SOUTĚŽÍM S KUCHAŘKOU......

15. srpna 2011 v 22:44 |  VAŘENÍ PEČENÍ NEMUSÍ BÝT TRÁPENÍ
Srpen-pondělí 15.8.2011

Psala jsem zde o kuchařce "TESCOMAČCE" o tom jak s ní budu soutěžit. Recepty vyzkouším, pozměním, doplním a hlavně svoje zde nabídnu. Budou to vlastně takové ty naše rodinnou oblíbené. První počin už zde byl "Pečené pariky plněné sýrotvarohovou náplní". Včera jsem sice vyhlásila odpočinkový den, seděla jsem na balkoně a háčkovala oblečení na panenky pro děti do nemocnice. Ovšem duší jsem byla s "TESCOMAČKOU". No co myslíte jak to mohlo dopadnout?

Ano pekla jsem koláče měli být borůvkové jako v "TESCOMAČCE"........
Provedla jsem změnu-byli švestkové! Borůvky doma nebyly, ale švestky ze zahrádky ano.......

Těsto na koláče znělo: 5dkg droždí, 20dkg cukru krupice-(dala jsem 18dkg-méně sladíme),namísto 3dcl 12% smetany - 3dcl mléka, 80dkg mouky hladké-dala jsem výběrovou a přesila ji do mísy -má změna-provzdušní se- to v té "TESCOMAČCE" také nebylo.
Dále jsem postupovala odlišně v té míře, že jsem si dala mléko a cukr-mírně ohřát a do vlahého mléka rozdrobila droždí-přikryla utěrkou a nechala kynout-podařilo se. Za chvilku byla pod utěrkou drožďová čepice, v míse už prosátá mouka, vejce, muškátový oříšek ten na špičku nože, citrónová kůra z celého citrónu a ne z půlky jak bylo uvedeno v receptu -toť má další změna, pak špetka soli jako v receptu. Vanilkový cukr, 5 žloutků-já dala 7 neboť jsem měla vejce malá, 10dkg másla.
Těsto kynulo a já se kochala jak rychle a snadno bude v cukuletu těch 12 koláčů upečených. Tak bylo uvedeno v "TESCOMAČCE", kontrola těsta po doporučených 45 minutách provedena a dvakrát propracování doporučené v kuchařce z důvodu provzdušnění provedeno taktéž. Při pohledu na již zmíněné těsto, hlavně na jeho množství začalo mě být jasné, že počet koláčů pokud nebudou jak kola od vozu bude vyšší. Také mé oko a vařečka zjistila, že těsto mohlo obsahovat o 1 dcl mléka více-budou tužší, více zasytí, ale proboha koho?
To vše mě rotovalo v mé makovičce, manžel nakukoval do kuchyně a ptal se kdy má už vařit k těm koláčům kafíčko. Já nezahálela a připravila si drobenku ala "TESCOMAČKA": namísto 10 dkg mouky polohrubé dala jsem 15 dkg, cukr krupici změnila jsem na cukr moučka a dala jej těch doporučených 10 dkg, máslo 15 dkg namísto 10 dkg jak bylo uvedeno v kuchařce. A teď můj fígl- přidala jsem na špetku nože koření do perníku a opět na špetku nože kypřícího prášeku. Tím byla drobenka připravena.
Namísto doporučených borůvek, no nebyly by špatné,ale kde nic není ani smrt nebere, spokojila jsem se ze švestkama 1/2 kg. Ty jsem nakrájela na menší kousky, myslíc si, že to rodina třeba ani nepozná! Připravila jsem si plechy vyložené pečícím papírem a už jsem pracovala z těstem. Na vál pomoučit, rozdělit na dvě části. Utvořit váleček,ten rozdělit na stejnoměrné kousky ve velikosti mých malých vajec co jsem dávala do těsta.Tvořit kuličky šup,šup na plech,další várka, no asi mě nebudete věřit bylo těch kuliček celkem 25. Musela jsem nakonec vytáhnout ještě jeden plech.
Pěkně to odsejpalo a potvrdilo se, že opravdu to těsto by ten 1 dcl mléka navíc sneslo. Příště dám, ale to už jsem malou vázou, nic vhodnějšího jsem po ruce neměla dělala důlky do koláču. Potřela okraje bílkem a už dávala švestky, na ně drobenku, chvilku nechala ještě kynout a pak šup do touby na 180°C.
Stále na vážkách nakonec jsem pozměnila finále a použila fintu manželovi maminky což byla i maminka má. Žádná tchýně,ale opravdu maminka ta mě poradila- po upečení koláče ještě teplé potřít rozehřátým máslem s rumem. Dodá koláčům vůňi a křehkost-toť má poslední změna!
Ochutnali jsme ke kafíčku hned jen jak trochu koláče vychladly, vypadaly totiž velmi dobře.Kdo čte toto mé povídání na www doma.cz mnou snímečky pořízené z akce "koláče" neuvidí. Stačí přijít ke mě na blog a chyba odstraněna, koláče se budou na vás usmívat.
Náš degustační tým já a můj muž zvyklý na ty nej...koláče od maminky konstatovali jsme,že těsto je jako lepší brioška či vánočka-pro tuhost-chybělo mě tam stále 1dcl mléka navíc.Obohacena o ovoce a drobenku, taková dobrá snídaně či svačina jednou za čas. Dnes ráno vše proležené a vzájemně propojené, vyznačovalo se směsí příjemné vůně a chuti. Másličko s rumem na závěr udělalo své a potvrdila mě to také kolegyně co mne dnes přišla navštívit. Domů odcházela nejen ona, ale i naše děti s koláči na zítřejší snídani.
To dá rozum přece nemůžeme vše s manželem sníst a pak čekají mne další soutěže s kuchařkou "TESCOMAČKOU" !
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 16. srpna 2011 v 8:45 | Reagovat

