close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

" ZDRAVĚ ANEB RUM UŽ MÁME ...."

30. listopadu 2012 v 22:51 |  JEN TAK
Listopad - pátek 30. 11. 2012

Je doba pečení, nebo aspoň příprav na pečení. Jak tak postupně navštěvuji vaše blogy zjišťuji, že nejen já jsem se donedávna potýkala s problémem zda rum koupit či ne. Nakonec otázku zda rum koupit či ne vyřešil můj muž. Nechal si ukázat jak křestní list, tak dodací list a porovnal také datum výroby. Na tvrzení paní prodavačky, však jsem ho už tolik prodala a nikdo si nestěžoval nedal. Tak pro nás skončilo řešení otázky zda koupit, či ne.
Zde prosím neškodný rumík a jak lze spatřit občas přidám pár kapek na jablíčka do Rozpékače jablíček.

Tento týden jsem měla už od pondělka jako začarovaný, začalo to mou plánovanou návštěvou u lékaře. Měla jsem začít brát injekce, které mě manžel vyzvedl v lékárně asi před dvěma týdny. Už to, mě mělo být divné, že nic nedoplácel, leč recept na ně byl, v lékárně vydali lék, tak co řešit.
No a v pondělí jsem zjistila před odchodem k lékaři, že nemám injekce, ale nějaké tabletky. Později se zjistilo, že jsou to vitamíny po chemoterapii. Aha, proto ten soustrastný pohled slečny Magistry, znají tam moji story s operací, pobytem v nemocnici a také mého muže. Ten tam chodí většinou s hrůzou jaká to bude láce. Začalo tedy řešení co teď, kdo udělal chybu a jak dostat co nejdříve správné léčivo - injekce se musí objednávat.
Slečna Magistra provedla kontrolu přes počítač, pak telefonovala na pojišťovnu, aby se nakonec ukázalo, že pan doktor klikl o řádek výš. Bylo potřeba zajed pro nový recept, zajít do lékárny a čekat do druhého dne na dodání injekcí. Tím se neblaze posunulo dobrání injekcí následně po sobě, neboť budou vánoční svátky, pan doktor ordinuje pouze třikrát týdně a tak byl ohrožen výsledek léčby.
V lékárně nás velmi pozitivně překvapila slečna Magistra, když přišel manžel s receptem, tak už měla injekce připravené. S úsměvem manželovi prozradila, že zavolala na pojišťovnu, tam zjistila jaké to injekce beru a objedanala je bleskově, tomu říkám služby a péče o pacienty.
Ve středu jsem byla objednaná na Neurologii, paní doktorka se přestěhovala a tak jsem jela přes celé město. Doslova až na druhý konec města. Jela bych za tou paní doktorkou třeba až na konec světa, neboť nejenže je odbornicí, ale má velmi pěkný vztah k pacientům. A jak tak jsem už na tom druhém konci města byla, domluvila jsem se se svoji známou, která pracuje v Domově seniorů na krátkou schůzku. Je to jeden z těch Domovů seniorů co tam chodíme s našim klubem na různá setkání a soutěže. Dovezla jsem jim do jejich dílen, kde vyrábějí různé předměty a zároveň si procvičují jemnou motoriku knížky - návody na zhotovení vánočních ozdob. Ano je to ta krásná kniha, co mě věnovala naše sousedka pro naše Centrum volnočasových aktivit a nebo prý ji mám dát někomu dle svého uvážení. Druhou knihou byla kniha návodů na plstění - vyhrála jsem ji v soutěži, kterou pořádal blog "Domácí čajovna", třetí kniha pak návody na háčkování bordúr. Zdržela jsem se trošku déle, ale předaly jsme si různé témata a zkušenosti ze soutěží seniorů. Knihy se moc líbily a věřím, že jou na patřičném místě, kde je využijí.
Když jsem přijela domů, čekal na mě manžel s výborným pstruhem na másle, no neměla jsem to parádní středu?

Na svačinku nám dozrálo Churma Kaki - nazývané také Churma, Kurma, Tomel apod., je velmi chutné exotické ovoce, které vzhledem bývá přirovnáváno k rajčeti (plod je velký asi 5 - 8 cm, hmotmost bobulí je 200 - 400 g), má oranžovou barvu a struktura dužiny připomíná jemnou dýni nebo žlutý meloun. Zralost poznáme podle toho, že se poddává tlaku prstů. Jeho dužnina je měkká, má svěží sladkou chuť, svou konzistencí připomíná meruňku nebo broskev. Kaki se jí hlavně čerstvé. Slupka se nekonzumuje. Nejlepší je ho oloupat podobně jako jablko, nebo rozkrojit a jíst lžičkou jako např. kiwi. Pro zpestření je možné pokapat citronovou šťávou nebo použít do salátů, kterým dodá zajímavou chuť
- čerpáno ze zdroje.
Kaki neboli Tomel japonský je krásný listnatý opadavý strom - dosahuje až 15 metrů do šíře i výšky a má tvrdé dřevo podobné ebenu. Listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté. Květy jednopohlavné, samičí jsou větší a mají masitou korunu.
Energetická hodnota Kaki na 100 g je 293 kJ. Obsahuje hodně sacharidů, vlákninu, vitamin C, bata-karoten, draslík a také vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, mangan, atd. Kaki je nízkoenergetické ovoce, především díky vysokému obsahu vody, který dosahuje cca 60 %.
Vitamín C je důležitý pro správné fungování imunitního systému a slouží jako prevence proti infekcím, draslík je důležitý pro látkovou přeměnu, pomáhá při odstraňování nervozity, únavy, a svalových potíží. Díky zajímavému spektru všech minerálních látek podporuje i toto pro nás exotičtější ovoce zdravé a silné kosti.
Sacharidy jsou hlavním energetickým substrátem pro lidský organismus, vyživují nervy a podporují mentální svěžest, soustředění a optimismus - opět čerpáno ze zdroje.
A já jen mohu vřele doporučit, nyní bývá častov akci, jezte je ovšem až vám při pokojové teplotě dozraje. Až jak se píše výše poddá se tlaku prstů. Nejlépe se jí oloupané a rozkrájené na čtvrtky. Loňská fotografie Kaki rozpůlené ....
Po všech těch mých poletování mě Kaki osvěžilo, nabrala jsem sílu a vrhla se do úspěšného pečení perníčků podle Natty - http://nrecepty.blog.cz/ Výborně se s těstem pracuje a jsou opravdu hned měkké. Měla jsem tu dnes vnuky a tak má slova jen potvrdili - babi ty teda jsou!
Nejsem moc zdatná "malérečka", nebo "zdobnička", ale mám z perníčků radost. Ty tmavé nejsou spálené, to je jen potřeno neředěným žloutkem. Já pak přidala pár kapek vody a hned se lépe potíralo. A taky byli už více zlatí ......

Tak a to je asi tak vše, zítra se chystám natřít pět věnečků pletených z papíru Barakrylem a také zdobit a zdobit. Vám všem přeji pohodové dny.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ema Ema | Web | 1. prosince 2012 v 5:18 | Reagovat

Maruško, ty jsi ale čiperka. Jen toho poletování po doktorech by mohlo být méně, že? Ale hlavní je, že jsi v pořádku. :-) Perníčky u nás na odbyt moc nejdou a na ostatní pečení je ještě čas. Tobě dávám za perníčky obrovskou 1 se spoustou *. :-)  :-)Měj krásný a pohodový adventní víkendík.:-)

2 Ella Ella | Web | 1. prosince 2012 v 6:53 | Reagovat

Marusko ne aby jste vsechnypernicky snedly nejake pro nas musis schovat.Ted vidis na co myslim ,jenom na dobroty misto na tve zdravi.Hlavne ze se to vyresilo a potrebujes ty injekce a ne ty prasky.A jak ten rum chutna ,jako Cesky a nebo jako ten nas pri kterem si hned vzpomenes na naftu.

3 Natty Natty | Web | 1. prosince 2012 v 7:02 | Reagovat

Marti, já kupuji RUM s lodičkou, tradiční a teprve dnes dojde k ochutnávce ;-)Perníčky máš pěkné a věřím, že vnoučátka už okusila. U nás to tak je, jedny, než je nazdobím slupnou a tak musím dělat až odjedou :-D  ;-)Pěkný víkend.

4 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 1. prosince 2012 v 8:29 | Reagovat

Taky jsem měla dilema, zada koupit či nekoupit rum. Nakonec jsem koupila,ale se starým kolkem. Budu doufat, že to nepřekolkovali. Ale v našich končinách se otrava metylem nevyskytla ( asi bych to věděla brzy, v nemocnici se takové zprávy šíří rychle), tak snad bude v pořádku. ;-)

5 Jarka Jarka | Web | 1. prosince 2012 v 9:40 | Reagovat

Maruško, letos rum kopovat nemusíme, mám v lednici půl lahve od loňska (doufám, že se nezkazil :-P). V lékárně to nakonec dopadlo všechno na jedničku, paní lákárnice si zaslouží velkou pochvalu! ;-) S knížkami jsi určitě udělala radost a perníčky máš parádní. Nevím, jak to děláš, že toho tolik stíháš a to ještě chodíš na injekce!! :-D

6 Jarmila Jarmila | Web | 1. prosince 2012 v 13:02 | Reagovat

Rum mám doma ještě od loňska, tak bude dobrý. Schovávám ho na Medvědí mléko, kdyby mě chytly průdušky. Grog nepiju a nepeču.
Maruško, doufám, že už máš lítání po doktorech za sebou. Není to nic příjemného.
Kaki si příště koupíme, když jsi mě poučila o rozeznání zralosti a obsažených vitamínech a dalších prvků.
Perníčky máš moc krásné. :-) Já bych takové nesvedla. Jsi prostě šikulka. :-)

7 Hanka Hanka | 1. prosince 2012 v 14:24 | Reagovat

Moc hezké a pestré. Perníčky jsou tradiční a vítané pečivo, už jsem se toho napekla taky dost. Nevím, jak děláš polevu, jestli šlehačem, lepší je cukr prosít, aby byl sypký, v míse vařečkou míchat spolu s bílkem a trochou citrónové šťávy. Trvá to sice déle, ale tato poleva je hustá a dobře drží, neroztéká se. Samozřejmě se musí utrefit množství moučkového cukru k bílku. Zdobím koupenou zdobičkou na perníčky. :-)

8 Babeta Babeta | E-mail | Web | 1. prosince 2012 v 15:38 | Reagovat

My naštěstí máme ještě zdatné zásoby rumu z loňska. Půllitrovku Božkova a litrovku Velkopolomského rumu. Což jsou pro nás záruky kvality. A samozřejmě i bezpečnosti. U sebe jsem o pečení cukroví zatím psala jen to, že se mi do toho nechce a že to oddaluju.. :D Ale suroviny už nakoupené mám a letos mám v plánu napéct jen 6 druhů. Akorát se po tom tloustne.
Tvoje perníčky vypadají velmi chutně.

9 Blanka Blanka | Web | 1. prosince 2012 v 18:41 | Reagovat

Fukčárinko!
Na koupení rumu sbírám odvahu,ale už jsem se také rozhodla,že koupím a požádám o vysvědčení :-) Tvoje perníčky jsou prima a věřím,že chutnají!!!

10 vik vik | E-mail | Web | 1. prosince 2012 v 19:03 | Reagovat

Přiznám se bez okolků, že já bych si tvrdší alkohol v obchodě bál koupit, stejně tak v restauraci. Když jsme seděli s kolegy, dal jsem si pivo. Člověku se vnucuje myšlenka, že zrovna tady to přeci musí mít bez závad, že se nemůže nic stát. Ale já si při těch neutichajících zprávách, kde se metanol zase objevil atd. zkrátka pořád nejsem jistý.

11 otavinka otavinka | Web | 1. prosince 2012 v 20:04 | Reagovat

Milá Marti, tak jsem si zace poplakala, když jsem uviděla talířek, který používala moje maminka. Nějak mne to připomenulo domov a dávné časy. Já se zase budu muset držet, abych ničeho nelízla a nepřivodila si nějaké trable. Mějte všichni tvůrčí a šikovni lidičkové krásný adventní čas. :-)

12 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 1. prosince 2012 v 20:18 | Reagovat

[11]: Milá Hani ten talíř mám po mé mamince, měla celou soupravu jídelní, čajovou a dezertní. Nemám nic víc, než- li tento talíř, každý jsme si vzali něco na památku. Já ráda pila čaj z těch krásných šálků s tím samým dekorem. :-)Ty se opravdu raději drž a neochutnávej, nebo si možná upečeš to co můžeš. :-)

[10]: Viku já naštěstí tvrdé nepiji, dám přednost vínečku, vždyť jsem taky holka z Moravy :-)

[9]: Blani u Natty je adresa na jak poznat nezávadný alkohol. :-)

[8]: Babeto k nám chodím průběžně vnuci a to je záruka, že my nestloustnem. Vždy naservíruji trochu cukrovíčka už před vánocemi. :-)

[7]: Hani manžel míchal jak Natty uvádí ve svém receptu "RŮČO FÚČO" :-)

13 bábina bábina | 1. prosince 2012 v 20:21 | Reagovat

Kaki mám ráda. Mně i chuťově připomínají meruňku...

14 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 1. prosince 2012 v 20:23 | Reagovat

[6]:Jarmilko Medvědí mléko znám a občas si jej i udělám. Po doktorech ještě budu chvilku poletovat :-)

[5]: Jé Jaruško rumík se nezkazí :-D, tak jen začít péct viď? :-)

[4]: Hani tak jen s tím pečením začít viď, ty budeš péct určitě ve velkém.Rum pro jistotu zkontroluj dle Natty, má tam adresu, kde zjistíš jak rum zkontrolovat. :-)

15 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 1. prosince 2012 v 20:26 | Reagovat

[3]: Natty tak ať Medovník s rumem chutná a hlavně ať pak vidíte. :-)

[2]: Eliško budu je bránit vlastním tělem :-D  :-)

[1]: Emo děkuji za kvalifikaci perníčků :-).

16 signoraa signoraa | Web | 1. prosince 2012 v 21:42 | Reagovat

Přiznám se, že se mi osvědčilo to, že jsem loni koupila rumu víc, byl v akci. Můj muž sice remcal, ale letos mě pochválil. Ti chlapi. :-D Takže ho kupovat letos nemusím.
Před několika lety se mi neustále vracely choroby plic a moje doktorka tehdy nevěděla, co mi má dalšího napsat. Mám lékovou alergii, ne všechno můžu užívat a jsem pro doktory případ. Tak mi napsala nějaká chemoterapeutika. Do lékárny, kam chodím pravidelně a kde mě znají, jsem tehdy nešla, protože mě tehdy vezl muž autem. Vzpoměla jsem si až cestou. Byla jsem v té lékárně poprvé a na vlastní kůži jsem zažila, jak se dvě magistry radí a jak na mě soucitně koukají. Bylo to těsně před vánoci. Zvláštní bylo, že mě ty prášky nakonec pomohly.
Perníčky jsou k nakousnutí, ani se tvým vnukům nedivím, že jim chutnaly. :-D
Kaki mi nechutná, několikrát jsem ho zkusila, ale nestalo se mým favoritem.

17 Hanka Hanka | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 21:39 | Reagovat

Maru, já kupuji Božkov a můj přítel ho testuje, zatím žije a vidí. ;-)
Ty už máš perníčky, to ti závidím! Já začala dia cukrovím a následovat bude bezlepkové, nevím, jestli mi na perníčky vůbec zbude čas. :-?
Kaki jsem nikdy nejedla, nějak mě to cizokrajné ovoce neláká, ještě tak pomeranče, mandarinky a kiwi. :-) Zato pstruha na másle bych si dala hned. ;-)

18 Petra Petra | E-mail | Web | 3. prosince 2012 v 19:26 | Reagovat

Fukčárinko, my kupujeme rum jedině z Božkova a tam věřím, že by žádný metanol nepronikl:-D. Budu muset doplnit zásoby, mám tu jen zbytek, co bude stačit maximálně tak na rumovo-kokosový nepečený kuličky, pak potřebuju ještě zásobu na výrobu domácího Bailey´s, kterým zásobuju ženskou část rodiny pod stromeček:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama