád v rodině naší dcery, což mě rozesmutnilo a určitě se podepsalo na mém zdraví. Jak už to tak bývá, konec dobrý, vše dobré a nebo taky a k tomu se více kloním: "Všechno zlé, je k něčemu dobré"! Tak tohle rčení u nás opravdu se víc a víc potvrzuje. Nyní už dost, zvu vás nahlédnout co bylo uloženo ve skříni ......


A nakonec, jsem tu já čertík Bertík, kdo bude zlobit, strčím jej do pytle. Kočka, co má zelená očka mě pomůže ..... bllbll .....
Jak jste na tom vy, zlobíte a nebo jste takový ti hodní, co na vše kývnou? Přeji vám pohodové adventní dny, moc to nepřehánějte s úklidem ani s pečením. Uklízíme běžně, co je potřeba, tak se přece nyní nepřetrhnem. No a pečeme taky, já dnes závin .....
Kdo chce. může si nabídnout a nebo také upéct ....

ZÁVIN VÝBORNÝ - (recept od naší maminky Aničky)

10 LŽIC MLÉKA, 5 DKG DROŽDÍ, 1 LŽÍCE CUKRU - KVÁSEK
50 DKG MOUKY - HLADKÁ ČI POLOHRUBÁ, 2 ŽLOUTKY, 20 DKG TUKU - HÉRA, ŠPETKA SOLI
CITRÓNOVÁ KŮRA
SMĚS Z JABLEK - ROZINEK NAMOČENÝCH V RUMU, KOKOSU, SKOŘICE MLETÁ - NEBO CO MÁME DOMA
PERNÍK STROUHANÝ - PIŠKOTOVÉ DROBEČKY
BÍLEK NA POTŘENÍ
PO UPEČENÍ - JE DOBRÉ POTŘÍT SMĚSÍ RUMU Z ROZINEK A KOUSKU TUKU - MÁSLA ČI HÉRA

10 lžic polévkových mléka, 5 dkg droždí - já dala rovnou jednu a půl kostky, 1 lžíce cukru - mléko ohřeji na vlažno - nasypu cukr - rozdrobím do něj droždí a přikryji utěrkou - po pár minutách vznikne kvásek.
Mezitím dám do mísy 50 dkg polohrubé mouky, dva žloutky, 20 dkg rozpuštěného tuku - héra, nebo stella, špetku soli, kůru z 1 citrónu.
Přidám kvásek a vypracuji těsto, to ihned dám na pomoučenou podložku, rozdělím na polovinu a každou pak zvláště vyválím na placku - posypu perníkem, nebo drobečky piškotů, navrstvým jablkovou směs spolu s rozinkami namočenými v rumu a dle možnosti třeba i s kokosem. Jablíčka neloupu - krájím na tenké půlměsíčky. Zavinu a dám na plech, než se nám rozehřeje trouba tak závin stačí nakynout. Pak potřu bílkem a dám péct na 180°C, upečený potírám směsí - rozpuštěné máslo, nebo zbylý tuk smíchaný s rumem z rozinek.
Mějte pohodové dny vaše

VÁNOČNÍ ATMOSFÉRA

20. prosince 2011 v 20:46
Prosinec - úterý 20. 12. 2011
Dnes jsem byla po dlouhé době ve městě a tak na mě dýchla ta pravá vánoční atmosféra. Dopoledne v knihovně a v obchodním domě, kde hráli koledy a vůbec všude kolem náměstí vánoční výzdoba a v Dřevěném městečku uprostřed náměstí čilý ruch. Tam jsem ovšem nezašla, neboť k večeru jsem musela ještě jednou z domu si zařídit nějaké maličkosti, tak jsem šetřila nožky.
Ráno pěkně mrzlo, všude mráz, no kdyby asi v naší blízké škole hlásila paní ředitelka upozornění: " Pozor, pozor neolizovat zábradlí " ! Mnohým by pak určitě tekla červená jako v tom filmu " Obecná škola " . V obchodním domě jsou koupila panu Fukčarinkovi dárek, ale nebudu tu psát jaký, náš Kulíšek jej sice už viděl, ale ten neprozradí nic! Ale co kdyby náhodou tu zabrousil Fukčárinek.
Taky jsem si koupila "Jéžiška " pro sebe. Šla jsem si tak v patře obchoďáku a pořád slyšela volání z jednoho butiku......Fukčárinko pojď sem.....přesně takový čertí rarášek tam byl u jednoho trika a pořád mě " pokóšel " a " pokóšel "....... já ne - on jo, já ne a on pořád jo až jsem si řekla, že moudřejší ustoupí a triko je doma. No řekněte sami copak bych se s takovým pokušitelem domluvila?Koupila jsem a natotata byl klid! Najednou šlo vše v klidu....... a zmizel i ten rarášek, stává se vám to taky? To jsou věci, to jsou věci říkal doma pan Fukčárinek a usmíval se pod vousy, které teda nemá, ale kdyby měl, tak by se pod ně usmíval.
Domů jsem došla už hodně po poledni, ale dnes vařila naše mraznička a tak bylo jídlo na stole coby dup- polévka hovězí, vařené hovězí maso, brambor a v jogurtu nastrouhaný čerstvý křen... mňam ani jsem nestačila jídlo vyfotit jak byl velký hlad!
Pak přišly na řadu nějaké domácí práce a už bylo hodin jak na kostele a já šupajdila do salónu krásy, mimochodem vyšel mě na internetovém časopise doma.cz článek - "I ZRALÁ DÁMA MŮŽE BÝT ŠIK" stojí za přečtení, té paní je 88 a půl let. Úmyslně zde píši 88 a půl, neboť v takovém věku se snad mají počítat i dny. Já se dnes v salónu krásy dozvěděla, že paní pracovala jako švadlena a opravdu na sebe dbá. Dbám na sebe taky, byla jsem na pedikůře a měla sebou foťáček, na zastávce jsem fotila a nasávala předvánoční atmosféru ......
Doma už mám taky ozdobený ten náš midipidi vánoční stromeček..... koupila jsem taky dnes jednoho bílého andílka... to už na mě rarášek nevolal........
a pak taky vánoční hvězdu.....NNyní ještě zaletím podívat se co je nového na vašem blogu a pak šupajdím do kanafasu k nově půjčeným knihám.......

"ZLATÁ NEDĚLE"

19. prosince 2010 v 23:54
Prosinec-neděle 19.12.2010

Dnešní neděle ač"Zlatá" byla pro mě ryze pracovní.Zlaté je akorát to jmelí,které jsem dostala od přítelkyně z klubu.Jmelí má být darované aby přineslo štěstí.Radost jsem z něj měla a štěstí to snad taky budu mít.Ale už jsem si jej asi vybrala v podobě perníkové mísy.No řekněte sami není nakonec šik?


Dnes jsem definitivně uzavřela vánoční cukroví do krabice.Myslím tím napečeno a naplněno!Plnila jsem část lineckého a perníkového manželovým oblíbeným kávovým krémem.Krém jsem dělala od oka a přiměřeně.No a v důsledku buď od oka a nebo přiměřeně mě dost krému zůstalo.Už jsem málem šla s krémem na ulici a začala volat"Kávový krém zdarmá,kdo jej chcéééé"!Manžel se však lišácky usmál a psíma očima se na mě podíval a já neodolala a upekla mu piškot.No a krém se"Zdarmááá"nekonal,naplnil se piškot.


Ať jsme tlustí na tři prsty,ne nebudem my se o něj podělíme.Je ale moc dobrý už jsme zkusili odřezky,mňam.

Kdybych náhodou nestihla v tom předvánočním shonu ale já už jej mít nebudu,mám přece hotovo.Ále kdyby, tak vám všem přeji pohodové Vánoční svátky,zdravíčko po celý další rok 2011.
Moc vám děkuji za vaši přízeň a těším se u vás na vašem blogu nashledanou.Ráda k vám chodím pro inspiraci,potěšit oko,nebo rozšířit vědomosti.Setkávám se nejen s vámi co bydlíte v Čechách nebo na Moravě,Slovensku ale také v dalekých zemí.Ať je to Ella,která mě potěšila tím,že se rozhodla založit opět blog,nebo Modrá ponožka,Pavel,který má blogy dva.Tam se dozvím nejen mnoho zajímavého o květinách,rostlinách,parcích a zeleňi vůbec ale také o zajímavostech z jeho cest a pobytu v cizině.U té ciziny zůstanu a vzpomenu na Janah(nezapoměla jsem),na Eurediku a Vladka,na Ellu. U Blanky,Vlasty,Ivy,Ivany a Zdeňka,Květy,Helenky,Emy,Enilli,Natty najdu plno inspirací a zajímavostí.Nesmím zapomenout na naši babuš Marcelku k ní zajít znamená okořenit si život veselými příhodami.Také tam najdu spoustu receptů na mnoho dobrot,v notýskové lize se pobavím s ostatními.U Jarmilky mám zaručeno mnoho z pranostik ale také zajímavé vycházky do okolí a plno srandiček.Naposledy mě dostala s nádherným betlémem.Jaruška ta nás seznamuje se svým městem i okolím,vše doloží fotečkami.A to už jsem u Hanky,která má obdivuhodný cit pro focení.V Čajovně se dozvím spousty informací k tomu shlédnu také vtipné video.

Doufám,že jsem na nikoho z vás co ke mě chodíte a já k vám nezapoměla.No vida zapoměla na Vika a Aničku Zdenku,Bohunku.Mějte se všichni "Fanfárově".

"Pohodové dny ať už všední nebo sváteční".

"BETLÉMY"

18. prosince 2010 v 22:25
Prosinec-sobota 18.12.2010
ozdoba

Předposlední den našeho hlídání jsme s Míšou zašli na výstavu betlémů.Děda s náma nešel,neboť byl celé dopoledne u lékaře. Domů se vrátil celý promrzlý a tak není divu,že dal přednost knížce. Míša slíbil,že mu betlémy vyfotí.

BETLÉMY 2010 1

Betlémy jsou vystavovány v našem městě každoročně spolu ze starými pohlednicemi.Pocházejí ze soukromých sbírek jak z našeho města tak z blízkého okolí.Mnoho jich je vyrobeno ze dřeva,keramiky, papíru ale také z perníkového těsta,kované ze železa,paličkované. Betlém na prvním snímku je z kukuřičného šustí.Další mini betlémy jsou z keramiky.

BETLÉMY 2010 2
BETLÉMY 2010 3

Následuje betlém dřevěný,pak perníkový.Ten provoněl celou výstavní síň.Betlémy z papíru tam byli hojně zastoupeny,malé,velké.

BETLÉMY 2010 4
BETLÉMY 2010 5
BETLÉMY 2010 6
BETLÉMY 2010 7

Míšovi se líbil tento papírový"Ladovský",fascinoval jej také dřevěný.Hlavně ty dveře v podloubí,měl tendenci je otevřít.Sám teda ne ale mě naváděl ať je otevřu........... neposlechla jsem jej a tak si je aspoň dvakrát chtěl vyfotit.

BETLÉMY 2010 10
BETLÉMY 2010 8

Mě se líbily keramické ale také paličkovaní andělé.

BETLÉMY 2010 11
BETLÉMY 2010 12

A co říkáte tomu zvířátkovýmu?Ferda to vše měl na povel s tolika pomocníky nebyl problém zajistit potřebné.Míša fotil vše i maxi ořechy -ty jej zaujali jenom protože doma máme loňské piďi.

BETLÉMY 2010 14
BETLÉMY 2010 13

U zvoničky naše prohlídka betlémů skončila.Na spodní fotografii pořízenou v létě v Jeseníkách-pod lanovou dráhou na Šerák, jsem si vzpoměla v souvislosti s"Ladovský betlém".Takto byla v restauraci vymalována stěna.

VÁNOCE KLEPOU NA DVEŘE

21. prosince 2009 v 22:29
Prosinec-pondělí 21.12.2009

Je to tak Štědrý den se blíží a je to znát.Sluníčko dnes lákalo k procházce,dokonce se i trochu oteplilo a tak jsem vyrazila ven hned po obědě.Potkávala jsem plno lidí obtěžkanými nákupy , větvičkami jmelí a vánočními stromky.

Po návratu domů jsem balila dárky,zítra zdobíme s vnuky stromeček.Jako každý rok bude u nás pro ně "Ježíšek" o něco dříve.Letos tam bude o dáreček více pro Marušku,Kačenku a nebo taky Andulku?

No raději se netěším ať vše dobře dopadne,hlavně ať jsme všichni zdraví.

TÝDEN PŘED VÁNOCEMI

17. prosince 2009 v 20:07
Prosinec -čtvrtek 17.12.2009
věneček
A je tu čtrvrtek za týden budou vánoce.Včera jsme byli s manželem na pěkně dlouhé procházce za městem.Sněžilo moc a pěkně to místy klouzalo,za chvilku jsme byli jak dva sněhuláci.KOMETA

Šli jsme krásně tichým lesem,sníh nám křupal pod nohama,no paráda.Do dřevěnice kam jsme mířili nás nepustili.Byla tam uzavřená společnost. Jak vždy říkám všechno zlé je k něčemu dobré,vydali jsme se dále po zelené a došli jsme do druhé hospůdky kde nás rádi přivítali .Zahřáli jsme se svařáčkem a šupajdili jsme domů,sněžilo stále.

V hospůdce i venku byla krásné vánoční výzdoba.

ván
zvon

KOMETA

Dneska nás udolal poslední nákup v potravinách.Lidí jak máku ale i to jsme zvládli.Dokonce i do knihovny jsme se stavili.

Všem přeji nadcházející týden před svátky pohodový.Mějte na zřeteli...VÁNOCE...to nejsou jen dárečky a překvapení... .........ale především láska,porozumění a štěstí........


KOMETA
KOMETA

CHVILKA S KNIHOU

13. prosince 2009 v 19:26


Prosinec neděle 13.12.2009

Je tu třetí neděle Adventní,vánoce se blíží,mnozí finišují.Je si třeba ale také občas sednout,zastavit se.Udělat si chvilku s knihou.Já jednu zrovna dočetla a mohu vřele doporučit.Strávila jsem u ní pěkné chvíle.

Je to kniha o rodině "Čapkových".Jsou to vzpomínky paní Heleny Čapkové na své bratry,na jejich společné dětsví a postupné dospívání.V knize "MOJÍ MILÍ BRATŘI"přibližuje spisovatelka rodinnou atmosféru,společné návyky,úsloví a dětské zážitky.Tyto všechny společně prožité okolnosti hráli velice důležitou roli v jejich růstu,tvorbě i postoji k světu.Tato doba velmi ovlivnila individualitu těchto dvou umělců.Jejich vyjadřovací a vypravěčský styl. Kniha je to čtivá,otvírá nám pohled do rodinné atmosféry,kde vzájemná podpora sourozenců je ještě více zocelí.Jejich sestra jim v mnohém byla velkou pomocnicí.V nejtěších dobách drželi pospolu,podpírali se navzájem.

Že mají Čapci sestru a ještě k tomu spisovatelku dozvěděla jsem se teprve nedávno.O to více mě tato kniha zaujala,hovoří v ní o nich více jako o bratřích a ne jako o umělcích.Sama také napsala několik knih-"Malé děvče"-kniha vzpomínková,pak knihu "Kolébka".Další kniha je román "O živé lásce" -vypráví o různých typech žen hledajících si svou životní cestu.

Literární cesta Heleny Čapkové je však velmi krátká,její tvorba byla vyhodnocena jako tvorba jenž je "podbarvena rodovým podvědomím".Toto podbarvení právě vyvrcholilo v její poslední práci "Ve vzpomínkách".

Mnozí z nás budou určitě překvapeni tak jako já,že jen díky ní jsme mohli později číst od Karla Poláčka známý román "Bylo nás pět".Před transportem do koncentračního tábora skryl Karel Poláček svá nevydaná díla právě u paní Heleny.

Já sama jsem se poprvé se jménem Čapek(spisovatel)setkala jako dítě a to s knihou vám určitě známou"Dášenka čili život štěněte".No a pak později s knihami pro dospělé-společným vydáním obou bratří"Zahradníkův rok".Od Karla Čapka pak "LISTY ITALSKÉ","ŠPANĚLSKÉ" a"ANGLICKÉ".


PROCHÁZKA LESEM

2. prosince 2009 v 9:31

Středa 2.prosince 2009


V neděli mě a mého muže přišel vyzvednou náš nejstarší vnuk Daniel.Máme takovou tradici,že chodíme v předvánočním čase s vnuky hodně do přírody.Nyní už ne na tůry do hor ale na kratší procházky po okolí.

Nasedli jsme do našeho autíčka,které nas za chvilku dovezlo k hospůdce"U JEŽIBABY".Jak už to tak bývá kolem hospůdek takového zvučného jména roste tmavý les.Dnes je ovšem bez listí-holý až to srdce bolí.

Krásné dámy tam ale stále jsou,na pivečko chlapi zvou......


Nám to ale vůbec nevadilo,šli jsme dále lesem,povídali si a vybírali jsme vánoční stomečky,které by se dali nazdobit pro zvířádka v lese.
Pokračovali jsme cestou necestou v naší nedělní procházce až jsme došli k restauraci "U JELENA".A bylo dokonce otevřeno,mile jsme byli přivítání a velmi dobře o nás bylo také postaráno.Na zpáteční cestu lesem jsme se vydali po krátkém odpočinku,moje dvě kamarádky "berličky" mě unášely skoro jako košťáko "od ježibaby".Vnuk měl sebou foťák tak prosím zde je pár snímků k nahlédnutí.DANIEL S BABIČKOU

po procházce doma (manžel ,dcera Blanka,Míša,já a Kubík,Daniel-posezení u adventního věnce a porada co za masky na "Mikulášskou tombolu".

ADVENTNÍ VĚNEC

1. prosince 2009 v 19:36


Úterý 1.12.2009

Dnešní posezení v klubu se nám vydařilo.Mikulášská tombola byla bohatá.

Každý něco vyhrál a užili jsme si spousty legrace při losování.Bylo to velké napětí a nakonec radost z výhry.


Čertík sem tam někoho pokáral ale Milkuláš dal perníčky nakonec všem.Měl velkou radost jak někdo zazpíval písničku,nebo dokonce přednesl básničku.

Jako bonus mě ještě doma na e-mailu čekalo překvapení. Nejstarší vnuk Daniel mě zaslal fotografii našeho Adventního věnce.

MIKULÁŠSKÁ TOMBOLA

30. listopadu 2009 v 22:14
PONDĚLÍ 30.11.2009Zítra máme opět náš klub,čeká nás tam malé posezení s "MIKULÁŠSKOU tombolou".Bude také nadílka ale kdo ví zda něco všichni dostaneme,no ale zodpovědně můžu říci skoro hodní jsme byli všichni.


Bude tam čert s mikulášem a bude mít také nad sebou dozor.Jestlipak už víte kdo bude čert a mikuláš?

Byla jsem dnes ve městě sehnat vše potřebné co mě ještě chybělo pro ty dva.Tak držte pěsti ať se nám vše vydaří.PŘEDVÁNOČNÍ KLÍDEK

26. listopadu 2009 v 12:59

Mám ráda období "Předvánoční" pro atmosféru kolem.Ráda chodím do města,prohlížím si výzdobu.Nasávám atmosféru a těším se domů,kde při časopisu plánuji co vše připravím.

Popíjím čajík nebo svařáček a hlavně jak už jsem se zmíňila plánuji.Moc toho nesplním jsem toho názoru,že není třeba přehánět ale užít si ty přípravy.U mě sice více pomyslně plány splním ale o to více si"UŽÍVÁM".

Nemějte obavy vánoční stůl není prázdný,výzdoba je také ale až po vysněném "UŽITÍ".


Pak teprve začne čas na výzdobu a pečení.Mezi tímto obdobím navštívíme koncert v blízkém kostele.Pořádá jej ZŠ,kterou navštěvuje náš vnuk.Je to škola zaměřená na hudební výchovu a moc se Pěveckému sboru daří.

 
 

Reklama