O té fintě tvé "druhé" maminky, jsem ještě neslyšela, zapíšu si za uši a při první příležitosti vyzkouším! :-D
Jinak musím říct, že koláčky vypadají fantasticky, hned bych se stala členkou degustační komise. :-P  ;-)

2 Marie Marie | Web | 16. srpna 2011 v 8:59 | Reagovat

Maruško, koláčky vypadají opravdu výborně. Fintu s rumem a máslem si musím také zapamatovat. V září je u nás pouť, tak jí hned na koláčích vyzkouším. ;-)  :-P

3 Hanka Hanka | Web | 16. srpna 2011 v 17:25 | Reagovat

Maruško, ty mi zase dáváš zabrat! ??? Jsem na dietě, hladová jako pes a navíc mám absťák! ???  ;-) Tohle mě snad porazí, ale koláče jsou skvělé, švestkové mám raději, než borůvkové. :-P
Co se týká tvého povídání, už několikrát jsem psala, že nemá chybu, vždycky se náramně pobavím. ;-)  :-D

4 Bohunka Bohunka | 16. srpna 2011 v 17:50 | Reagovat

Ahoj Marti,Já potřebuji trošku ubrat na váze,ale ty mi děláš chutě.Hned jdu zadělávat na koláčky.Pozdrav všem,doufám že už nožička moc nebolí :-)

5 Natty Natty | Web | 17. srpna 2011 v 6:26 | Reagovat

Jejda Maruško, ty tady máš koláčky a já dnes pekla bublaninu, tak si pochutnáme stejně, sice nevidím všechny obrázky, ale neva...tak hodně štěstí v kuchařce ;-)  :-D

6 Margarita Margarita | Web | 17. srpna 2011 v 18:08 | Reagovat

Dala bych si koláče, švestek tu máme letos hodně. ;-)

7 jezura jezura | Web | 19. srpna 2011 v 15:02 | Reagovat

Tak ty ses pustila do soutěže s Tescomačkou? Taky jsem ji dostala, ale tohle mne nenapadlo! Budu teď zvědavá, kdo zvítězí! :-)

8 Romi Romi | E-mail | Web | 24. srpna 2011 v 8:22 | Reagovat

Všechny dobrůtky vypadají báječně tak držím pěsti pro štěstí ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama